ირაკლი კობახიძე – ომისა და მშვიდობის შედარება არის პრინციპული, რათა საზოგადოებამ გააკეთოს სწორი არჩევანი
ომისა და მშვიდობის შედარება არის პრინციპული, რათა საზოგადოებამ გააკეთოს სწორი არჩევანი, რადგან რაც არის გამოსახული სურათებზე, არის ის, რაც თავიდან ავირიდეთ ძალიან დიდი ბრძოლის ფასად, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, საზოგადოებამ კარგად უნდა გაიაზროს, რა არის ომის ფასი.
“მახსოვს, უკრაინელები აქტიურად იყენებდნენ ამ კადრებს სხვადასხვა მიზნებისთვის, მათ შორის იუმორისტული მიზნებისთვის, მაგრამ ეს სხვა საკითხია. დღეს ჩვენ საზოგადოებას ვახსენებთ იმას, თუ რა შედეგები მოჰყვება ომს და ზოგადად რა ავიცილეთ თავიდან ჩვენი ქვეყნისთვის 2022, 2023 წელს და რა უნდა ავიცილოთ თავიდან, ეს არის ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ საპარლამენტო არჩევნების საფუძველზე და საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ.
მიუღებელი არის ის, რაც ხდება უკრაინაში. რაც შეეხება უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებას, ამაზე კომენტარს არ გავაკეთებ. რაც შეეხება ომისა და მშვიდობის შედარებას, ეს არის პრინციპული, რათა საზოგადოებამ გააკეთოს სწორი არჩევანი, რადგან რაც არის გამოსახული სურათებზე, არის ის, რაც თავიდან ავირიდეთ, სხვათა შორის ძალიან დიდი ბრძოლის ფასად. 2022-23 წლებში ჩვენს ქვეყანას ელოდებოდა იგივე ბედის გაზიარება ჩვენ რომ სწორი ნაბიჯები არ გადაგვედგა და იმავეს აპირებენ ვიღაც ვიღაცები ამ საპარლამენტო არჩევნების შემდეგაც, თუ ღმერთმა არ ქნას და საზოგადოებამ მიიღო არასწორი გადაწყვეტილება.
საზოგადოებამ კარგად უნდა გაიაზროს, რა არის ომის ფასი. ძალიან ხშირად მათ შორის თქვენი ტელევიზიები, თქვენი პოლიტიკური პარტიები, თქვენი ენჯეოები იმას, რაც ხდება უკრაინაში წარმოაჩენენ რომანტიკულად, ეს არის კატეგორიულად მიუღებელი და ამასაც აკეთებთ იმისათვის, რომ საქართველო და ქართველი ხალხი შეაგუოთ ომის იდეას, მაგრამ საქართველოში ომს და საქართველოში უკრაინული სცენარის განხორციელებას ვერ ეღირსებით, ვერც თქვენი მედია საშუალებები, ვერც თქვენი პარტიები და ვერც თქვენი ენჯეოები“, – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Georgia’s PM stresses importance of “choosing peace over war” ahead of elections
The Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, on Friday emphasized the “critical need” for society to understand the stark contrast between war and peace, urging the public to make the right choice as the country approaches parliamentary elections. In a recent statement, Kobakhidze warned of the dire consequences of war, citing the current situation in Ukraine as an example of what Georgia has managed to avoid through careful decision-making in recent years.
“The comparison of war and peace is fundamental for society to make the right choice,” said Kobakhidze, underscoring that what is shown in images of war is something to be avoided at all costs. He reminded the public of the potential fate Georgia could have faced in 2022 and 2023 if different decisions had been made and cautioned that similar risks could arise if the upcoming parliamentary elections result in unfavorable outcomes. “In 2022-23, our country was expected to share the same fate if we did not take the right steps,” he said, alluding to the dangers posed by external forces.
Kobakhidze criticized the romanticized portrayal of the war in Ukraine by some Georgian media, political parties, and NGOs, arguing that such narratives could push Georgia closer to conflict. “Your televisions, your political parties, your NGOs present what is happening in Ukraine in a romantic way, which is categorically unacceptable,” he remarked, accusing these groups of attempting to normalize the idea of war in the minds of the Georgian public.
While refraining from commenting on recent statements made by Ukraine’s Ministry of Foreign Affairs, the Prime Minister reiterated that Georgia should resist the influence of those who may seek to implement a “Ukrainian scenario” within the country. He concluded by reaffirming the need for vigilance and caution in the face of ongoing challenges.