ირაკლი კობახიძე - პირველად ისტორიაში სავალუტო რეზერვებმა შეადგინა 8.14 მილიარდი აშშ დოლარი
ეკონომიკური ზრდა გვაძლევს სავალუტო რეზერვების შევსების შესაძლებლობას და გასულ თვეში სავალუტო რეზერვებმა მიაღწია რეკორდულ მაჩვენებელს, გადააჭარბა 8 მლრდ აშშ დოლარს პირველად ისტორიაში და სავალუტო რეზერვებმა შეადგინა - 8.14 მილიარდი აშშ დოლარი, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა.
მისივე თქმით, ქვეყნის სავალუტო რეზერვები, წინა წელთან შედარებით, 56.4 პროცენტით გაიზარდა, წინა თვესთან შედარებით კი 613 მლნ აშშ დოლარით შეივსო.
"ასევე, გაუმჯობესდა რეზერვების ადეკვატურობის მაჩვენებლებიც, რომელსაც ზომავს საერთაშორისო სავალუტო ფონდი, განისაზღვრება საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მეთოდოლოგიით. ადეკვატურობის 100 %-იან ზღვარს ვაჭარბებთ და ადეკვატურობის მაჩვენებელი შეადგენს 128.2 %-ს, რაც მეტყველებს იმაზე, რომ ამ სფეროში გვაქვს ძალიან გამართული მონაცემები და პოლიტიკა. არასრულ ორ წელიწადში, 2024 წლის ოქტომბერთან შედარებით, რეზერვების მოცულობა გაორმაგდა. 2026 წლის განმავლობაში, სავალუტო ბაზრის ხელსაყრელი პირობებიდან გამომდინარე, ეროვნული ბანკი რეზერვების შევსებას ახორციელებს და იანვარ-ივლისში ჯამურად წმინდა შესყიდვებმა 2.5 მლრდ დოლარზე მეტი შეადგინა. რა თქმა უნდა, ამისთვის ეროვნულ ბანკს ეკუთვნის განსაკუთრებული მადლობა“, - განაცხადა კობახიძემ.
მისივე თქმით, ასევე მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა რეზერვების დივერსიფიკაციის მიმართულებით.
"ამ კუთხით, სტრატეგიული გადაწყვეტილება მიიღო ეროვნულმა ბანკმა 2024 წელს, როდესაც ოქროში პირველი ინვესტიცია განახორციელა. მას შემდეგ ოქროს ფასი მნიშვნელოვნად გაიზარდა საერთაშორისო ბაზრებზე, შესაბამისად ამით გაიზარდა ჩვენი საერთო რეზერვების მოცულობა. მთლიანობაში, მიმდინარე წელსაც 100 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების მონეტარული ოქრო შეიძინა ეროვნულმა ბანკმა. ოქროს წილი ჩვენს საერთო რეზერვებში შეადგენს 14 %-ზე მეტს. კიდევ ერთხელ ეროვნულ ბანკს მადლობა ეფექტიანი მუშაობისთვის“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Kobakhidze also highlighted steps taken to diversify the country’s reserves, particularly through investments in gold
Georgia’s foreign exchange reserves reached a record $8.14 billion last month, exceeding $8 billion for the first time in the country’s history, Prime Minister Irakli Kobakhidze said at a government meeting.
Kobakhidze said the country’s reserves increased by 56.4% year-on-year and by $613 million compared with the previous month.
“Economic growth gives us the opportunity to replenish foreign exchange reserves, and last month foreign exchange reserves reached a record level. They exceeded $8 billion for the first time in history, reaching $8.14 billion,” Kobakhidze said.
He added the reserve adequacy ratio, measured according to the International Monetary Fund’s methodology, had also improved, reaching 128.2%, above the 100% benchmark.
According to Kobakhidze, the volume of foreign exchange reserves has doubled in less than two years compared with October 2024.
He said the National Bank had continued replenishing reserves in 2026 amid favorable conditions in the foreign exchange market, with net purchases exceeding $2.5 billion in January-July.
Kobakhidze also highlighted steps taken to diversify the country’s reserves, particularly through investments in gold.
He said the National Bank made its first investment in gold in 2024, after which the price of gold increased significantly on international markets, contributing to the growth of total reserves.
“In total, this year the National Bank also purchased monetary gold worth $100 million. Gold accounts for more than 14% of our total reserves,” Kobakhidze said.
The prime minister thanked the National Bank for what he described as its effective work in replenishing and diversifying the country’s foreign exchange reserves.