ირაკლი კობახიძე - ყოველ ჯერზე, ტურისტულ სეზონზე, ისინი ააქტიურებენ ამ კამპანიას, ეს არის საბოტაჟი საკუთარი ქვეყნის და ეროვნული ინტერესების წინააღმდეგ
ადამიანები, რომლებიც დღეს არიან მთავარ რუსოფობებად დანიშნული, ხოშტარია, ზურაბ ჯაფარიძე, ვანო მერაბიშვილი ღიად საუბრობდნენ, რომ რუსი ტურისტი, რუსული ფული იყო მათთვის სრულიად მისაღები, ახლა აქვთ სრულიად განსხვავებული რიტორიკა, განსაკუთრებით, 2022 წლის შემდეგ, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, ყოველ ჯერზე, ტურისტულ სეზონზე, ისინი ააქტიურებენ ამ კამპანიას, რასაც აქვს ერთადერთი მიზანი - ეს არის საბოტაჟი საკუთარი ქვეყნის და ეროვნული ინტერესების წინააღმდეგ.
"ჩემი წერილი ეფუძნებოდა ძალიან მარტივ, მშრალ ფაქტებს. ყველას გვახსოვს, რა იყო წინა ხელისუფლების მიდგომა 2008-2012 წლებში. როგორი სიამაყით საუბრობდნენ ისინი იმასთან დაკავშირებით, რომ კარს უხსნიდნენ რუს ტურისტებს, რუსულ ბიზნესს საქართველოში და ა.შ. ამაზე საუბრობდნენ, მათ შორის, მთავარი რუსოფობები, ადამიანები, რომლებიც დღეს არიან მთავარ რუსოფობებად დანიშნული, იგივე ხოშტარია, იგივე ზურაბ ჯაფარიძე, ვანო მერაბიშვილი საუბრობდა ამ ყველაფერზე და სხვები. ისინი ღიად საუბრობდნენ ამაზე, რომ რუსი ტურისტი, რუსული ფული იყო მათთვის სრულიად მისაღები. ახლა აქვთ სრულიად განსხვავებული რიტორიკა, განსაკუთრებით, 2022 წლის შემდეგ, უშუალოდ, ტურიზმთან დაკავშირებით მათ ჰქონდათ რუსოფობიური კამპანიის რამდენიმე ტალღა, მაგალითად, 2022 წელს, ომის დაწყებისთანავე, როდესაც რუსეთში მობილიზაცია გამოცხადდა, როცა იყო ტურისტული სეზონი. ყოველ ჯერზე, ტურისტულ სეზონზე, ისინი ააქტიურებენ ამ კამპანიას, რასაც აქვს ერთადერთი მიზანი - ეს არის საბოტაჟი საკუთარი ქვეყნის და ეროვნული ინტერესების წინააღმდეგ. სხვა ახსნა ამ ყველაფერს უბრალოდ, არ აქვს, მათ შორის, ამ ტრანსფორმაციას, როდესაც 2008 წლის შემდეგ შენთვის მისაღები იყო რუსული ტურიზმიც, რუსული კულტურაც, რუსული ბიზნესიც და მაშინ სრულიად ახალი მომხდარი იყო რუსეთ-საქართველოს ომი, როდესაც 400-ზე მეტი ჩვენი თანამოქალაქე, მათ შორის ჯარისკაცები, პოლიციელები, ჩვენი მოქალაქეები დაიღუპნენ, უამრავი ადამიანი დაიჭრა, 30 000 ადამიანი იქცა დევნილად და მათთვის მაშინ ყველაფერი რუსული იყო აბსოლუტურად მისაღები და ამაზე თამამად და სიამაყით საუბრობდნენ და რეალურად რუსეთი საქართველოს ნამდვილი ოკუპანტი გახდა უკრაინის ოკუპაციის შემდეგ, რაც არის აბსოლუტურად ღიმილის მომგვრელი, მაგრამ ღიმილისმომგვრელზე მეტად ეს არის ტრაგიკული მოვლენა და ეს ყველაფერი რაზე მიუთითებს - რომ რასაც ეტყვიან ამ აგენტებს, იმას აკეთებენ. 2008-2012 წლებში ამ აგენტურას დავალებული ჰქონდა ასეთი რიტორიკით საუბარი რუსეთთან დაკავშირებით და 2022 წლის შემდეგ მათ დავალებული აქვთ განსხვავებული რიტორიკით საუბარი. რაც არის ცხადზე უცხადესი. ეს ყველაფერი მიანიშნებს ერთადერთ რამეზე, რომ ეს ხალხი არის ჩვეულებრივი აგენტურა და ისინი მოქმედებენ მხოლოდ გარე პატრონების დავალებით, საკუთარი ფორმალური სამშობლოს ეროვნული ინტერესების წინააღმდეგ“, - განაცხადა კობახიძემ.

Kobakhidze argued that after the 2008 war the former United National Movement government welcomed Russian tourists
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has accused opposition politicians of adopting a “contradictory stance” towards Russia since 2022, while also highlighting government efforts to modernise the country's rail network and strengthen maritime education.
Speaking to journalists on Thursday, Kobakhidze said opposition figures, including Elene Khoshtaria, Zurab Japaridze and former Interior Minister Vano Merabishvili, had publicly supported Russian tourism, investment and business ties following the 2008 Russia-Georgia war but had since adopted a markedly different position.
He claimed opposition parties launch anti-Russian tourism campaigns during every tourist season, alleging that their objective was to undermine Georgia's national interests.
Kobakhidze argued that after the 2008 war the former United National Movement government welcomed Russian tourists, businesses and investment despite Russia's occupation of Abkhazia and Tskhinvali regions, while its rhetoric changed only after Russia's full-scale invasion of Ukraine in 2022.
The prime minister further alleged that the opposition acts on instructions from foreign actors rather than in Georgia's national interests.
Separately, Kobakhidze described the Batumi State Maritime Academy as one of Georgia's most important educational institutions, saying the government would continue investing in its development.
He said strengthening the academy would form a key part of the government's wider education reform programme, noting the significant contribution Georgian seafarers make to the country's economy.
The prime minister also welcomed recent improvements to Georgia's passenger rail services, saying travel time between Tbilisi and Batumi had been reduced from approximately 5½ hours to under four hours following infrastructure upgrades.
Kobakhidze said the shorter journey would benefit both Georgian citizens and international visitors and added that the rail improvements were part of broader reforms implemented over the past year, with further modernisation projects planned.