ისრაელში, სადეპორტო დაწესებულებაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეები სამშობლოში დაბრუნდნენ
ისრაელში, სადეპორტო დაწესებულებაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეები საქართველოში დაბრუნდნენ, - ინფორმაციას საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
"თბილისის შოთა რუსთაველის სახელობის საერთაშორისო აეროპორტში საქართველოს მოქალაქეების ჩამოფრენის დროს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ხვთისიაშვილი იმყოფებოდა.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ისრაელის შესაბამის სამსახურებთან კოორდინაციით, უზრუნველყო საქართველოს მოქალაქეების უმოკლეს ვადაში სამშობლოში უსაფრთხოდ დაბრუნება.
ისრაელში საქართველოს საელჩო შექმნილი ვითარების გამო საგანგებო რეჟიმში მუშაობას განაგრძობს. საქართველოს მოქალაქეებისთვის ამოქმედებულია ცხელი ხაზი, ამ დრომდე საქართველოს საელჩომ კონსულტაცია და საჭირო დახმარება გაუწია 500-ზე მეტ საქართველოს მოქალაქეს.
აღსანიშნავია, რომ ისრაელში მყოფ პირებს, სურვილის შემთხვევაში შესაძლებლობა აქვთ, ქვეყანა დატოვონ სახმელეთო გზით, როგორც ისრაელი-იორდანიის სასაზღვრო გამშვები პუნქტით, ასევე ისრაელი-ეგვიპტის სასაზღვრო გამშვები პუნქტით – TABA. სახმელეთო გზით დატოვების მსურველმა მოქალაქემ თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის მოქმედი პასპორტი. ბოლოდროინდელი მოვლენების ფონზე სახმელეთო გზით ისრაელი საქართველოს 1 000-მდე მოქალაქემ დატოვა“, – აღნიშნულია სამინისტროს ინფორმაციაში.

Georgians held at deportation facility in Israel return home
Georgian citizens who were being held at a deportation facility in Israel have returned to Georgia, according to a statement released by the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
Deputy Foreign Minister Aleksandre Khvtisiashvili was present at Tbilisi’s Shota Rustaveli International Airport to welcome the returning citizens.
The Ministry coordinated closely with Israeli authorities to ensure the safe and swift return of the Georgian nationals. In response to the situation, the Georgian Embassy in Israel continues to operate in emergency mode. A hotline remains active, and over 500 Georgian citizens have already received consultation and necessary assistance.
The Ministry also highlighted that Georgian citizens currently in Israel still have the option to leave the country by land, either through the Israel-Jordan or the Israel-Egypt (TABA) border crossings. Those choosing this route must carry a valid Georgian passport.