იტალიის თავდაცვის მინისტრი - უკრაინამ ეს ომი უკვე მოიგო, რუსეთი ახლა ფრონტის ხაზზეა ჩარჩენილი
იტალია დარწმუნებულია, რომ უკრაინამ უკვე მოიპოვა მნიშვნელოვანი გამარჯვება ომში, რადგან რუსეთმა ვერ შეძლო თავდაპირველი შეჭრის გეგმის განხორციელება, - ამის შესახებ იტალიის თავდაცვის მინისტრმა გვიდო კროზეტომ განაცხადა.
იტალიის თავდაცვის მინისტრმა განმარტა, რომ სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დასაწყისში ექსპერტების უმეტესობა ვარაუდობდა, რომ რუსული ჯარები კიევს რამდენიმე დღეში დაიკავებდნენ.
მან ასევე გაიხსენა, რომ აშშ-მაც კი მოამზადა თვითმფრინავი უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის შესაძლო ევაკუაციისთვის, თუმცა, ოთხი წლის შემდეგ სიტუაცია მკვეთრად შეიცვალა. იტალიის თავდაცვის მინისტრის თქმით, რუსეთი ახლა "ფრონტის ხაზზეა ჩარჩენილი“, ყოველთვიურად 30 000 ჯარისკაცს კარგავს (მოკლული და დაჭრილი).
კროზეტოს თქმით, უკრაინამ არა მხოლოდ შეინარჩუნა სახელმწიფოებრიობა, არამედ შეცვალა თანამედროვე ომისადმი მიდგომები. კერძოდ, დრონების ფართოდ გამოყენება მსოფლიოს მრავალი არმიისთვის მაგალითი გახდა.
"უკრაინა კვლავ არსებობს; ის ძლიერია და ვლადიმერ პუტინისთვის ომს ყოველდღიურად ართულებს. მან უკვე გაიმარჯვა, რადგან არასდროს ჰქონია განზრახული რუსეთში შეჭრა - ის მხოლოდ თავს იცავს“, - განაცხადა მინისტრმა.
ის დარწმუნებულია, რომ ომი მხოლოდ მაშინ დასრულდება, როდესაც რუსეთი უკრაინის დაბომბვას მინიმუმ 24-48 საათით მაინც შეწყვეტს. მისივე თქმით, ეს ერთხელაც არ მომხდარა 2022 წელს სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან.
იტალიელი მინისტრის განცხადებას მხარი დაუჭირა მისმა ბრიტანელმა კოლეგამ უეს სტრიტინგმა. მან რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ დაწყებული ომი „პუტინის დამცირებად“ შეაფასა.
„უკრაინის ომი ვლადიმერ პუტინისთვის სრულ დამცირებად იქცა. მას ეგონა, რომ უკრაინას სწრაფად გადაუვლიდა და ომს მომენტალურად მოიგებდა, თუმცა ამის ნაცვლად, ის ფრონტზე გაიჭედა და საკუთარი ჯარისკაცების სიცოცხლის ფასად უზარმაზარი დანაკარგი განიცადა", - განაცხადა სტრიტინგმა.

Italian Defence Minister: Ukraine has already won war as Russia remains stuck on front line
Italian Defence Minister Guido Crosetto has said Ukraine has already achieved a “significant victory” in its war with Russia, arguing that Moscow failed to accomplish its original objective of rapidly overrunning the country.
Crosetto noted that at the start of Russia’s full-scale invasion in 2022, many analysts predicted Kyiv would fall within days. He also recalled that the United States had prepared an aircraft for the possible evacuation of Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy.
“Four years later, the situation is completely different,” Crosetto said, adding that Russian forces are now “stuck on the front line” and are losing around 30,000 troops every month, including those killed and wounded.
The Minister argued that Ukraine has not only preserved its statehood but has also transformed modern warfare, particularly through its extensive use of drones, which he said has become a model for armed forces around the world.
“Ukraine still exists; it is strong and is making the war more difficult for Vladimir Putin every day. It has already won because it never intended to invade Russia - it is simply defending itself,” Crosetto said.
He added that the war would only begin to move towards an end once Russia halted its bombardment of Ukraine for at least 24 to 48 hours, something he said had not happened since the full-scale invasion began.