"იუსტიციის სამინისტრომ გაიზიარა სახალხო დამცველის მოთხოვნა სრული შემოწმების მიზნით პატიმრების გაშიშვლების პრაქტიკის აღმოფხვრის თაობაზე"
იუსტიციის სამინისტრომ გაიზიარა საქართველოს სახალხო დამცველის მოთხოვნა სრული შემოწმების მიზნით პატიმრების გაშიშვლების პრაქტიკის აღმოფხვრის თაობაზე, - ამის შესახებ საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადებაშია აღნიშნული.
"იუსტიციის სამინისტრომ გაიზიარა საქართველოს სახალხო დამცველის მოთხოვნა სრული შემოწმების მიზნით პატიმრების გაშიშვლების პრაქტიკის აღმოფხვრის თაობაზე
საქართველოს სახალხო დამცველმა 2025 წლის 5 თებერვალს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა კონსტიტუციური სარჩელით,  რომელშიც სადავოდ იყო გამხდარი №2, №3, №6, №8, №11, №14, №15, №16, №17 და №18 პენიტენციური დაწესებულებების დებულებების ის ნორმები, რომლებიც ითვალისწინებს პატიმრის სხეულის მთლიან გაშიშვლებას მისი სრული შემოწმების დროს. კერძოდ, სადავო ნორმების შესაბამისად, სრული შემოწმებისას, ბრალდებული/მსჯავრდებული ვალდებული იყო, უფლებამოსილი პირის მითითების შემდეგ, მთლიანად გაეხადა ან გაეშიშვლებინა სხეულის შესაბამისი ნაწილები.
საგულისხმოა, რომ საპარლამენტო ანგარიშებში, საქართველოს სახალხო დამცველმა არაერთხელ მიმართა საქართველოს იუსტიციის მინისტრს, პენიტენციურ დაწესებულებათა შესაბამის დებულებებში ცვლილებების შეტანით, უზრუნველეყო სრული შემოწმებისას პატიმრის სხეულის სხვადასხვა ნაწილის ერთდროულად გაშიშვლების მოთხოვნის პრაქტიკის აღმოფხვრა. სამწუხაროდ, სახალხო დამცველის რეკომენდაციები აქამდე არ იყო შესრულებული.
კონსტიტუციური სარჩელის შეტანის შემდეგ, 2025 წლის 11 ივნისის წერილით, საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ საკონსტიტუციო სასამართლოს აცნობა, რომ საქართველოს იუსტიციის მინისტრის 2025 წლის 10 ივნისის ბრძანებებით ცვლილებები განხორციელდა № 1851 კონსტიტუციური სარჩელით გასაჩივრებულ დებულებებში და ამჟამინდელი მოწესრიგებით სრულად აღმოიფხვრა მოსარჩელის მიერ სადავოდ გამხდარი საკითხები.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება იუსტიციის მინისტრის გადაწყვეტილებას, რომლითაც გაზიარებული იქნა სახალხო დამცველის აღნიშნული მოთხოვნა, სრული შემოწმების მიზნით პატიმრის სხეული მთლიანად გაშიშვლების პრაქტიკის გაუქმების თაობაზე. შესაბამისად, სახალხო დამცველი მიმართავს საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმის წარმოების შეწყვეტის მოთხოვნით", - აღნიშნულია განცხადებაში.

The Public Defender welcomed the decision and confirmed that a request has now been submitted to the Constitutional Court to terminate the proceedings, as the underlying issue has been resolved.
The Ministry of Justice of Georgia has officially ended the practice of fully stripping prisoners during body searches, following a constitutional complaint filed by the Public Defender earlier this year.
In a statement on Friday, the Public Defender of Georgia announced that the Ministry of Justice had amended internal regulations governing several penitentiary institutions, aligning them with human rights standards and eliminating the controversial practice. The move comes after years of appeals by the Public Defender, whose previous recommendations had gone unheeded.
On February 5, 2025, the Public Defender filed a constitutional claim with the Constitutional Court, challenging rules that allowed complete stripping of inmates during full examinations in at least ten prisons across the country. The complaint targeted the procedures at institutions No. 2, No. 3, No. 6, No. 8, No. 11, No. 14, No. 15, No. 16, No. 17, and No. 18, which, under disputed norms, required inmates to undress entirely or expose specific body parts upon instruction, the Public Defender’s Office said.
The Justice Ministry responded on June 11, notifying the Constitutional Court that it had adopted changes to the challenged provisions a day earlier - on June 10 - through Ministerial Order No. 1851. According to the ministry, the new regulations fully address the concerns raised in the constitutional complaint.
“This is a significant step toward ensuring the dignity and human rights of prisoners in Georgia,” the Public Defender’s Office said.