კახა გოგოლაშვილი - "ოცნებამ" მომავალი 4 წლით "დაიკანონა" მმართველობა 64 მუნიციპალიტეტში
სამწუხაროდ, არასწორია და მხოლოდ პოლიტიკური დატვირთვა აქვს განცხადებებს, თითქოს ბოიკოტმა იმუშავა და "ოცნების" არჩევნებზე ხალხი არ მივიდა. სინამდვილეში, არჩევნებზე არ მივიდა მხოლოდ ოპოზიციურად განწყობილი ამომრჩევლის დიდი ნაწილი, რის გამოც "ოცნებამ" მომავალი 4 წლით "დაიკანონა" მმართველობა 64 მუნიციპალიტეტში, - ამის შესახებ ექსპერტი კახა გოგოლაშვილი სოციალურ ქსელში წერს.
მისივე თქმით, არჩევნების "ბოიკოტის" და ხელისუფლების "მშვიდობიანი დამხობის" იდეის ერთადერთი ხელშესახები შედეგი, არის ოცნების მიერ სრულად "დაპყრობილი" ადგილობრივი მმართველობის ინსტიტუტები.
"ცნობისთვის, მათთვის, ვინც ფიქრობს, რომ ადგილობრივ არჩევნებში მონაწილეობის პროცენტი იყო "საშინლად დაბალი", ვიცოდეთ, რომ ქვეყნის მასშტაბით არჩევნებზე მოვიდა ამომრჩეველთა 41%. ანალოგიურ არჩევნებზე დასავლეთ ბალკანეთსა და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში ადგილობრივ არჩევნებში მონაწილეობა (რომელსაც ჩვენ ვეკუთვნით) ბოლო 5 წელიწადში მერყეობს 40-45 პროცენტის დიაპაზონში. სამწუხაროდ, არასწორია და მხოლოდ პოლიტიკური დატვირთვა აქვს განცხადებებს, თითქოს ბოიკოტმა იმუშავა და "ოცნების" არჩევნებზე ხალხი არ მივიდა. სინამდვილეში არჩევნებზე არ მივიდა მხოლოდ ოპოზიციურად განწყობილი ამომრჩევლის დიდი ნაწილი, რის გამოც "ოცნებამ" მომავალი 4 წლით "დაიკანონა" მმართველობა 64 მუნიციპალიტეტში.
თბილისში აქტივობა იყო საშუალოზე ბევრად დაბალი - 31% (თუმცა საერთაშორისო პრაქტიკის ფარგლებში ნორმალური მოვლენა), რაც სწორედ აქ არსებული დიდი ოპოზიციური რესურსის გამო მოხდა. აქ "ოცნებას" დამარცხების ყველაზე დიდი შანსი ჰქონდა, რომ არა ბოიკოტი და 4 ოქტომბრისთვის გაცემული დაპირება რეჟიმის უალტერნატივოდ დამხობის შესახებ. საპროტესტო ამომრჩევლის დიდი ნაწილისთვის ეს იყო გადამწყვეტი არგუმენტი იმისა რომ, "უკვე ჩამოგდებისთვის გამზადებული ხელისუფლების არჩევნებზე მისვლას" აზრი არ აქვს.
ჩემი აზრით, არჩევნების "ბოიკოტის" და ხელისუფლების "მშვიდობიანი დამხობის" იდეის ერთადერთი ხელშესახები შედეგი, არის "ოცნების" მიერ სრულად "დაპყრობილი" ადგილობრივი მმართველობის ინსტიტუტები და პირველ რიგში, დიდი ქალაქების სრული კონტროლი. რომც მივაღწიოთ რიგგარეშე საპარლამენტო არჩევნების დანიშვნას, ამ შედეგების გასაუქმებლად საკმარისი ლეგალური საფუძველი პრაქტიკულად არ იარსებებს", - წერს კახა გოგოლაშვილი.

Gogolashvili noted that while opposition-leaning voters largely abstained, voter participation nationwide was 41%, which was comparable to local elections in other Eastern European and Western Balkan countries over the past five years
Political analyst Kakha Gogolashvili on Monday criticized opposition claims that the October 4 local elections had been effectively boycotted, arguing that such statements were politically motivated and did not reflect the actual turnout.
Gogolashvili noted that while opposition-leaning voters largely abstained, voter participation nationwide was 41%, which was comparable to local elections in other Eastern European and Western Balkan countries over the past five years, where turnout typically ranges from 40-45%.
“It is incorrect and politically charged to claim that the boycott prevented people from voting and that Georgian Dream lost legitimacy. In reality, it was mainly opposition supporters who stayed away, allowing Georgian Dream to consolidate control over 64 municipalities for the next four years,” Gogolashvili wrote on social media.
He added that turnout in Tbilisi was particularly low at 31%, largely due to the city’s strong opposition base, which could have posed the greatest challenge to Georgian Dream if not for the boycott and prior opposition promises of “regime overthrow.”
“In my view, the only tangible result of the boycott and the idea of peacefully overthrowing the government is that Georgian Dream has now fully consolidated control over local government institutions, particularly the major cities. Even if extraordinary parliamentary elections are held, there is practically no legal mechanism to reverse these results,” Gogolashvili concluded.