კახა კალაძე - ეს ორგანიზებული დაჯგუფებებია, რომლებიც კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას ახორციელებენ
"სახელმწიფო ტერიტორიების მიტაცება და მასზე უკანონო სამშენებლო საქმიანობის წარმოება, აღნიშნული ტერიტორიების დასაკუთრების მიზნით, მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება“, - ამის შესახებ დღეს თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობის სხდომაზე დედაქალაქის მერმა კახა კალაძემ განაცხადა და მოსახლეობას მოუწოდა, არ ჩაერთონ ამ ტიპის გარიგებებსა და ქმედებებში.
როგორც კახა კალაძემ განაცხადა, აღნიშნული უკანონო საქმიანობა სისტემურ და ორგანიზებულ ხასიათს ატარებს და არ უკავშირდება არანაირ სოციალურ საკითხს.
"როგორც  მოგეხსენებათ, სახელმწიფოსა და მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებულ მიწებზე უკანონო სამშენებლო  საქმიანობის  აღკვეთა  და  ქაოსური განაშენიანების აკრძალვა ჩვენთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტია. სახელმწიფო ტერიტორიების მიტაცება და მასზე უკანონო სამშენებლო საქმიანობის წარმოება, აღნიშნული ტერიტორიების დასაკუთრების მიზნით, დღესაც მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება. ხშირ შემთხვევაში, უკანონო მშენებლობები სარეკრეაციო და სატყეო ზონებში ხორციელდება, რაც ასევე იწვევს მწვანე ნარგავების დაზიანება/გაჩეხას. აღნიშნული უკანონო საქმიანობა სისტემურ და ორგანიზებულ ხასიათს ატარებს და არ უკავშირდება არანაირ სოციალურ საკითხს.
ძალიან ხშირად ხდება მანიპულირება სოციალური საკითხებით, თუმცა როდესაც გაქვს ასეთი ფაქტები და ვაკეთებთ მოკვლევას, ვლინდება, რომ ეს არის ორგანიზებული დაჯგუფებები, რომლებიც კანონის წინააღმდეგ ახორციელებენ ამ ტიპის ქმედებებს.
ჩვენ არაერთხელ გაგვიცხადებია და კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ ყველას, დაიცვან კანონი და არ მიიღონ მონაწილეობა უკანონო საქმიანობაში, დაემორჩილონ ჩვენი სამსახურების კანონიერ მოთხოვნებს და მითითებებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მუნიციპალური ინსპექცია იმოქმედებს კანონის შესაბამისად“, - განაცხადა თბილისის მერმა.
მისი თქმით, მხოლოდ 2025 წელს ინსპექციის მიერ გამოვლენილია 1 305 სამშენებლო სამართალდარღვევა.
"სახელმწიფო მიწებზე უკანონო სამშენებლო საქმიანობის აღკვეთის მიზნით, მუნიციპალური ინსპექციის მიერ სამართალდამცავ ორგანოებთან ერთად,  ჩატარებულია 70-ზე მეტი სპეციალური  ღონისძიება; დემონტაჟი ჩაუტარდა  300-ზე მეტ უკანონოდ აშენებულ შენობა/ნაგებობას; გამოთავისუფლებულია ათეულობით ჰექტარი სახელმწიფო  და მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული მიწა, მათ შორის, რეკრეაციულ და სატყეო ზონები“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
ამასთანავე, მან ხაზი გაუსვა, რომ ამ მიმართულებით ინტენსიური ღონისძიებები და ქმედითი რეაგირება გაგრძელდება და არცერთი უკანონო მშენებლობის თუ სახელმწიფო მიწის მიტაცების ფაქტი რეაგირების გარეშე არ დარჩება.
"კიდევ ერთხელ მინდა ვთხოვო და მოვუწოდო ყველას, არ ჩაერთოთ ამ ტიპის გარიგებებსა და ქმედებებში იმიტომ, რომ სახელმწიფოს მხრიდან ამას მოჰყვება შესაბამისი რეაგირება კანონის ფარგლებში“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
დედაქალაქის მერმა მადლობა გადაუხადა თბილისის მუნიციპალური ინსპექციის ხელმძღვანელს და მის თითოეულ თანამშრომელს, ასევე, შესაბამის სამართალდამცავ უწყებებს გაწეული მხარდაჭერისა და თანამშრომლობისთვის.

The mayor said that enforcement measures would continue intensively, ensuring that no instance of illegal land seizure or unauthorized construction went unanswered
Tbilisi Mayor Kakha Kaladze said that the illegal occupation of state-owned land and unauthorized construction activities aimed at claiming public territories remain a significant challenge for the capital, urging residents not to participate in such schemes.
Speaking at the meeting of the Tbilisi Municipal Government, Kaladze emphasized that combating unlawful construction and preventing chaotic urban development were among the city’s top priorities.
“The illegal appropriation of state-owned land and construction on such territories for the purpose of claiming ownership remains a major challenge,” Kaladze said, adding that these activities are frequently carried out in recreational and forest zones, causing damage to green areas. According to him, the schemes have a “systemic and organized nature” and are unrelated to social hardship.
He stressed that references to social needs were often used manipulatively, while investigations regularly revealed that organized groups were behind the violations.
“We once again call on everyone to obey the law and refrain from participating in illegal activities. Our municipal inspection will act strictly in accordance with the law,” he said.
Kaladze noted that, since the beginning of 2025, the Municipal Inspection had identified 1,305 construction-related violations. In cooperation with law enforcement agencies, over 70 special operations had been carried out, resulting in the demolition of more than 300 illegal structures and the reclamation of dozens of hectares of state and municipal land, including recreational and forest areas.
The mayor said that enforcement measures would continue intensively, ensuring that no instance of illegal land seizure or unauthorized construction went unanswered.
Kaladze expressed gratitude to the Municipal Inspection leadership and staff, as well as law enforcement authorities, for their work and cooperation.