"ქართული ოცნება" - "საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ სიცრუეს ავრცელებს
"საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ მორიგ ჯერზე ცდილობს სპეკულაციური განცხადებებით საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას და სიცრუის ტირაჟირებას, - ამის შესახებ "ქართული ოცნების" განცხადებაშია აღნიშნული.
"გვსურს, გამოვეხმაუროთ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ მიერ გავრცელებულ მორიგ დეზინფორმაციას, რომლის თანახმად, „ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარეს ბიძინა ივანიშვილს ქონებრივი დეკლარაციის შევსების ვალდებულება 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, დეპუტატად მცირე ხნით ყოფნის გამო წარმოეშვა და ამის მიუხედავად, მისი დეკლარაცია დეკლარაციების ვებგვერდზე არ იძებნება.
საზოგადოების ინფორმირების მიზნით განვმარტავთ, რომ ბიძინა ივანიშვილმა, ქონებრივი დეკლარაცია, რომლის შევსების ვალდებულება მას, როგორც 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს, პარლამენტის წევრობის კანდიდატს დაეკისრა, 2024 წლის 4 ოქტომბერს შეავსო. ბიძინა ივანიშვილის, როგორც პარლამენტის წევრობის კანდიდატის მიერ შევსებული დეკლარაცია ანტიკორუფციული ბიუროდან „რადიო თავისუფლებამაც“ გამოითხოვა და ამ თემას 2024 წლის 31 ოქტომბერს სტატიაც მიუძღვნა, სათაურით – „ივანიშვილის ოჯახის დეკლარირებული ქონება: საქართველოში, რუსეთსა და საფრანგეთში”.
რაც შეეხება „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ მტკიცებას, რომ ქონებრივი დეკლარაციის შევსების ვალდებულება, ბიძინა ივანიშვილს „არჩევნების შემდეგ მცირე ხნით პარლამენტის წევრად ყოფნის გამო წარმოეშვა“, ორგანიზაციას შევახსენებთ, რომ „კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, „პირი ვალდებულია თანამდებობაზე განწესებიდან ორი თვის ვადაში წარადგინოს საჯარო სამსახურის ბიუროში თანამდებობის პირის ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაცია.“ ასევე, „კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ საქართველოს კანონის“ შესაბამისად, პირი თავისუფლდება დეკლარაციის წარდგენის ვალდებულებისაგან თუკი მას საჯარო დაწესებულების სისტემაში დაკისრებული აქვს თანამდებობის პირის მოვალეობის შესრულება არაუმეტეს ორი თვის ვადით.
ამავე კანონის თანახმად, „საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატი ვალდებულია პარლამენტის წევრობის კანდიდატად რეგისტრაციიდან ერთი კვირის ვადაში, საქართველოს მთავრობის მიერ დადგენილი გამარტივებული ფორმით შეავსოს და წარადგინოს თანამდებობის პირის ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაცია, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ, ამ მუხლის თანახმად, მას იმ წელს შევსებული აქვს დეკლარაცია“.
კანონში არსებული ზემოაღნიშნული დათქმებიდან გამომდინარე, ნათელია, რომ არასამთავრობო ორგანიზაცია "საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ სიცრუეს ავრცელებს. მე-11 მოწვევის პარლამენტმა, 2024 წლის 25 ნოემბერს გამართულ პირველ სხდომაზე, დეპუტატების, მათ შორის „ქართული ოცნების“ სიის პირველი ნომრის, ბიძინა ივანიშვილის უფლებამოსილება ცნო, რომელიც მას ამავე წლის 10 დეკემბერს, მისივე მიმართვის საფუძველზე შეუწყდა. შესაბამისად, ბიძინა ივანიშვილის მიერ თანამდებობის დაკავება, მისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტის პერიოდი არ აღემატება ორ თვეს.
შესაბამისად, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ მორიგ ჯერზე ცდილობს სპეკულაციური განცხადებებით საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას და სიცრუის ტირაჟირებას“, – აღნიშნულია „ქართული ოცნების“ განცხადებაში.

The dispute centres around the requirement for public officials and parliamentary candidates to submit declarations of assets and property.
Georgia’s ruling party, Georgian Dream, has accused the Transparency International – Georgia of spreading false information regarding the asset declaration of its honorary chairman, Bidzina Ivanishvili.
The party on Friday rejected the organization’s claim that Ivanishvili had failed to publish an asset declaration following a brief post-election term as an MP in 2024, calling the allegations “speculative” and “deceptive.”
"Transparency International – Georgia is once again trying to mislead the public with speculative statements and propagate lies," the party said in its official response.
The dispute centres around the requirement for public officials and parliamentary candidates to submit declarations of assets and property. Georgian Dream confirmed that Ivanishvili submitted a declaration on 4 October 2024, in his capacity as a candidate in the 2024 parliamentary elections, as required by Georgian law.
The statement also referred to an article published by Radio Liberty on 31 October 2024, which detailed Ivanishvili’s declared assets in Georgia, Russia, and France - citing the same asset declaration.
Transparency International – Georgia had argued that a separate obligation to submit a declaration arose from Ivanishvili's brief tenure as a Member of Parliament after the elections. Georgian Dream countered that Ivanishvili’s parliamentary mandate, recognised on 25 November 2024 and terminated at his request on 10 December, lasted fewer than two months - exempting him from the requirement to file an additional declaration under Georgia’s anti-corruption legislation.
According to the Law on Combating Corruption, officials serving for less than two months are not required to submit a new declaration if they have already completed one earlier in the same calendar year, the party said.
"Based on the above-mentioned legal provisions, it is clear that Transparency International – Georgia is spreading lies,” the ruling party concluded.