ქრთამის აღების ფაქტზე მებაჟე ოფიცერი დააკავეს
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ქრთამის აღების ფაქტზე, სსიპ „შემოსავლების სამსახურის“ საბაჟო დეპარტამენტის გაფორმების ეკონომიკური ზონა „ფოთის“ მებაჟე ოფიცერი დააკავეს.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ საჯარო მოხელე თანამდებობრივი უფლებამოსილების გამოყენებით იღებდა ქრთამს.
ბრალდებულმა, კონკურენტი იმპორტიორი კომპანიების შესახებ სამსახურებრივ ელექტრონულ მონაცემთა ბაზებში დაცული ინფორმაციის გადაცემის სანაცვლოდ, მოქალაქეს ქრთამის სახით მოსთხოვა და გამოართვა ფულადი თანხა ჯამში 1000 აშშ დოლარის ოდენობით.
სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, განხორციელდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებები, რის შედეგადაც მოპოვებულია დანაშაულებრივი ქმედების ამსახველი აუდიო/ვიდეო მტკიცებულება. ბრალდებული დაკავებულია ქრთამის სახით მოთხოვნილი თანხის აღებისთანავე, ხოლო ფულადი თანხა ამოღებულია ნივთმტკიცების სახით.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის პირველი ნაწილით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 6-დან 9 წლამდე ვადით.
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური მოუწოდებს როგორც საჯარო მოხელეებს, ისე მათთან კანონსაწინააღმდეგო შეთანხმების ინიციატორ პირებს, თავი შეიკავონ  მსგავსი უკანონო ქმედებისგან. ნებისმიერ ასეთ ფაქტზე სამსახური უზრუნველყოფს სწრაფ და მკაცრ რეაგირებას", - აცხადებენ საგამოძიებო სამსახურში.

The Financial Ministry’s Investigative Service has arrested a customs officer at the Poti Free Industrial Zone of the State Revenue Service on charges of accepting a bribe, following a series of undercover operations.
According to investigators, the officer abused his official position by soliciting and receiving a payment of USD 1,000 in exchange for providing confidential information on competitor import companies stored in the service’s internal electronic databases.
The arrest followed court-authorized covert investigative measures, which produced audio and video evidence capturing the criminal activity. The officer was detained immediately after receiving the bribe, and the money was seized as evidence.
The case is being investigated under Article 338, Part 1 of the Criminal Code of Georgia, which carries a penalty of 6 to 9 years in prison.
The Investigative Service urged both public officials and individuals proposing illegal agreements to refrain from such actions, emphasizing that all incidents of this nature will be met with swift and strict enforcement.