ქრთამის აღებისა და კომერციული მოსყიდვის ფაქტებზე სამი პირი დააკავეს
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამ სხვადასხვა სისხლის სამართლის საქმეზე ქრთამის აღებისა და კომერციული მოსყიდვის ფაქტები გამოავლინეს და სამი პირი დააკავეს.
"ერთ-ერთი სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებით დადგინდა, რომ აჭარის სატყეო სააგენტოს ხულოს სატყეო ადმინისტრაციის ტყის მცველმა ნ.ბ.-მ, სახელმწიფო ტყის ფონდის ნაკვეთით სარგებლობის სანაცვლოდ, მოქალაქეს ქრთამის სახით 1 000 აშშ დოლარი გამოართვა. იგი თანხის აღების მომენტში, დანაშაულის ადგილზე დააკავეს.
მეორე  სისხლის სამართლის საქმეზე ჩატარებული გამოძიებით გამოვლინდა, რომ სურსათის ეროვნული სააგენტოს რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონული სამსახურის ვეტერინარმა ა.ლ.-მ, დადგენილი პროცედურების გვერდის ავლით, დაურეგისტრირებელი საქონლის იდენტიფიკაცია-რეგისტრაციის სანაცვლოდ მოქალაქეს ქრთამის სახით 650 ლარი გამოართვა.
გამოძიება  საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის პირველი ნაწილით ქრთამის აღების ფაქტზე მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახით თავისუფლების 6-დან 9 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.
მესამე სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიებით დადგინდა, რომ შპს „საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიის“ ოპერატორმა ბ.ზ.-მ, ქვემო ქართლის რეგიონში მდებარე ნაგავსაყრელზე ნარჩენების უნებართვო განთავსების სანაცვლოდ, მოქალაქეს 500 ლარი მოსთხოვა და გამოართვა, რა დროსაც საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა დააკავეს.
მესამე სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 221-ე მუხლით - კომერციული მოსყიდვის ფაქტზე მიმდინარეობს", - აღნიშნულია საგამოძიებო სამსახურის ინფორმაციაში.

Georgia's Investigation Service of the Ministry of Finance has uncovered three separate cases of alleged bribery and commercial bribery, arresting three people, the agency said on Monday.
In the first case, a forest guard with the Khulo Forestry Administration of the Adjara Forestry Agency allegedly accepted a $1,000 bribe from a citizen in exchange for allowing the person to use a plot of land belonging to the state forest fund. The suspect, identified only as N.B., was arrested at the scene while receiving the money.
In a second case, a veterinarian with the regional office of the National Food Agency covering Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti allegedly accepted a 650 lari bribe in exchange for identifying and registering unregistered livestock while bypassing established procedures. The suspect was identified as A.L.
The investigation in both cases is being conducted under Article 338, Part 1 of Georgia's Criminal Code, concerning accepting a bribe. The offence carries a prison sentence of six to nine years.
In the third case, an operator employed by the Georgian Solid Waste Management Company allegedly demanded and received 500 lari from a citizen in exchange for allowing waste to be disposed of without authorisation at a landfill in the Kvemo Kartli region.
The suspect, identified as B.Z., was arrested while receiving the money, according to the Investigation Service.
The third case is being investigated under Article 221 of the Criminal Code, concerning commercial bribery.