"ქურდულ სამყაროსთან" კავშირში მყოფი 44 პირი დააკავეს, კიდევ 6 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინება
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის  ალექსანდრე დარახველიძის განცხადებით, სამართალდამცველებმა "ქურდულ სამყაროსთან" კავშირში მყოფი 44 პირი დააკავეს, კიდევ 6 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინება.
"საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები უწყვეტ რეჟიმში აგრძელებენ ორგანიზებულ დანაშაულთან და განსაკუთრებით ე.წ. „ქურდულ სამყაროსთან“ დაკავშირებული დანაშაულებრივი საქმიანობის წინააღმდეგ ბრძოლას.
გასული დღე-ღამის განმავლობაში, სამართალდამცველების მიერ, ქვეყნის მასშტაბით ჩატარებული მორიგი წარმატებული საპოლიციო ღონისძიების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, „ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 44 პირია დაკავებული. კიდევ 6  პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინება, მათ შორის ერთი, საზღვარგარეთ მყოფი ე.წ. კანონიერი ქურდია.
სამართალდამცველების მიერ, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ სისხლის სამართლის დანაშაულში ბრალდებული პირები აწყობდნენ ე.წ. „ქურდულ გარჩევებს“ და გამოჰქონდათ ე.წ. „ქურდული გადაწყვეტილებები“.
დაკავებულები უკავშირდებოდნენ ქურდული სამყაროს წარმომადგენლებს, მათ შორის ე.წ. „კანონიერ ქურდს“ მამუკა შუბითიძეს, რომელიც  პირადი სარგებლის მიღების მიზნით, ე.წ. „ქურდული წესების“ შესაბამისად, მოქალაქეებს შორის არსებული ფინანსური და სხვა კრიმინალური სახის დავებზე იღებდა გადაწყვეტილებებს, რის შემდეგაც მხარეებს თანხის გადახდას აკისრებდა. კონკრეტული ვადების დარღვევის შემთხვევაში კი, ფიზიკური ანგარიშსწორებითა და სიცოცხლის მოსპობით ემუქრებოდა.
გამოძიებით ასევე დგინდება, რომ ბრალდებულები ე.წ. კანონიერ ქურდს პერიოდულად აწვდიდნენ ინფორმაციას თბილისსა და კახეთის რეგიონში  მცხოვრები იმ პირების შესახებ, რომლებისგანაც შემდგომში შესაძლებელი იქნებოდა, „ქურდული სამყაროს“ სახელით, მატერიალური სარგებლის მიღება და ფულის გამოძალვა.
ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოღებულია ავტომანქანა, ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა, ასევე ბრალდებულების მობილური ტელეფონები და კომპიუტერული ტექნიკა, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და უცხოეთში მცხოვრებ ქართველ ე.წ. „კანონიერ ქურდს“ უკავშირდებოდნენ.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 181-ე, 223-ე პრიმა, 223-ე ტერცია და  223-ე კვარტა მუხლებით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 15 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.
ქვეყანაში უსაფრთხოებისა და საზოგადოებრივი წესრიგის მაქსიმალურად უზრუნველსაყოფად, ჩვენ მომავალშიც გავაგრძელებთ აქტიურ ბრძოლას ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს უმთავრეს მიზანს, თითოეული მოქალაქის უსაფრთხოების დაცვა წარმოადგენს", - განაცხადა დარახველიძემ.

Georgia arrests 44 linked to criminal underworld, six more charged in absentia
Evidence seized during the operations included vehicles, firearms, ammunition, mobile phones, and computers, which authorities said were used to coordinate activities domestically and abroad
Georgian law enforcement authorities have arrested 44 individuals connected to the criminal underworld, with an additional six people charged in absentia, including one alleged “thief-in-law” residing abroad, the Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze announced on Tuesday.
Darakhvelidze said that the arrests followed intensive, nationwide police operations carried out over the past 24 hours as part of Georgia’s ongoing campaign against organized crime. Investigations revealed that the suspects were involved in orchestrating “thieves’ disputes” and enforcing criminal decisions based on traditional “thieves’ rules.”
Authorities said the detained individuals were linked to prominent figures within Georgia’s criminal underworld, including Mamuka Shubitidze, a so-called, who allegedly profited from resolving financial and criminal disputes between citizens under the guise of “thieves’ law,” often threatening physical harm for non-compliance.
Investigators also found that suspects regularly supplied information to Shubitidze about potential targets in Tbilisi and the Kakheti region, facilitating extortion and material gain in the name of the criminal network.
Evidence seized during the operations included vehicles, firearms, ammunition, mobile phones, and computers, which authorities said were used to coordinate activities domestically and abroad.
The probe is being conducted under Georgia’s Criminal Code articles 181, 223a, 223c, and 223d, carrying penalties of up to 15 years in prison.
“Ensuring national security and public order remains our top priority. We will continue actively combating organized crime to protect every citizen,” Darakhvelidze pledged.