ლევან მახარაშვილი - არანაირი გულგრილობა არა თუ გიორგი ბაჩიაშვილის, არამედ ფონდის არცერთი თანამშრომლის მხრიდან არ ყოფილა
ფონდის თანამშრომლების აბსოლუტური უმრავლესობა ადასტურებს, რომ ისინი ახორციელებდნენ ყველაფერს სწორი მენეჯმენტისათვის და არანაირი გულგრილობა არა თუ გიორგის, არამედ არცერთი მათგანის მხრიდან არ ყოფილა, - ამის შესახებ "თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილი ხელმძღვანელის გიორგი ბაჩიაშვილის ადვოკატმა ლევან მახარაშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ყველა საკითხზე ერთობლივი დასკვნის შედეგად მიიღებოდა გადაწყვეტილება.
"რაც შეეხება მოწმეთა ჩვენებებს, ძირითადად ეს მოწმეები არიან ფონდის თანამშრომლები, რომელთა აბსოლუტური უმრავლესობა ადასტურებს, რომ ისინი ახორციელებდნენ ყველაფერს სწორი მენეჯმენტისათვის და შესაბამისად, არანაირი გულგრილობა არა თუ გიორგის, არამედ არცერთი მათგანის მხრიდან არ ყოფილა.
დირექტორი არ გახლდათ მნიშვნელოვან საკითხებზე გადაწყვეტილების ერთპიროვნულად მიმღები პირი, არამედ არსებობდა აღმასრულებელი საბჭო, რომელშიც შედიოდნენ თითოეული მიმართულების ხელმძღვანელები - სამშენებლო, ფინანსური, იურიდიული კუთხით, რომლებიც თავიანთი კომპეტენციის ფარგლებში დებდნენ სათანადო დასკვნებს და მხოლოდ ამის შემდეგ მიიღებოდა ერთობლივად და კოლეგიალურად საბოლოო გადაწყვეტილება", - განაცხადა ლევან მახარაშვილმა.
"მტკვარი ჰესის" საქმესთან დაკავშირებით „თანაინვესტირების ფონდის“ ყოფილი ხელმძღვანელის გიორგი ბაჩიაშვილის საქმე არსებითად განსახილველად სასამართლოს გადაეცა. აღნიშნულ საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლოში პროცესი დღეს გაიმართა.
გიორგი ბაჩიაშვილს "მტკვარი ჰესის" საქმეზე ბრალდება 220/1-ე მუხლის მე-2 ნაწილით აქვს წარდგენილი, რაც სპეციალური უფლებამოსილების მქონე პირის მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის შეუსრულებლობას ან არაჯეროვნად შესრულებას გულისხმობს, რამაც მძიმე შედეგი გამოიწვია. წარდგენილი ბრალდება სასჯელის სახედ და ზომად 2-დან 5 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.

The absolute majority of the fund's employees confirm that they did everything for proper management and there was no negligence on the part of Giorgi, or any of them, said Levan Makharashvili, the lawyer of Giorgi Bachiashvili, the former head of the Co-Investment Fund.
The lawyer claimed on Tuesday decisions were made on all issues as a result of a joint conclusion.
"As for the testimonies of witnesses, the witnesses are mainly employees of the fund, the absolute majority of whom confirm that they did everything for the correct management and, accordingly, there was no negligence on the part of not only Giorgi, but also none of them.
The director was not the sole decision-maker on important issues, but there was an executive board, which included the heads of each direction - in the construction, financial, legal aspects, who made appropriate conclusions within the framework of their competence and only after that a final decision was made jointly and collegially," said Makharashvili.
The case of Bachiashvili, over the Mtkvari HPP case, was referred to the court for consideration on the merits.
Bachiashvili has been charged under Part 2 of Article 220/1 in the Mtkvari HPP case, which implies failure to perform or improper performance of official duties by a person with special authority, which resulted in serious consequences. The charge provides for imprisonment for 2 to 5 years as a form and measure of punishment.