ლევან მახაშვილი - მკაფიოდ ჩანს, რომ ეს არის ხელოვნურად წამოწეული საკითხი ხელისუფლების გასაშავებლად
"ნაციონალური მოძრაობისთვის" რუსეთის, როგორც "ბუად", აბსოლუტური ბოროტების, ხოლო რუსების ცუდ ხალხად წარმოჩენის თემა განსაკუთრებით ტრენდული 2022 წლიდან გახდა, თუმცა მათი მრავალწლიანი პრაქტიკა სრულიად სხვა რამეზე მეტყველებს, - აცხადებს საპარლამენტო უმრავლესობის დეპუტატი ლევან მახაშვილი.
"რუსეთის თემა - რუსეთის, როგორც "ბუას" და აბსოლუტური ბოროტების, ხოლო რუსების, როგორც ცუდი ხალხის წარმოჩენა - განსაკუთრებით პოპულარული და ტრენდული 2022 წლის შემდეგ გახდა. "ნაციონალურმა მოძრაობამაც" სწორედ ამ ტალღაზე სცადა მოქცევა. რა თქმა უნდა, ეს თემა მათი დაწყებული არ არის და უფრო დიდი ხნის ისტორია აქვს მაგრამ, როგორც აღვნიშნე, განსაკუთრებული აქტუალობა მან 2022 წლის შემდეგ შეიძინა და ოპოზიციაც ამ ტენდენციას მიჰყვება.
სინამდვილეში, მათი მრავალწლიანი პრაქტიკა სრულიად სხვა რამეზე მეტყველებს. გავიხსენოთ, რას აკეთებდნენ ისინი 2008 წლის ომის შემდეგ: რა გადაწყვეტილებები მიიღეს და რა ნაბიჯები გადადგეს იმისთვის, რომ რუსეთისთვის, ფაქტობრივად, ფიანდაზები დაეგოთ. როდესაც ამ ორმაგ სტანდარტს ხედავ, მკაფიოდ ჩანს, რომ ეს არის ჩვეულებრივი, ხელოვნურად წამოწეული საკითხი საქართველოს ხელისუფლების გასაშავებლად.
დღეს ისე მიგვაჩნია, თითქოს სტრასბურგსა და ჰააგაში რუსეთის წინააღმდეგ მოგებული საქმეები ციდან დაგვეცა; თითქოს საერთაშორისო სამართლებრივად გამყარებული ტერმინი - რუსეთი, როგორც ოკუპანტი - დილით გაღვიძებულებს მაცივარში დესერტად დაგვხვდა. სინამდვილეში კი, ეს იყო რუსეთის წინააღმდეგ წლების განმავლობაში მიმდინარე სამართლებრივი ბრძოლის შედეგი, რომელიც სწორედ "ქართული ოცნების" ხელისუფლების პირობებში იწარმოებოდა", - განაცხადა ლევან მახაშვილმა.

Ruling party senior MP accuses UNM of double standards on Russia
"When you see that double standard, it becomes clear that this is an artificially manufactured issue aimed at discrediting the Georgian government," Makhashvili said
Georgian Dream MP Levan Makhashvili has accused the opposition United National Movement (UNM) of adopting inconsistent positions on Russia, arguing that its current rhetoric contradicts policies pursued after the 2008 Russia-Georgia war.
Speaking on Thursday, Makhashvili said the portrayal of Russia as an "absolute evil" became particularly prominent after Russia's full-scale invasion of Ukraine in 2022 and claimed the UNM had sought to align itself with that narrative.
He argued that the former ruling party's actions following the 2008 war did not reflect its current position, alleging that it had taken decisions that facilitated closer relations with Russia despite the conflict.
"When you see that double standard, it becomes clear that this is an artificially manufactured issue aimed at discrediting the Georgian government," Makhashvili said.
The ruling party lawmaker also pointed to Georgia's legal victories against Russia in international courts, including the European Court of Human Rights and the International Criminal Court in The Hague, arguing that those outcomes were the result of years of legal work carried out under Georgian Dream governments.
He said the international legal recognition of Russia as an occupying power did not emerge automatically but was achieved through sustained legal efforts.