ჩვენი მხრიდან სრული მზაობაა, რომ აშშ-თან პოლიტიკური დიალოგი გავაგრძელოთ და იმავეს ველოდებით აშშ-ის მხრიდან, – ამის შესახებ ვიცე-პრემიერმა, საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაკა ბოჭორიშვილმა "იმედის" ეთერში განაცხადა.
ბოჭორიშვილის განცხადებით, საქართველოში აშშ-ის საქმეთა დროებითი რწმუნებულის, ემი დიაზის დანიშვნის შემდეგ გამართულ პირველ შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველო-აშშ-ის ურთიერთობების დღის წესრიგი განიხილეს.
მისივე შეფასებით, ბოლო თვეებში ურთიერთობების გაჯანსაღების მიმართულებით პოზიტიური ნიშნები გამოიკვეთა, რასაც თან ახლავს ვაშინგტონის მხრიდან განხორციელებული აქტივობები, რომლებიც ქართულ მხარეს საკუთარი პოზიციების წარდგენის შესაძლებლობას აძლევს.
„ბოლო თვეებში პოზიტიური ნიშნებია ჩვენი ურთიერთობების გაჯანსაღების მიმართულებით. არაერთხელ გვითქვამს ჩვენი პოზიცია, რას მოველით ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ურთიერთობაში. ჩვენი სურვილია, ეს ურთიერთობა იყოს ურთიერთპატივისცემაზე დაფუძნებული, ჯანსაღი და სტრატეგიული პარტნიორობა იყოს შინაარსით დატვირთული. რა თქმა უნდა, ჩვენ გავაგრძელებთ ამ მიმართულებით მუშაობას ამერიკულ მხარესთან“, – განაცხადა ბოჭორიშვილმა.
მისი განცხადებით, ორივე მხარე თანხმდება, რომ სტრატეგიული პარტნიორობის ახალი ეტაპი „სუფთა ფურცლიდან“ უნდა დაიწყოს.
„ორივე მხარე ვიზიარებთ, რომ სტრატეგიულ პარტნიორობაზე საუბარი სუფთა ფურცლიდან უნდა დავიწყოთ. ასევე, მიგვაჩნია და ამასაც ვიზიარებთ ამერიკის შეერთებული შტატების მხარესთან, რომ კონკრეტული შინაარსით დატვირთული უნდა იყოს ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორობა, როგორ და რა იქნება შინაარსი, ეს დიპლომატიური მუშაობის და პოლიტიკური დიალოგის საგანია“, – განაცხადა ბოჭორიშვილმა.
მისივე თქმით, საქართველოს მხრიდან არსებობს სრული მზადყოფნა, გაგრძელდეს პოლიტიკური დიალოგი ამერიკის შეერთებულ შტატებთან და თბილისი ანალოგიურ მზაობას ამერიკული მხარისგანაც მოელის.

Georgia is ready to continue political dialogue with the United States and begin a new stage of strategic partnership “with a clean slate”, Deputy Prime Minister and Foreign Minister Maka Botchorishvili has said.
Speaking to Imedi TV, Botchorishvili said that during her first meeting with US Chargé d’Affaires Amy Diaz following her appointment, the sides discussed the agenda of Georgia-US relations and prospects for future cooperation.
The Minister said positive signs have emerged in recent months regarding the improvement of bilateral ties, alongside steps taken by Washington that have allowed the Georgian side to present its positions.
“There have been positive signs in recent months in terms of restoring our relations. We have repeatedly stated our position on what we expect from relations with the United States. Our desire is for these relations to be based on mutual respect, to be healthy, and for the strategic partnership to be filled with meaningful content,” Botchorishvili said.
She said both sides agree that discussions on the strategic partnership should start “with a clean slate” and that the relationship should be built around specific areas of cooperation.
“Both sides share the view that we should start talking about strategic partnership with a clean slate. We also believe, and this is something we share with the US side, that our strategic partnership should be filled with concrete substance. How and what that substance will be is a matter for diplomatic work and political dialogue,” Botchorishvili said.
The Minister added that Georgia is fully prepared to continue political dialogue with the United States and expects the same readiness from Washington.