ვიცე-პრემიერ მამუკა მდინარაძის განცხადებით, გია ბარამიძემ ომის დანაშაული საკუთარ სამხედროებს დააბრალა.
მისი თქმით, ჯერ კიდევ 2008 წელს, მოღალატეობრივ რეზოლუციაზე მხარდაჭერით, „ნაციონალური მოძრაობის“ რეჟიმმა დაადასტურა, რომ უღალატა საკუთარ ქვეყანას და ომის დანაშაული დააბრალა საკუთარ სამხედროებს, რითაც შეიქმნა დიდი რისკი ჰააგის სასამართლოში, სადაც არავის აინტერესებდა ომი რა დღეს და რომელ წუთზე დაიწყო.
"რაც შეეხება 7 აგვისტოს - 7 აგვისტოს სააკაშვილმა გასცა ბრძანება და განახორციელა ცხინვალის მიმართულებით დაბომბვები, რაც ჩემი აზრით, ასევე მიზანმიმართულად, მან მთელ მსოფლიოს აჩვენა. ეს არის ფაქტობრივი მოცემულობა. შეფასებაც არ სჭირდება. არანაირი საბაბი და მიზეზი არ ამართლებს რუსეთის შემოჭრას საქართველოში, მას არცერთ შემთხვევაში არ ჰქონდა შემოჭრის უფლება. ის შემოიჭრა საქართველოში, განახორციელა სრულმასშტაბიანი სამხედრო მოქმედება და ეს იყო 2008 წლის 8 აგვისტოს. ამის საწინააღმდეგო არც მტკიცებულება არსებობს, არც ლოგიკა. შემდეგ, 2 თვეში, მოღალატეობრივ რეზოლუციაზე მხარდაჭერით, მათ დაადასტურეს, რომ უღალატეს საკუთარ ქვეყანას, ომის დანაშაული როგორც მაშინ, ისე ახლა გია ბარამიძემ დააბრალა საკუთარ სამხედროებს და შეიქმნა დიდი რისკი ჰააგის სასამართლოში, სადაც არავის აინტერესებდა ომი რა დღეს და რომელ წუთზე დაიწყო - იქ იძიებდნენ ომის დანაშაულს და ამ ომის დანაშაულში ქართულმა მხარემ - ამ შემთხვევაში „ქართული ოცნების“ პირობებში, უზრუნველყო, რომ ჩვენ მოგვეგო მათი მოღალატეობრივი რეზოლუციის მხარდაჭერის მიუხედავად. ეს არის ისტორია, რომელიც ვერ გადაიწერება“, - განაცხადა მდინარაძემ.

Georgian Vice Prime Minister and Minister of Regional Development Mamuka Mdinaradze has paid tribute to the soldiers killed in the 2008 Battle of Shindisi, saying their sacrifice should inspire future generations.
Speaking to reporters in Shindisi on Tuesday, Mdinaradze said the soldiers and the story of their heroism represented a source of "Georgian heroic spirit and spirituality" for the country's children and future generations.
He also accused former ruling party United National Movement officials of blaming Georgian soldiers for war crimes during the conflict in the currently Russian-occupied Abkhazia region in the 1990s.
Mdinaradze said the UNM government had endorsed what he called a "treacherous resolution" two months after the war, arguing that this had created risks for Georgia at the International Criminal Court in The Hague.
He said former president Mikheil Saakashvili had ordered shelling towards Tskhinvali on August 7, 2008, but stressed that this did not justify Russia's subsequent invasion of Georgia.
"No pretext or reason justifies Russia's invasion of Georgia. It had no right to invade under any circumstances," Mdinaradze said, adding that Russia launched a full-scale military operation on August 8.
Mdinaradze also criticised people who, he said, had not reacted with the same anger to the occupation of Georgia and the killing of Georgian citizens as they had to attacks or occupation in other countries.
He accused them of following political instructions and described their differing reactions as "part of an assignment".