მარიამ ქვრივიშვილი - მთავრობა 2032 წლამდე დაახლოებით 7 მილიარდ აშშ დოლარს დააბანდებს და კვლავაც გააგრძელებს ინვესტირებას სატრანსპორტო და ლოგისტიკურ სექტორებში
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა საქართველო-უზბეკეთის ბიზნესფორუმზე სიტყვით გამოსვლისას რეგიონული დაკავშირებადობის და ამ კუთხით სატრანსპორტო და ლოგისტიკური სექტორების განვითარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მარიამ ქვრივიშვილმა ორი ქვეყნის ბინზესსექტორის წარმომადგენლებს საქართველოში მიმდინარე სტრატეგიული სატრანსპორტო-ინფრასტრუქტურული პროექტების შესახებ მიაწოდა დეტალური ინფორმაცია.
მისი განცხადებით, მთავრობა 2032 წლამდე დაახლოებით 7 მილიარდ აშშ დოლარს დააბანდებს და კვლავაც გააგრძელებს ინვესტირებას სატრანსპორტო და ლოგისტიკურ სექტორებში.
"ეს გულისხმობს ავტომაგისტრალებისა და გზების მოდერნიზაციასა და მშენებლობას, ეს ნიშნავს ჩვენი ქვეყნის ყველაზე სტრატეგიული პროექტის - ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობას, საქართველოს რკინიგზის მოდერნიზაციას, რაც დაახლოებით 45 ახალი ლოკომოტივისა და 1500-მდე ვაგონის დამატებას გულისხმობს. ჩვენ ასევე ვაშენებთ ახალ საერთაშორისო აეროპორტს დედაქალაქში, რომლის გამტარუნარიანობაც 20 მილიონი მგზავრი იქნება“, - განაცხადა ქვრივიშვილმა.
მისივე განცხადებით, აღნიშნული პროექტების განვითარება უზრუნველყოფს ტვირთბრუნვის ზრდას, განსაკუთრებით შუა დერეფანში.
"ვაგრძელებთ მასშტაბურ ინვესტიციებს იმისათვის, რომ არა მარტო მეტი ტვირთის გადაზიდვის შესაძლებლობა გვქონდეს, არამედ გარდავქმნათ და შევცვალოთ ჩვენი პოზიციონირება: ვიყოთ არამხოლოდ სატრანზიტო-ლოგისტიკური ჰაბი, არამედ ქვეყანა, რომელსაც შეუძლია ტვირთების აკუმულირება, პროდუქციის წარმოება და ჩვენი პარტნიორი ქვეყნებისთვის საიმედო მოკავშირედ დარჩენა, როდესაც საქმე აღმოსავლეთისა და დასავლეთის დაკავშირებას ეხება. ზოგადად, სატრანსპორტო და ლოგისტიკურ სექტორში არსებული დინამიკა უაღრესად იმედის მომცემია. ვხედავთ, რომ ჩვენს პარტნიორობასა და კავშირებს, განსაკუთრებით ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან, მოაქვს ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი სტატისტიკური მაჩვენებელი უშუალოდ ტვირთბრუნვის თვალსაზრისით“, - განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.
შუა დერეფნის მარშრუტის ფარგლებში თანამშრომლობაზე საუბრისას ეკონომიკის მინისტრმა ხაზი გაუსვა როგორც საკონტეინერო, ისე ნაყარი ტვირთების გადაზიდვის საკითხს და აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია ამ კუთხით საქართველოს მზადყოფნა პარტნიორ ქვეყნებთან ერთად.
„მზად უნდა ვიყოთ იმისთვის, რომ უზბეკეთი იზრდება, ასევე ყაზახეთი, აზერბაიჯანი იზრდება, და ჩვენ პარტნიორ ქვეყნებთან ერთად ვიზრდებით. სწორედ ამიტომ არის უკიდურესად მნიშვნელოვანი, დღესვე დავიწყოთ ინვესტირება ჩვენს ძირითად ინფრასტრუქტურაში, რათა ბიზნესის წარმომადგენლებმა, მეტი ტვირთის გადაზიდვა შეძლოთ, მეტი ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის შექმნა და მეტი სიმძლავრეები გქონდეთ როგორც არსებული საოპერაციო ძალების, ისე ახალი ინფრასტრუქტურის ფარგლებში. ეს კეთდება იმისთვის, რომ ჩვენი რეგიონი და, ზოგადად, შუა დერეფანი გახდეს არა მხოლოდ ერთ-ერთი ყველაზე კონკურენტუნარიანი, არამედ მთავარი და ყველაზე საიმედო მარშრუტი“, - განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.

Economy Minister: Georgia to invest $7 bln in transport and logistics infrastructure by 2032
Georgian Economy Minister Mariam Kvrivishvili said the Government plans to invest approximately $7 billion in the country's transport and logistics infrastructure by 2032, highlighting the strategic importance of regional connectivity during the Georgia-Uzbekistan Business Forum.
Addressing business representatives from both countries on Wednesday, Kvrivishvili outlined several major infrastructure projects currently underway, aimed at strengthening Georgia's role as a regional transport and logistics hub.
"The Government will continue investing in the transport and logistics sectors. This includes the construction and modernisation of highways and roads, the development of our country's most strategic project - the Anaklia Deep Sea Port, the modernisation of Georgian Railways, including the addition of around 45 new locomotives and up to 1,500 railcars. We are also building a new international airport in the capital, with a capacity of 20 million passengers," the Minister said.
Kvrivishvili noted that the projects are expected to significantly increase cargo volumes, particularly along the Middle Corridor, which connects Central Asia with Europe via the South Caucasus.
"We are making large-scale investments not only to increase cargo capacity but also to transform our position from a transit and logistics hub into a country capable of accumulating cargo, producing goods and remaining a reliable partner in connecting East and West," she said.
The Minister added that cargo traffic statistics demonstrated strong growth, particularly in cooperation with Central Asian countries.
Speaking about cooperation within the Middle Corridor, Kvrivishvili stressed the importance of preparing infrastructure for both containerised and bulk cargo.
"We must be ready for the continued growth of Uzbekistan, Kazakhstan and Azerbaijan, and grow together with our partner countries. That is why it is essential to invest in key infrastructure today, enabling businesses to transport more cargo, develop additional logistics facilities and expand operational capacity. Our goal is to make the Middle Corridor not only one of the most competitive, but also the main and most reliable transport route," she said.