"მარშზე მომხდარი ინციდენტი პირდაპირი თავდასხმაა "ქართული ოცნების" რუსული რეჟიმის წინააღმდეგ არსებული საპროტესტო მოძრაობის ერთიანობაზე"
9 მაისს ევროპის დღესთან დაკავშირებით გამართულ მარშზე მომხდარი ინციდენტი პირდაპირი თავდასხმაა არა ჩვენს პარტიაზე, ანდაც პირადად მიხეილ სააკაშვილზე, არამედ "ქართული ოცნების" რუსული რეჟიმის წინააღმდეგ არსებული საპროტესტო მოძრაობის ერთიანობაზე, რამაც დამატებითი საკვები მისცა რუსი ოლიგარქის პროპაგანდას, - ამის შესახებ "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" განცხადებაშია აღნიშნული.
"ევროპა განსხვავებული აზრების ურთიერთპატივისცემაზე დგას. ეს არის ის დასავლური ღირებულება, რომლისკენაც თითოეული ჩვენგანი ისწრაფვის.
ისინი, ვინც გუშინ "ნაციონალური მოძრაობის" მხარდამჭერ დავით მანგოშვილს დაესხნენ თავს, საჯაროდ ერთიანობის მომხრეები არიან და თანასწორობისკენ მოგვიწოდებენ, მაგრამ მათი ქმედებები ამის საპირისპიროსკენ მიგვითითებენ.
არ შეიძლება თანადგომა, სოლიდარობა, ერთიანობა და თანასწორობა არსებობდეს, იმ სივრცეში, სადაც ერთმანეთის გამოხატვის, პროტესტის თავისუფლებას ვზღუდავთ. არავის აქვს უფლება განსაზღვროს რა ფორმით გამოხატავს მოქალაქე სამართლიან პროტესტს, მით უმეტეს, როდესაც საკითხი ეხება საქართველოს მესამე პრეზიდენტის პოლიტიკურ პატიმრობას. ეს ფაქტი აღიარებულია მთელი ცივილიზებული სამყაროს მიერ.
ანუ, იმ ადამიანებს, რომელთა ქცევაც მნიშვნელოვნად ემთხვევა კომუნისტურ-მარქსისტულ მიდგომას, რომელმაც საქართველო 70-წლიან ტყვეობაში მოაქცია, თურმე აქვთ უფლება საპროტესტო ბანერი წაართვან იმ ადამიანის მხარდამჭერს, რომელმაც პირველად აღმართა საქართველოში ევროკავშირის დროშა. გუშინ ამ ნაბიჯით ისინი პუტინის, ივანიშვილის, სიმონიანის, ლავროვის თანამოაზრეებად იქცნენ.
ჩვენ კარგად გვესმის საზოგადოების დაკვეთა, რაც ერთიანობაზე გადის. ამისთვის, ჩვენი პარტიული ინტერესები არაერთხელ დაგვიყენებია უკან პლანზე, მაგრამ ჩვენს მხარდამჭერებზე თავდასხმა ყველანაირ ზღვარს სცდება.
“განსხვავებული აზრის მქონე ადამიანის მიმართ ძალადობა, პუტინისა და საქართველოში მისი მეხუთე კოლონის ხელწერა და მეთოდია, რითაც რეჟიმის მიმართ მიმდინარე მთელი ქართული პატრიოტული საზოგადოების გახლეჩა და დისკრედიტაცია ხდება. ამას მხოლოდ ღიად ან ფარულად ამ რეჟიმის მსახური თუ ჩაიდენს.
ყველას კარგად გვინდა შევახსენოთ, რომ ჩვენ ივანიშვილის წინააღმდეგ ბრძოლა, რეპრესიების საკუთარ თავზე გადატანა 2012 წლის 2 ოქტომბრიდან გვიწევს, ამიტომ ივანიშვილი რეჟიმის მხილებას და მათ წინააღმდეგ ბრძოლაში 12 წელია, ქართველ ხალხთან ერთად მთავარ როლს ვასრულებთ.
მოვუწოდებთ რეჟიმის წინააღმდეგ მებრძოლ ყველა პოლიტიკურ, არასამთავრობო თუ არაფორმალურ საზოგადოებრივ გაერთიანებას, დაგმოს ამგვარი ძალადობა და ყველაფერი ვიღონოთ, რათა მომავალში საერთო სახალხო პროტესტის ფარგლებში, ამგვარ უღირს, (კრიმინალურზე რომ არაფერი ვთქვათ) პროვოკაციულ ქმედებას, ადგილი აღარ ჰქონდეს.
გვახსოვდეს, რომ ყველაზე მთავარი ევროპული ღირებულება სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებაა, რომელთან ბრძოლაში ბოლშევიკური რეჟიმიც კი დაემხო", - აღნიშნულია განცხადებაში.

Opposition UNM slams May 9 incident as attack on protest unity
The opposition United National Movement (UNM) has condemned the incident that occurred during the May 9 Europe Day march, calling it a direct attack on the unity of Georgia’s protest movement against the “Russian regime of Georgian Dream,” rather than an assault merely on one party.
“This incident provided fuel for the propaganda of the Russian oligarch. Europe is built on mutual respect for differing opinions—this is the core Western value we all strive toward,” the party said in an official statement.
UNM criticized those who assaulted the party’s supporter, Davit Mangoshvili, during the march, noting that while they claim to stand for unity and equality, their actions contradict those very ideals.
“There can be no solidarity, unity, or equality in a space where the right to protest and freedom of expression is suppressed,” the statement continued. “No one has the right to dictate how a citizen expresses just protest—especially when that protest concerns the political imprisonment of Georgia’s third president, a fact recognized by the civilized world.”
The party drew a sharp parallel between the attackers and Soviet-era tactics, claiming those responsible are aligning themselves with figures like Vladimir Putin and Bidzina Ivanishvili by forcibly removing a protest banner in support of the man who first raised the EU flag in Georgia, referring to ex-president Mikheil Saakashvili.
UNM reiterated its long-standing opposition to Ivanishvili’s regime since October 2, 2012, and emphasized that it has consistently put national unity above party interests.
“Violence against those with differing opinions is the signature method of Putin and his fifth column in Georgia. It’s a tactic used to fracture and discredit the entire patriotic movement. Only open or covert servants of this regime would commit such acts,” the party stated.
The statement called on all political, civil society, and informal groups opposing the current regime to condemn the violence and ensure that 'such provocations' have no place in future nationwide protests.
“Let us remember: freedom of speech and expression is the most fundamental European value—one that even toppled the Bolshevik regime,” the party concluded.
The UNM statement followed an incident during the May 9 Europe Day march, which emerged after one of the protesters, Davit Mangoshvili, raised a banner in support of the impisoned third President of Georgia, Mikheil Saakashvili.