მერაბ დვალიშვილი UFC-ს ისტორიაში მეცხრე მებრძოლია, რომელმაც ზედიზედ 13 ბრძოლა მოიგო
მერაბ დვალიშვილი კვლავ UFC-ის ჩემპიონია. ნიუ-ჯერსიში გამართული UFC 316-ის ფარგლებში ქართველმა მებრძოლმა შონ ო’მალი დაამარცხა და ქამარი შეინარჩუნა.
ბრძოლის დასრულების შემდეგ გამართულ პრესკონფერენციაზე დვალიშვილმა განაცხადა, რომ ორკვირიან შესვენებას იღებს, შემდეგ კი აშშ-ში დაბრუნდება და ილია თოფურიას დაეხმარება, რომელსაც 29 ივნისს მსუბუქი წონის (70კგ) საჩემპიონო ბრძოლა ელის ბრაზილიელ ჩარლზ ოლივეირასთან.
"ორკვირიან შესვენებას ვიღებ. ჯერ საქართველოში მივდივარ ერთი კვირით მეგობრებთან ერთად. იქ კარგი ადგილებით და საკვებით ვისიამოვნებთ, შემდეგ კი ერთი კვირით აზერბაიჯანში ვიქნები.
ორ კვირაში დავბრუნდები და ილია თოფურიას ბრძოლისთვის მზადებაში დავეხმარები. ამის შემდეგ, UFC-ის შეუძლია, დამირეკოს და ბრძოლა ჩამინიშნოს“, – განაცხადა დვალიშვილმა.
ქართველი მებრძოლის შეხვედრას აშშ-ის მოქმედი პრეზიდენტი დონალდ ტრამპიც ესწრებოდა.
მერაბ დვალიშვილს შერეულ ორთაბრძოლებში გამართული 24 შეხვედრის შემდეგ 20 გამარჯვება და 4 მარცხი აქვს. ეს მოგება მისთვის ზედიზედ მე-13 იყო. ამ მაჩვენებლით ის ხაბიბ ნურმაგომედოვს, დემეტრიუს ჯონსონს, ჯორჯ სენ-პიერს, მაქს ჰოლოუეისა და ჯონ ჯონსს გაუთანაბრდა. მათზე მეტი შეხვედრა ზედიზედ მხოლოდ კამარუ უსმანს, ისლამ მახაჩევსა (15) და ანდერსონ სილვას (16) აქვთ მოგებული.
ბოლოს ქართველი მებრძოლი 2018 წელს დამარცხდა, მას შემდეგ კი სუპერსმუბუქი წონის ქამრისკენ მიმავალ გზაზე UFC-ს ოთხ ყოფილ ჩემპიონს სძლია.

In a thrilling showdown at UFC 316 in New Jersey, Georgian fighter Merab Dvalishvili defeated Sean O’Malley to retain his bantamweight championship title.
Speaking at the post-fight press conference, Dvalishvili announced that he would be taking a two-week break before returning to the US to help another Georgian UFC Champion Ilia Topuria prepare for his lightweight title bout against Brazil’s Charles Oliveira on June 29.
“I’m taking a two-week break. First, I’ll head to Georgia for a week to enjoy time with my friends, good food, and beautiful places. After that, I’ll spend a week in Azerbaijan. In two weeks, I’ll be back to help Ilia Topuria get ready for his fight. After that, the UFC can call me for my next bout,” Dvalishvili said.
The event was also attended by US President Donald Trump, adding further excitement to the already intense night.
Dvalishvili’s impressive victory brings his record in mixed martial arts to 20 wins and 4 losses. This was his 13th consecutive win, a feat that puts him alongside legends like Khabib Nurmagomedov, Demetrious Johnson, Georges St-Pierre, Max Holloway, and Jon Jones. Only Kamaru Usman, Islam Makhachev (15 consecutive wins), and Anderson Silva (16 consecutive wins) have surpassed this streak.
Dvalishvili has not lost a fight since 2018 and has defeated four former UFC champions along the way to becoming the bantamweight king.