მოსამართლემ 4 ოქტომბრის საქმეზე ადვოკატები პროცესიდან გააძევა, ბრალდებულებმა კი სხდომათა დარბაზი პროტესტის ნიშნად დატოვეს
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ თამარ მახარობლიძემ 4 ოქტომბრის საქმეზე ადვოკატები დიმიტრი საძაგლიშვილი და შოთა კახიძე სასამართლო პროცესიდან გააძევა.
მოსამართლესა და დიმიტრი საძაგლიშვილს შორის კამათი ჰაბიდოსკოპიური ექსპერტის მიმართ ადვოკატის შეკითხვას მოჰყვა. დიმიტრი საძაგლიშვილმა ექსპერტს ჰკითხა, იცოდა თუ არა თბილისში 2025 წლის 4 ოქტომბერს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით ინფორმაცია და იცნობდა თუ არა შსს-ს განცხადებებს, იმ დღეს თბილისში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით.
ამ შეკითხვას ბრალდების მხარის შუამდგომლობა მოჰყვა შეკითხვის განრიდებასთან დაკავშირებით, რომელიც მოსამართლემ დააკმაყოფილა.
დიმიტრი საძაგლიშვილმა კი მოსამართლეს მოსთხოვა, რომ აეხსნა, თუ რატომ განარიდა მისი შეკითხვა, რასაც კამათი და შემდეგ ადვოკატების გაძევება მოჰყვა.
მოსამართლის გადაწყვეტილების შემდეგ ბრალდებულებმა სხდომათა დარბაზი პროტესტის ნიშნად დატოვეს.
კახაბერ კვაჭანტირაძეს, სიმონ მახარაძეს, გია თოლორაიას, ავთანდილ თოფჩიშვილს, მიხეილ თოლორაიას, იური ლომიძეს, გიორგი ტალახაძეს, დავით გიუნაშვილს, საბა კორძაიას, გიორგი კირვალიძეს, კობა ეპიტაშვილს, მანუჩარ მიქელაძეს და ბექა მაჭავარიანს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-222-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით აქვთ წარდგენილი, რაც სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების ხელში ჩაგდების და ბლოკირების მცდელობას გულისხმობს ჩადენილს ჯგუფურად.
მათ ბრალდება სსსკ-ის 225-ე მუხლის მეორე ნაწილითაც აქვს წარდგენილი, რაც ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას გულისხმობს.

Court removes lawyers from 4 October case
The incident occurred after a dispute between Judge Makharoblidze and Sadzaglishvili over a question posed to an expert
Tamar Makharoblidze, a judge at Tbilisi City Court, removed lawyers Dimitri Sadzaglishvili and Shota Kakhidze from the courtroom in the ongoing 4 October case, related to anti-governmental rallies.
The incident occurred after a dispute between Judge Makharoblidze and Sadzaglishvili over a question posed to an expert. Sadzaglishvili asked the expert whether they had knowledge of the events in Tbilisi on 4 October 2025 and were familiar with statements from the Ministry of Internal Affairs regarding the ongoing processes that day.
The prosecution filed a motion to exclude the question, which the judge granted. Sadzaglishvili then asked the judge to explain the reasoning behind excluding his question, leading to a heated exchange and ultimately the expulsion of the lawyers from the courtroom.
Following the decision, the defendants walked out of the courtroom in protest.
The defendants - Kakhaber Kvachantiradze, Simon Makharadze, Gia Toloraia, Avtandil Topchishvili, Mikheil Toloraia, Iuri Lomidze, Giorgi Talakhadze, Davit Giunashvili, Saba Kordzaia, Giorgi Kirvalidze, Koba Epitashvili, Manuchar Mikeladze, and Beka Machavariani - face charges under Article 222(2)(a) of the Criminal Code of Georgia, relating to the attempted seizure and blocking of strategic and high-importance facilities committed as a group.