ნათია თურნავა – ჩინეთის საბანკო სექტორთან წარმატებული თანამშრომლობა ჩვენს მოსახლეობას სხვადასხვა საფინანსო პროდუქტსა თუ შეთავაზებაზე წვდომის შესაძლებლობას მისცემს
1463
ქართული საბანკო სექტორისთვის არაჩვეულებრივი შესაძლებლობაა, რომ ჩინეთის მსგავსი მსხვილი ფინანსური ბაზარი ხელმისაწვდომი იყოს მათთვის, გაფართოვდეს ტრანზაქციების არეალი და გაძლიერდეს მათი საკორესპონდენტო ურთიერთობა ჩინურ ბანკებთან, – ამის შესახებ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა ნათია თურნავამ ჩინეთში, ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში გამართული შეხვედრების დასრულების შემდეგ განაცხადა.
„გარდა ამისა, ეს არის შესაძლებლობა, რომ ჩვენი საფინანსო სექტორი უფრო დივერსიფიცირებული გახდეს და მომხმარებლებს, ჩვენს მოსახლეობას ჰქონდეს შესაძლებლობა, რომ მეტი წვდომა ჰქონდეს სხვადასხვა საფინანსო პროდუქტსა თუ შეთავაზებაზე“, – აღნიშნა ნათია თურნავამ.
ვიზიტის ფარგლებში ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი ნათია თურნავა თავის ჩინელ კოლეგას, ჩინეთის ცენტრალური ბანკის პრეზიდენტს პან გონშენგს შეხვედა.
შეხვედრის შემდეგ საქართველოს ეროვნულ ბანკსა და ჩინეთის ცენტრალურ ბანკს შორის, ორმხრივი თანამშრომლობის გაფართოებისა და გაძლიერების მიზნით, ხელი მოეწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს, რომელიც მონეტარული პოლიტიკის სფეროში თანამშრომლობას, ასევე ფინანსური ტექნოლოგიების, საგადახდო სისტემებისა და ფასიანი ქაღალდების ბაზრის განვითარების სფეროებში ინფორმაციისა და გამოცდილების გაზიარებას ითვალისწინებს.
საქართველოს ეროვნული ბანკის დელეგაციამ ასევე შეხვედრები გამართა ჩინეთის სამრეწველო და კომერციული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტ ჟანგ ვივუსთან, ჩინეთის ბანკის ვიცე პრეზიდენტთან ლიუ ძინთან და ჩინეთის სამშენებლო ბანკის აღმასრულებელ დირექტორთან ძი ჟი ჰონგთან.
აღნიშნული სამი ბანკი ჩინეთის უმსხვილესი ბანკების „დიდ ოთხეულში“ შედის. “ჩინეთის ბანკი” წარმოდგენილია მსოფლიოს 64 ქვეყანაში, მთლიანი აქტივებით დაახლოებით 4.6 ტრილიონი აშშ დოლარი. “ჩინეთის სამრეწველო და კომერციული ბანკი” ოპერირებს მსოფლიოს 49 ქვეყანაში, მთლიანი აქტივები აღემატება 6 ტრილიონ აშშ დოლარს. “ჩინეთის სამშენებლო ბანკი” კი ოპერირებს მსოფლიოს 31 ქვეყანაში, მთლიანი აქტივებით დაახლოებით 5.4 ტრილიონი აშშ დოლარი.

Natia Turnava: Cooperation with China’s banking sector will provide access to various financial products
The President of the National Bank of Georgia (NBG), Natia Turnava, has highlighted the importance of strengthening cooperation with China’s banking sector, emphasizing that such a partnership will enable Georgian citizens to access a broader range of financial products and offers.
“This is a remarkable opportunity for the Georgian banking sector to access a major financial market like China, expand transaction capabilities, and enhance correspondent relations with Chinese banks,” Turnava stated following her official meetings in China.
She also stressed that this cooperation will diversify Georgia’s financial sector, providing consumers with increased access to various financial services.
During her visit, Turnava met with her Chinese counterpart, Pan Gongsheng, the Governor of the People’s Bank of China. Following their discussions, the National Bank of Georgia and the People’s Bank of China signed a Memorandum of Understanding aimed at strengthening bilateral cooperation.
According to the NBG, the agreement covers areas such as monetary policy collaboration, financial technology, payment systems, and the development of securities markets, fostering knowledge and experience exchange between the two institutions.
Additionally, the Georgian delegation held meetings with Zhang Weiwu, Vice President of the Industrial and Commercial Bank of China, Liu Jin, Vice President of the Bank of China, and Ji Zhihong, Executive Director of the China Construction Bank.
These three institutions are part of China’s “Big Four” banks. The Bank of China operates in 64 countries, managing total assets of approximately $4.6 trillion. The Industrial and Commercial Bank of China has a presence in 49 countries, with assets exceeding $6 trillion, while the China Construction Bank operates in 31 countries, managing around $5.4 trillion in total assets.