ნატოს ალტერნატივა - კელოგი უკრაინის მონაწილეობით ახალი ალიანსის შექმნის ინიციატივით გამოდის
გადამდგარი გენერალ-ლეიტენანტი კიტ კელოგი ახალი თავდაცვის სისტემის შექმნის მოწოდებით გამოდის, რადგან ნატოს არ შეუძლია ეფექტურად უპასუხოს გლობალურ კონფლიქტებს.
კელოგმა გააკრიტიკა ნატოში მოკავშირეები ირანში კონფლიქტთან დაკავშირებით მათი პოზიციის გამო და ორგანიზაციას "მშიშარა" უწოდა.
ის მიიჩნევს, რომ შეერთებულმა შტატებმა უნდა გადახედოს არსებულ პარტნიორობას და განიხილოს ბლოკიდან გასვლა.
"შესაძლოა, ახალი ნატო, ახალი თავდაცვის სისტემა გვჭირდება“, - განაცხადა გენერალმა.
მან გაიხსენა ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების მე-13 მუხლი, რომელიც ნებისმიერ ქვეყანას საშუალებას აძლევს, დატოვოს ალიანსი ოფიციალური შეტყობინებიდან ერთი წლის შემდეგ.
კელოგმა შესთავაზა ალიანსების შექმნა იმ ქვეყნებთან, რომლებიც ნამდვილად მზად არიან საბრძოლველად. პოტენციურ პარტნიორებს შორის მან იაპონია, ავსტრალია, პოლონეთი და განახლებული გერმანია დაასახელა. მან ასევე ცალკე აღნიშნა უკრაინის როლი.
"მათ შორის უკრაინაც, რომელმაც ასევე დაამტკიცა, რომ კარგი მოკავშირეა", - აღნიშნა კელოგმა.
ყოფილმა სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომაც იგივე მოსაზრება გამოთქვა. მან ალიანსში არსებულ მდგომარეობას "საშინელი" უწოდა და აღნიშნა, რომ აშშ-მა ფუნდამენტურად უნდა გადახედოს, თუ რომელ პარტნიორებს შეუძლია რეალურად დაეყრდნოს კრიტიკული მისიებისთვის.
აშშ-ის ალიანსიდან შესაძლო გასვლის შესახებ დისკუსიები მას შემდეგ გაძლიერდა, რაც აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ორგანიზაციას ღიად „ქაღალდის ვეფხვი“ უწოდა. მან ევროპელი პარტნიორები დაადანაშაულა იმაში, რომ არ სურდათ სამხედრო პასუხისმგებლობის აღება, განსაკუთრებით უსაფრთხოების თვალსაზრისით, გლობალური ნავთობის ფასების შესამცირებლად.
სიტუაცია 2026 წლის 1 აპრილს გამწვავდა, როდესაც თეთრმა სახლმა ოფიციალურად დაადასტურა, რომ ნატოდან გასვლის საკითხს განიხილავდა. ამის მიზეზი მოკავშირეების უარი იყო ირანის წინააღმდეგ ამერიკული ოპერაციის მხარდაჭერაზე, რასაც ტრამპი საერთო უსაფრთხოების ინტერესების ღალატად მიიჩნევს.

Retired US Lieutenant General Keith Kellogg has called for the creation of a new defence alliance, arguing that NATO is no longer capable of effectively responding to global conflicts.
Kellogg criticised NATO allies over their stance on the conflict involving Iran, describing the alliance as “weak” and suggesting Washington should reassess its partnerships, including the possibility of leaving the bloc.
“Perhaps we need a new NATO, a new defence system,” he said, referencing Article 13 of the North Atlantic Treaty, which allows member states to withdraw one year after formal notification.
He proposed forming alliances with countries “willing to fight”, naming Japan, Australia, Poland and a rearmed Germany as potential partners and highlighted Ukraine as a proven ally.
Former US Secretary of State Mike Pompeo echoed similar concerns, describing the current state of NATO as “terrible” and calling for a fundamental reassessment of reliable partners for critical missions.
Debate over a possible US withdrawal from NATO has intensified following remarks by Donald Trump, who previously labelled the alliance a “paper tiger” and criticised European allies for failing to shoulder sufficient military responsibility.
Tensions escalated further on 1 April 2026, when the White House confirmed it was considering withdrawal from NATO, citing allies’ refusal to support a US operation against Iran, which Trump described as a betrayal of shared security interests.