ნიკა ჩიტაძე - ამერიკამ უნდა გაითვალისწინოს, რომ სახმელეთო ოპერაციები მეტად გაართულებს ვითარებას და ირანი არ არის ერაყი
ამერიკამ უნდა გაითვალისწინოს, რომ სახმელეთო ოპერაციები მეტად გაართულებს ვითარებას და ირანი არ არის ერაყი, - ამის შესახებ ექსპერტმა ნიკა ჩიტაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, სახმელეთო ოპერაციას საჰაერო თავდასხმა სჯობს ირანის ხელმძღვანელ პირებზე.
"მიუხედავად იმისა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები და ისრაელი ფლობენ მნიშვნელოვან სამხედრო უპირატესობას - ირანის ანტისაჰაერო და ანტისარაკეტო სისტემების 60%-ზე მეტი არის განადგურებული, ასევე ბალისტიკური რაკეტების 60%-ზე მეტი არის განადგურებული და ირანის 40-ზე მეტი ოფიციალური პირები არიან ლიკვიდირებული, მიუხედავად ამისა, არსებობს საფრთხე, რომ კონფლიქტი უფრო მეტად გაგრძელდეს, ყოველ შემთხვევაში, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა უნდა გაითვალისწინოს, თუნდაც ერაყისა და ავღანეთის მაგალითი.
ჩვენ გვახსოვს, რომ 11 სექტემბრის მოვლენების შემდეგ ამერიკამ ბრიტანეთთან ერთად დაახლოებით თვე-ნახევარში თალიბანის რეჟიმი დაამხო, მაგრამ 20 20 წელი მოუწია ამერიკას იქ დარჩენა. აქედან გამომდინარე, ამერიკამ უნდა გაითვალისწინოს, რომ სახმელეთო ოპერაციები მეტად გაართულებს ვითარებას და ირანი არ არის ერაყი. ადამიანის სიკვდილი როგორ უნდა გაგიხარდეს, მაგრამ ფიზიკური ლიკვიდაცია უნდა მოხდეს ყველა იმ ადამიანის, ვინც არის დღეს ირანის პოლიტიკური ელიტა. რეჟიმი უნდა დაემხოს, ოღონდ საჰაერო დარტყმების შედეგად", - განაცხადა ნიკა ჩიტაძემ.
28 თებერვალს ისრაელმა და შეერთებულმა შტატებმა ირანის წინააღმდეგ ძლიერი დარტყმები განახორციელეს, რის შედეგადაც ირანის უზენაესი ლიდერი ალი ხამენეი მოკლეს. შურისძიების მიზნით, ირანის არმიამ ისრაელსა და ახლო აღმოსავლეთის რამდენიმე ქვეყანაზე თავდასხმები განახორციელა, მათ შორის იყვნენ ქუვეითი, საუდის არაბეთი, კატარი, არაბთა გაერთიანებული საამიროები, იორდანია და აზერბაიჯანი. ასევე დარტყმა მიაყენეს კვიპროსში მდებარე ბრიტანულ სამხედრო ბაზას.
7 მარტს აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ 8 მარტის ღამეს ირანი შეერთებული შტატებისა და ისრაელისგან ძალიან სერიოზულ დარტყმას მიიღებს.

Analyst warns US against ground operation in Iran as conflict escalates
A Georgian analyst has warned that a United States ground operation in Iran could significantly worsen the conflict, arguing that the situation would be far more complex than previous wars in the Middle East.
Nika Chitadze on Monday said Washington should take into account the experiences of Iraq and Afghanistan and avoid launching a large-scale ground campaign.
“Despite the fact that the United States and Israel have a significant military advantage - more than 60% of Iran’s air defence and anti-missile systems have been destroyed, as well as more than 60% of its ballistic missiles, and more than 40 Iranian officials have been eliminated - there is still a risk that the conflict could escalate further,” he said.
Chitadze argued that military action focused on air strikes would be more effective than a ground invasion, stressing that “Iran is not Iraq”.
He pointed to the example of Afghanistan following the September 11 attacks, when the United States and the United Kingdom removed the Taliban government within weeks but remained in the country for about 20 years.
The analyst said the Iranian regime should be removed through sustained air strikes rather than a ground campaign, adding that targeting the country’s political leadership would be more effective.
The comments come amid a sharp escalation in the conflict between Iran, Israel and the United States.
On 28 February, Israel and the United States launched major strikes against Iran, which resulted in the death of Iran’s supreme leader Ali Khamenei.
In retaliation, Iranian forces carried out attacks against Israel and several countries in the Middle East, including Kuwait, Saudi Arabia, Qatar, the United Arab Emirates, Jordan and Azerbaijan. A British military base in Cyprus was also targeted.
On 5 March, Israel said it was entering the next phase of the war against Iran, with its military planning intensified air strikes on underground facilities where Tehran is believed to store ballistic missiles.
A day later, Western media reported that Russia was sharing intelligence with Iran about the locations of US military facilities.
On 7 March, US president Donald Trump said Iran would face a “very serious strike” from the United States and Israel on the night of 8 March.