ნიკოლოზ სამხარაძე – არ დავბრუნდებით ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში, ვიდრე ჩვენი დელეგაციის მანდატები არ იქნება უპირობოდ ცნობილი
ევროსაბჭოს რეზოლუციის დრაფტში წერია, რომ საპარლამენტო ასამბლეა ადასტურებს 2025 წლის იანვრის რეზოლუციას და სწორედ იანვრის რეზოლუცია არის მიზეზი, რის გამოც შევაჩერეთ ასამბლეაში საქმიანობა, – ამის შესახებ საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ ნიკოლოზ სამხარაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ევროსაბჭოს რეზოლუციის ავტორებს არანაირი სურვილი არ აქვთ საქართველოს ხელისუფლებასთან თანამშრომლობისა და დიალოგის.
„რეზოლუციის ის პირველადი ვერსია, რომელიც ჩვენ ვნახეთ ფაქტობრივად არ განსხვავდება წინა ვერსიებისგან. იქ საერთოდ არ არის ასახული განვითარება, რომელიც საქართველოში ბოლო 12 თვის განმავლობაში მოხდა. აქედან გამომდინარე, ცხადია, რომ ამ რეზოლუციის ავტორებს, ასევე იმ ადამიანებს, რომლებიც ხმას ამ რეზოლუციას მისცემენ, არანაირი სურვილი არ აქვთ საქართველოს ხელისუფლებასთან თანამშრომლობის ან დიალოგის. ნათლად გამოჩნდა ისიც, რომ მათი ვიზიტი, რომელიც აქ შედგა არაფრის მომტანი იყო. ეს იყო უბრალოდ ვიზიტი, რომ მათ ანგარიშში ჩაეწერათ, საქართველოში ყოფნა.
ეს რეზოლუცია სრულიად გააქარწყლებს იმ განცხადებებს, რომლებითაც ჩვენ მოგვმართავენ ხოლმე სხვადასხვა საპარლამენტო ფორუმებზე, რომ მათ სურთ, საქართველოს დელეგაცია ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში სამუშაოდ დაბრუნდეს. ამ რეზოლუციის დრაფტში წერია, რომ ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა ადასტურებს 2025 წლის იანვრის რეზოლუციას და 2025 წლის იანვრის რეზოლუცია არის სწორედ მიზეზი, რის გამოც ჩვენ შევაჩერეთ ასამბლეაში ჩვენი საქმიანობა. აქედან გამომდინარე, საერთოდ აზრი ეკარგება და არანაირი გამართლება აღარ აქვს უკვე მათ მოთხოვნას, რომ საქართველო ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში დაბრუნდეს. 2025 წლის იანვრის შემდეგ უკვე წელიწად-ნახევარი გავიდა და წელიწად-ნახევრის შემდეგ ისევ წინა რეზოლუციის ჩანაწერს ადასტურებენ. აქედან გამომდინარე, ჩვენ გადაწყვეტილებას ჩვენი და ქვეყნის ინტერესებიდან გამომდინარე მივიღებთ. რა თქმა უნდა ეს გადაწყვეტილება იქნება ის, რომ ჩვენ არ დავბრუნდებით ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში, ვიდრე ჩვენი დელეგაციის მანდატები არ იქნება სრულყოფილად და უპირობოდ ცნობილი“, – განაცხადა სამხარაძემ.
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა 24 ივნისს დებატებს გამართავს და საქართველოს შესახებ მომზადებულ ანგარიშს კენჭს უყრის.

“This clearly shows that the authors of the resolution, as well as those who will support it, have no real desire to cooperate or engage in dialogue with the Georgian authorities,”Samkharadze said
Chairman of the Georgian Parliament's Foreign Relations Committee Nikoloz Samkharadze has said that the latest draft resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe confirms the reasons why Georgia suspended its participation in the assembly.
Commenting on the draft ahead of a scheduled debate and vote on Georgia, Samkharadze argued that the document largely repeats positions expressed in PACE's January 2025 resolution and fails to reflect developments that have taken place in the country over the past year.
“The draft resolution states that the Parliamentary Assembly confirms its January 2025 resolution, and that resolution is precisely the reason why we suspended our activities in the assembly,” Samkharadze said.
He added the initial version of the resolution differs little from previous texts and does not take into account changes that have occurred in Georgia over the last 12 months.
“This clearly shows that the authors of the resolution, as well as those who will support it, have no real desire to cooperate or engage in dialogue with the Georgian authorities,” he said.
Samkharadze also criticized a recent visit by PACE representatives to Georgia, claiming it produced no meaningful results and served primarily as a procedural step for inclusion in the rapporteurs' report.
The ruling party politician further argued that the draft resolution undermines calls from European parliamentarians for Georgia's delegation to return to the assembly.
“Eighteen months have passed since the January 2025 resolution, yet the assembly is once again reaffirming the same provisions. Under these circumstances, there is no justification for demanding that Georgia return to PACE,” he said.
Samkharadze stated that Georgia would make future decisions regarding participation in the assembly based on national interests and reiterated that the country's delegation would not return until its credentials are recognized “fully and unconditionally.”
PACE is scheduled to hold a debate on Georgia and vote on a report concerning the country on June 24. The draft resolution raises concerns about democratic backsliding, pressure on civil society organizations, political opposition groups, and dissenting voices in Georgia.