ნინო წილოსანი - "იმედს" და "პოსტივის" ჯამში ქართველი მაყურებლის 40% -ზე მეტი ენდობა, სწორედ ამდენი ადამიანი დააცენზურა ბრიტანეთმა
ტელეკომპანია "იმედს" და "პოსტივის" ჯამში ქართველი მაყურებლის 40% -ზე მეტი ენდობა. სწორედ ამდენი ადამიანი დააცენზურა ბრიტანეთმა ამ არხების დასანქცირებით და ეს ყველაფერი ხდება იმის ფონზე, როცა საქართველოში 10-მდე მსხვილი ტელევიზია ფუნქციონირებს, - ამის შესახებ პარლამენტის ვიცე-სპიკერი ნინო წილოსანი წერს სოციალურ ქსელში.
წილოსანის განცხადებით, „იმედის“ და „პოსტივის“ სანქციები სწორედ ქართველ ხალხს მიემართება, რათა  ჩაახშონ კონკრეტული ინფორმაციები და საზოგადოება მოკლებულ იყოს სინამდვილეს.
"ტელეკომპანია "იმედს" და "პოსტივის" ჯამში ქართველი მაყურებლის 40% -ზე მეტი ენდობა. სწორედ ამდენი ადამიანი დააცენზურა ბრიტანეთმა ამ არხების დასანქცირებით და ეს ყველაფერი ხდება იმის ფონზე, როცა საქართველოში 10-მდე მსხვილი ტელევიზია ფუნქციონირებს, მათ შორის 3 წარმოუდგენლად რადიკალური არხი და მაყურებელს აქვს თავისუფალი არჩევანი უყუროს იმ არხს, რომელიც მისთვის მისაღებია.
სწორედ იქიდან გამომდინარე, რომ მაყურებელი თავად ირჩევს რას უყუროს საქართველოს მედია სივრცეში, ბრიტანეთის სანქციები არა „იმედს“ და „პოსტივის“, არამედ ქართველ ხალხს მიემართება. მიემართება, რათა ჩაახშოს კონკრეტული ინფორმაცია და არ მისცეს მათ მოსმესნის და ნახვის საშუალება.
როცა იმედს და პოსტივის ასანქცირებ ეს იგივეა რომ ბრიტანელებს აუკრძალო წვდომა BBC One ან ITV1 ტელევიზიებზე; გერმანიას ZDF, Das Erste (ARD) და ა. შ
დაველოდები გერმანიის და ბრიტანეთის ელჩების შეფასებას ცენზურის ამ შემზარავ ფაქტზე, რომელზეც დიდი ხანია ტრამპი, ჯდ ვენსი და სხვები საუბრობენ.
- მარკო რუბიომ ახლახან ბრიტანელ ცენზურის აგენტებს შეერთებულ შტატებში შესვლა აუკრძალა - დონალდ ტრამპი
- ილონ მასკი აცხადებს, რომ გაერთიანებული სამეფო თავისუფალი სიტყვის შეზღუდვას ცდილობს, მაშინ როცა X-ს შესაძლო აკრძალვა ემუქრება.
- აშშ აცხადებს, რომ გაერთიანებულ სამეფოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობა გასულ წელს გაუარესდა.
- ჯეი დი ვენსი დევიდ ლემისთან შეხვედრისას აფრთხილებს, რომ გაერთიანებული სამეფო თავისუფალი სიტყვის დაკარგვის „ბნელ გზას“ არ დაადგეს.
თუმცა, სწორედ დღეს - საბჭოთა ოკუპაციის დღეს, ყველაზე მძიმედ გვახსენდება რა ქარტეხილებს არ გადაუვლია ჩვენს თავზე და მიუხედავად ამ ყველაფრისა როგორ გადავრჩენილვართ. საქართველოში თავისუფალი სიტყვის ჩახშობა ყველაზე სასტიკ რეჟიმებსაც კი არ გამოსვლიათ, სანქციებიც ვერ გააჩუმებს მართალ სიტყვას საქართველოში.
ჩემი პატივისცემა და დიდი მხარდაჭერა „იმედისა“ და „პოსტივის“ საუკეთესო, პროფესიონალ ჟურნალისტებს", - წერს ნინო წილოსანი.

Vice Speaker: UK sanctions on Imedi, POSTV amount to censorship of 40% of Georgian viewers
Tsilosani noted that the statement was made on the Day of Soviet Occupation in Georgia, saying that attempts to suppress free speech in the country had failed even under the harshest regimes
More than 40% of Georgian viewers trust the television channels Imedi and POSTV combined, Parliament Vice Speaker Nino Tsilosani has said, arguing that the United Kingdom’s decision to impose sanctions on the two broadcasters effectively censored a significant portion of the Georgian public.
In a statement posted on social media on Wednesday, Tsilosani said the sanctions came at a time when around ten major television stations operated in Georgia, including what she described as three “extremely radical” channels, and where viewers were free to choose which outlet to watch.
“More than 40% of Georgian viewers trust Imedi and POSTV combined. By sanctioning these channels, the United Kingdom has effectively censored that many people. All this is happening in a country where up to ten major television stations are functioning, and viewers have a free choice to watch whichever channel they find acceptable,” Tsilosani wrote.
She further claimed that because audiences independently chose their sources of information within Georgia’s media landscape, the UK’s sanctions were directed not at the broadcasters themselves, but at the Georgian people.
“They are aimed at suppressing specific information and depriving citizens of the opportunity to hear and see it,” she said.
Tsilosani compared the move to restricting access in the United Kingdom to major domestic broadcasters, or in Germany to leading public channels, arguing that the sanctions represented an act of censorship.
She also said she would await assessments from the German and British ambassadors regarding what she described as a “disturbing fact of censorship,” adding that concerns over freedom of speech in the United Kingdom had been raised by several international figures.
Tsilosani referenced recent statements by US President Donald Trump, US Secretary of State Marco Rubio, entrepreneur Elon Musk, and US Vice President JD Vance regarding free speech and the situation in the United Kingdom.
Concluding her remarks, Tsilosani noted that the statement was made on the Day of Soviet Occupation in Georgia, saying that attempts to suppress free speech in the country had failed even under the harshest regimes.
“Sanctions will not silence the truth in Georgia,” she wrote, expressing support for the “professional journalists” of Imedi and POSTV.