ნონა ქურდოვანიძე - ე.წ. მონიტორინგის პროცესი ნათლად აჩვენებს, როგორ იხარჯება სახელმწიფო რესურსები სრულიად უმიზნოდ
ანტიკორუფციული ბიუროს მიერ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წინააღმდეგ დაწყებული ე.წ. მონიტორინგის პროცესი, არა მხოლოდ გაერთიანების თავისუფლების და სხვა თანმდევი უფლებების დარღვევის ინტენსიური პროცესია, ეს ასევე ნათლად აჩვენებს, როგორ იხარჯება სახელმწიფო რესურსები სრულიად უმიზნოდ, - ამის შესახებ საიას თავმჯდომარე ნონა ქურდოვანიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, ანტიკორუფციული ბიურო, რომელიც გამჭვირვალობის მაგალითს უნდა იძლეოდეს, თავად მალავს ორგანიზაციების მიმართ დაწყებული მონიტორინგის წარმოების მასალებს.
"ანტიკორუფციული ბიუროს მიერ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წინააღმდეგ დაწყებული ე.წ. მონიტორინგის პროცესი, არა მხოლოდ გაერთიანების თავისუფლების და სხვა თანმდევი უფლებების დარღვევის ინტენსიური პროცესია, ეს ასევე ნათლად აჩვენებს, როგორ იხარჯება სახელმწიფო რესურსები სრულიად უმიზნოდ.
ბიუროს მონიტორინგის პროცესი დაწყებული აქვს სულ მცირე, 80 ორგანიზაციასთან მიმართებით. ამოწმებს, 16 აპრილის შემდეგ ორგანიზაციებმა მთავრობის თანხმობის გარეშე ხომ არ დადეს ახალი საგრანტო ხელშეკრულებები უცხოურ დონორებთან ან ხომ არ შეცვალეს 16 აპრილამდე დადებული კონტრაქტები.
ბიურომ ძალიან კარგად იცის, რომ აქ დარღვევას ვერ იპოვის, თუმცა, რესურსების ხარჯვას მაინც განაგრძობს. ამ ორგანიზაციების ნახევარზე მეტს, ახალი კი არა, არც ძველი დადებული ხელშეკრულებები აღარ აქვთ და რეპრესიული გარემოს გამო, მხოლოდ მოხალისეობრივ საქმიანობას აგრძელებენ.
ეს ყველაფერი ბიუროსათვის ცნობილია, თუმცა, მაინც აგრძელებს მათ მიმართ მონიტორინგს პროცესს - მიმართავს წერილით ორგანიზაციას, შემდეგ სასამართლოს და სასამართლოსაგან ითხოვს ორგანიზაციისათვის დოკუმენტაციის მიწოდების დავალებას, სასამართლო კონვეიერული სისტემით უპირობოდ აკმაყოფილებს ბიუროს მოთხოვნებს და ორგანიზაციებს ავალებს არარსებული დოკუმენტების ბიუროსათვის მიწოდებას, ამასვე ავალებს ყველა კომერციულ ბანკს და შემოსავლების სამსახურს და ხარჯავს მათ რესურსებსაც და ასე, დაუსრულებლად.
და ბოლოს, ანტიკორუფციული ბიურო, რომელიც წესით გამჭვირვალობის მაგალითს უნდა იძლეოდეს, თავად გვიმალავს ჩვენივე ორგანიზაციების მიმართ დაწყებული მონიტორინგის წარმოების მასალებს. არაერთი მოთხოვნის მიუხედავად, არც კი იმჩნევს, რომ ვალდებულია, ჩვენს მიმართ დაწყებული წარმოების მასალები გაგვიზიაროს“, - წერს ნონა ქურდოვანიძემ.

The head of the Georgian Young Lawyers’ Association, Nona Kurdovanidze, on Wednesday criticised the Anti-Corruption Bureau’s ongoing “monitoring process” against civil society organisations, calling it not only a violation of fundamental freedoms but also a “clear example” of how state resources were being wasted.
“The so-called monitoring process initiated by the Anti-Corruption Bureau against civil society organisations is not only an intensive violation of the freedom of association and related rights, it also clearly shows how state resources are being used entirely without purpose,” Kurdovanidze said.
She added the Bureau, which should be a model of transparency, was itself concealing the materials related to the monitoring it has launched against these organisations.
“The Bureau has initiated monitoring against at least 80 organisations. It is checking whether, after April 16, they have signed any new grant agreements with foreign donors without Government approval or amended contracts signed before that date.
“The Bureau knows perfectly well that no violations will be found, yet it continues to spend resources. More than half of these organisations no longer have any grant agreements, new or old and due to the repressive environment, they continue working only on a voluntary basis,” she said.
Kurdovanidze added that despite this, the Bureau kept sending letters to organisations, appealing to courts and requesting orders compelling them to submit documentation, even in cases where no such documents existed.
“The courts, in a conveyor-like process, automatically satisfy the Bureau’s requests and order organisations, commercial banks and the Revenue Service to provide materials. This consumes their time and resources endlessly,” she noted.
“In the end, the Anti-Corruption Bureau, which should be setting an example of transparency, hides the materials of these monitoring proceedings from us. Despite numerous requests, it completely ignores its obligation to share the documents related to the proceedings launched against our organisations,” Kurdovanidze said.