ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები აბიტურიენტები სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სრულად დაფინანსდებიან
2026 წელს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები აბიტურიენტები საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ერთიანი ეროვნული გამოცდების გარეშე ჩაირიცხებიან და საქართველოს მთავრობის მიერ დაფუძნებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლის სრული დაფინანსებით ისარგებლებენ.
აღნიშნულ პროგრამაში მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაცია უკვე დაიწყო და 2026 წლის 5 სექტემბრამდე გაგრძელდება.
ერთიანი ეროვნული გამოცდების გარეშე უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ჩარიცხვის უფლება აქვთ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ პირებს, რომლებიც ბოლო 2 წლის განმავლობაში სწავლობდნენ და სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი მიიღეს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებულ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში და რომელთა სრული ზოგადი განათლება აღიარებულია საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მიერ დადგენილი წესით.
მსურველთა განაცხადები მიიღება  მატერიალური ფორმით გორის, კასპის, ქარელისა და ხაშურის მუნიციპალიტეტებში სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციაში (მისამართი: გორი, ფერაძის ქ. N5; თბილისი, პეტრე ქავთარაძის ჩიხი N1) და ელექტრონული ფორმით აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტროში ვებგვერდზე:

Georgian Gov’t opens university admissions programme for students from occupied territories
The initiative forms part of Georgia's policy of expanding access to higher education for residents of the occupied territories
Students living in Georgia's Russian-occupied territories will be able to enrol in Georgian universities without sitting the country's Unified National Examinations and receive full state funding at government-established higher education institutions, the Education Ministry has announced.
Registration for the 2026 admissions programme has now opened and will remain available until 5 September 2026.
Under the programme, eligibility is limited to applicants residing in the occupied territories who studied at a general education school there during the past two years and obtained a secondary school graduation certificate recognised by Georgia's Ministry of Education, Science and Youth under the established recognition procedure.
Applications may be submitted in person to the Office of the State Representative in the municipalities of Gori, Kaspi, Kareli and Khashuri, or electronically through the Ministry of Education and Culture of the Autonomous Republic of Abkhazia.
The initiative forms part of Georgia's policy of expanding access to higher education for residents of the occupied territories.