"ორეშნიკი", "ცირკონი", დრონები, მთავარი სამიზნე კიევი - რუსული თავდასხმის დეტალები
24 მაისის ღამეს რუსეთმა უკრაინაზე მასშტაბური, კომბინირებული დარტყმა განახორციელა, რომელშიც გამოყენებული იყო თავდასხმის დრონები, საჰაერო, საზღვაო და სახმელეთო რაკეტები. მთავარი სამიზნე კიევი იყო, - ინფორმაციას უკრაინის შეიარაღებული ძალების საჰაერო ძალები ავრცელებს.
მისივე ცნობით, საერთო ჯამში დაფიქსირდა 90 რაკეტა და სხვადასხვა ტიპის 600 დრონი: 1 საშუალო რადიუსის ბალისტიკური რაკეტა (გაშვების არეალი: კაპუსტინ იარი, ასტრახანის ოლქი, რუსეთის ფედერაცია); 2 Kh-47M2 "კინჯალის" აერობალისტიკური რაკეტა (გაშვების არეალი: ლიპეცკის ოლქი, რუსეთის ფედერაცია); 3 3M22 "ცირკონის" ჰიპერბგერითი ფრთოსანი რაკეტა (გაშვების არეალი: ვოლოგდა, ყირიმის ავტონომიური რესპუბლიკა, კურსკის ოლქი, რუსეთის ფედერაცია); 30 Iskander-M/S-400 ბალისტიკური რაკეტა (გაშვების არეალი: ბრიანსკი, კურსკი და TOT, ყირიმის ავტონომიური რესპუბლიკა); 54 Kh-101/Iskander-K/Kalibr ფრთოსანი რაკეტა (გაშვების არეალი: ვოლოგდა, კურსკის ოლქი, რუსეთის ფედერაცია, შავი ზღვის აკვატორია); 600 თავდასხმის დრონი „შაჰედის“, „გერბერას“ და „იტალმასის“ ტიპის (ბრაიანსკი, კურსკი, ორიოლი, მილეროვო, პრიმორსკო-ახტარსკი (რუსეთის ფედერაცია), გვარდეისკოე, ჩაუდა, ყირიმი).
"წინასწარი მონაცემებით, საჰაერო თავდაცვის სისტემებმა ჩამოაგდეს ან ჩაახშვეს 604 სამიზნე - 55 რაკეტა და სხვადასხვა ტიპის 549 დრონი: 11 „ისკანდერ-M/S-400“ ტიპის ბალისტიკური რაკეტა; 44 „ხ-101/„ისკანდერ-კ“ ტიპის ფრთოსანი რაკეტა; 549 სხვადასხვა ტიპის მტრის დრონი. გარდა ამისა, სავარაუდოდ, 19 მტრის რაკეტამ მიზანს ვერ მიაღწია. ინფორმაცია ზუსტდება და შესაძლო დაცემის ადგილები დგინდება", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
24 მაისის ღამეს რუსეთმა კიევს ბალისტიკური რაკეტებითა და თავდასხმის დრონებით დაარტყა.
თავდასხმამდე რამდენი საათით ადრე უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ამერიკელი და ევროპელი პარტნიორების ცნობით, რუსეთი ქვეყანაზე ბალისტიკური რაკეტა "ორეშნიკით“ დარტყმას ამზადებდა. მან უკრაინელებს მოუწოდა, განგაშის სიგნალებზე რეაგირება მოეხდინათ და თავშესაფარი ეპოვათ.
უკრაინის საჰაერო ძალების კომუნიკაციების დეპარტამენტის უფროსმა იური იგნატმა დაადასტურა, რომ 24 მაისის ღამეს რუსმა ოკუპანტებმა კიევის ოლქს "ორეშნიკით" დაარტყეს.

Oreshnik, Zircon and hundreds of drones used in massive Russian strike targeting Kyiv
Russia launched a large-scale combined assault on Ukraine during the night of 24 May, using drones as well as air, sea and ground-launched missiles, with Kyiv identified as the primary target, according to the Ukrainian Air Force.
The Ukrainian military said a total of 90 missiles and 600 drones of various types were launched during the attack.
According to the Air Force, the barrage included:
• One intermediate-range ballistic missile launched from Kapustin Yar in Russia’s Astrakhan region
• Two Kh-47M2 Kinzhal aeroballistic missiles launched from Russia’s Lipetsk region
• Three 3M22 Zircon hypersonic cruise missiles launched from the Vologda and Kursk regions of Russia, as well as occupied Crimea
Thirty Iskander-M/S-400 ballistic missiles launched from the Bryansk and Kursk regions and occupied Crimea
Fifty-four Kh-101, Iskander-K and Kalibr cruise missiles launched from Russia and the Black Sea
Six hundred attack drones, including Shahed, Gerbera and Italmas types, launched from several regions of Russia and occupied Crimea
The Ukrainian Air Force said preliminary data indicated that air defence systems intercepted or electronically suppressed 604 aerial targets, including 55 missiles and 549 drones.
According to the statement, Ukrainian forces shot down:
• 11 Iskander-M/S-400 ballistic missiles
• 44 Kh-101 and Iskander-K cruise missiles
• 549 enemy drones of various types
The Air Force added that a further 19 Russian missiles likely failed to reach their intended targets. Information regarding possible impact sites is still being clarified.
Hours before the attack, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said that, according to American and European partners, Russia was preparing to strike Ukraine using an Oreshnik ballistic missile. He urged citizens to respond immediately to air raid warnings and seek shelter.
Colonel Yurii Ihnat, the Head of the Communications Department for the Air Force Command of the Armed Forces of Ukraine later confirmed that Russian forces had used an Oreshnik missile against the Kyiv region during the overnight attack.