ეუთო/ოდირი საქართველოში არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, ორგანიზაცია ღრმა შეშფოთებას გამოხატავს სამოქალაქო საზოგადოების მუშაობის შემზღუდავ კანონმდებლობასთან და მშვიდობიანი მომიტინგეების დაკავებებთან დაკავშირებით.
განცხადებაში ვკითხულობთ, რომ ბოლო კვირების განმავლობაში რვა წამყვანი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსი დააკავეს, რომელთა უმრავლესობას პატიმრობა მიუსაჯეს. ასევე, ბოლო თვეებში ათეულობით მომიტინგე დააკავეს.
„ჩვენ ღრმა შეშფოთებით ვადევნებთ თვალყურს საქართველოში მიმდინარე მოვლენებს, მათ შორის ოპოზიციონერი პოლიტიკოსების ბოლოდროინდელ დაკავებებსა და გასამართლებებს. მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, გააუქმოს ბოლოდროინდელი კანონმდებლობა, რომელიც ხელს უშლის სამოქალაქო საზოგადოების ლეგიტიმურ მუშაობას. სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებები დემოკრატიისა და კანონის უზენაობის საფუძველია“, – აღნიშნულია ეუთო/ოდირის დირექტორის მარია ტელალიანის განცხადებაში.
როგორც განცხადებაშია ნათქვამი, ეუთო/ოდირმა გასულ წელს იურიდიული შეფასების ჩარჩოებში საქართველოს ურჩია, გაეუქმებინა ე.წ. უცხოური აგენტების კანონი და გააფრთხილა, რომ ახალი კანონმდებლობა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მუშაობას შეზღუდავდა.
ამასთან, ეუთო/ოდირის განცხადებაში ვკითხულობთ, რომ „საქართველოს ხელისუფლება არ აპირებს ოფისის მოწვევას მომავალი ადგილობრივი არჩევნების დასაკვირვებლად. ეს წარმოადგენს გამონაკლისს საქართველოს ბოლო ოცი წლის განმავლობაში მუდმივი პრაქტიკისგან“.
მიუხედავად ამისა, ეუთო/ოდირში აცხადებენ, რომ მზად არიან სადამკვირვებლო მისიის გასაგზავნად, „თუ ხელისუფლება დროულად გამოაგზავნის მოწვევას გამჭვირვალობისა და საქართველოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისადმი საზოგადოებრივი ნდობის ამაღლების მიზნით“.

The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) has expressed 'deep concern' over the deteriorating state of civil liberties in Georgia, citing recent arrests of opposition politicians, increased pressure on civil society, and restrictive legislation undermining democratic freedoms.
“We are following current developments in Georgia with deep concern, also in light of the recent arrests and convictions of opposition politicians,” said ODIHR Director Maria Telalian. “Civil and political rights are a lynchpin of democracy and the rule of law.”
ODIHR noted a troubling rise in the detention and prosecution of peaceful protestors, with dozens arrested in recent months amid what it describes as growing disregard for fair trial standards. The Office also highlighted increased pressure on human rights defenders and the legitimate work of civil society organizations.
Eight leading opposition figures have been arrested in recent weeks, most receiving prison sentences, further fueling fears of politically motivated persecution.
The ODIHR reiterated its previous legal guidance, urging the Georgian authorities to repeal the controversial “foreign agents law” and withdraw legislation that curtails the work of NGOs. “We also call on the authorities to withdraw the recent legislation hindering the legitimate work of civil society,” Telalian added.
The Office further criticized recent amendments to laws governing public assembly, warning that the new sanctions are “overly severe and incompatible with international human rights standards.”
In a notable break from tradition, Georgia has also indicated it will not invite ODIHR to observe the upcoming local elections — a move the agency said undermines transparency. ODIHR has observed Georgian elections for over two decades and stands ready to deploy a mission if formally invited.
“ODIHR remains dedicated to supporting Georgia in upholding its OSCE commitments,” said Telalian, reaffirming the Office’s commitment to cooperation with both Georgian authorities and civil society to “help strengthen democratic governance and human rights for all.”