პაატა ბურჭულაძე - ის დრო დასრულდა, როცა ათიათასობით მოქალაქე გამოვდიოდით, ვყვიროდით გამოუშვით პოლიტპატიმრები და მერე ვიშლებოდით
4 ოქტომბერს რუსთაველის გამზირი აღარ იქნება ერთადერთი ლოკაცია, აქციები სხვადასხვა ადგილას გაიმართება, – ამის შესახებ მოძრაობა "რუსთაველის გამზირის“ ლიდერმა პაატა ბურჭულაძემ განაცხადა.
"ეს იქნება თბილისში სხვადასხვა ლოკაციებზე – 10 და 20 ათასი კაცით. ასევე აქციები ჩატარდება რეგიონებშიც. ზუსტად ჯერ ვერ გეტყვით, როგორ იქნება, თუმცა სამეგრელო და აჭარა უკვე მოიაზრება. ის დრო დასრულდა, როცა ათიათასობით მოქალაქე გამოვდიოდით, ვყვიროდით გამოუშვით პოლიტპატიმრები და მერე ვიშლებოდით. ამას შედეგი არ მოჰყოლია. შიმშილობამაც არაფერი შეცვალა – პირიქით, გვცემეს, დაგვაპატიმრეს, დაგვაზარალეს. ასე გაგრძელება აღარ გამოვა. 4 ოქტომბერს ვიწყებთ და 4 ოქტომბერსვე ვამთავრებთ", – განაცხადა ბურჭულაძემ.
მისივე თქმით, მოძრაობა რეგიონებში უკვე ორგანიზებულად მუშაობს და სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებს აერთიანებს.
"ჩვენ ყველგან გვყავს ჯგუფები, რომლებიც კოორდინირებულად მუშაობენ. უკვე ვემზადებით იმისთვის, რომ 20 ოქტომბრის ევროკავშირის მინისტერიალზე ჩვენმა წარმომადგენელმა მოძრაობის პოზიცია წარადგინოს. საზოგადოებას რაც დავპირდი, უკვე ჩანს – ყველა პროფესიის ადამიანი გაერთიანდა. ჩვენს რიგებში არიან მერაბ სეფაშვილი, თეა დარჩია, მალხაზ მაჩალიკაშვილი და სხვა საზოგადოებისთვის ცნობილი ადამიანები. ეს არის ეროვნული მოძრაობა, ამიტომაც ვატარებთ ეროვნულ კრებას. არცერთ პარტიას ჩვენი აქცია არ ეკუთვნის – ისინი შეიძლება მოვიდნენ, მაგრამ როგორც მოქალაქეები და არა როგორც პარტიული ლიდერები", – განაცხადა ბურჭულაძემ.

Paata Burchuladze: ‘the time is over when we shouted for political prisoners’ release and then dispersed’
Leader of the Rustaveli Avenue movement, Paata Burchuladze, on Friday said on October 4 protests will no longer be limited to Rustaveli Avenue but will take place at multiple locations across Tbilisi and in the regions.
“This time demonstrations will be held in different parts of Tbilisi with 10–20 thousand participants. Protests will also be organised in the regions, including Samegrelo and Adjara. The time is over when tens of thousands of citizens came out, shouted ‘release political prisoners,’ and then dispersed. That brought no results. Hunger strikes also changed nothing – instead, we were beaten, arrested, and harmed. Things cannot continue this way. We start on October 4 and we end on October 4,” Burchuladze said.
According to him, the movement is already working in an organised manner across the country, bringing together representatives from different professional spheres.
“We already have coordinated groups everywhere. We are preparing for the October 20 EU ministerial, where our representative will present the movement’s position. As I promised society, this is already visible – people from all professions are uniting. Among us are Merab Sepashvili, Tea Darchia, Malkhaz Machalikashvili, and other public figures. This is a national movement, which is why we are holding a national assembly. No political party owns our protest – they may come, but only as citizens, not as party leaders,” Burchuladze said.