პაატა მანჯგალაძე - როდესაც სისტემას ტოვებენ ივანიშვილის ყველაზე ერთგული, ინფორმირებული და გავლენიანი ფიგურები, მხოლოდ ორი ახსნა რჩება
ან ისინი ტოვებენ სისტემას, რომ მომავალში თავიანთი გადარჩენა უზრუნველყონ, გრძნობენ, რომ გემი იძირება, ან თავად რეჟიმი ხვდება, რომ არსებული სტატუს-კვოთი ვეღარ ინარჩუნებს ძალაუფლებას, - ამის შესახებ "ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის" ერთ-ერთი ლიდერი პაატა მანჯგალაძე წერს.
მისი თქმით, საქართველოს მომავალი არ ეკუთვნის შიშზე აშენებულ ერთი კაცის ავანტიურას, რომელიც საკუთარი კეთილდღეობისა და უსაფრთხოების გამო წირავს ადამიანებს.
"როდესაც სისტემას ტოვებენ ივანიშვილის ყველაზე ერთგული, ინფორმირებული და გავლენიანი ფიგურები, მხოლოდ ორი ახსნა რჩება:
პირველი, ან ისინი ტოვებენ სისტემას, რომ მომავალში თავიანთი გადარჩენა უზრუნველყონ, გრძნობენ, რომ გემი იძირება. ან მეორე, თავად რეჟიმი ხვდება, რომ არსებული სტატუს-კვოთი ვეღარ ინარჩუნებს ძალაუფლებას და იწყებს გადაჯგუფებას, დროის მოსაგებად.
ორივე შემთხვევაში ფაქტი ერთია, რეჟიმს უჭირს და იწყებს შიგნიდან ჩამოშლას, კრიზისი რეალურია.
ეს უკვე ნანახი გვაქვს: სერბეთი, 2000 წელი - მილოშევიჩის რეჟიმი დაიშალა მას შემდეგ, რაც ძალოვან სტრუქტურებში შიდა რყევები და გადადგომები დაიწყო. რეჟიმი მალე დაემხო.
საქართველო, 2003 წელი: ვარდების რევოლუციამ იმიტომ იმუშავა, რომ ძალოვანი სტრუქტურების ხელმძღვანელების ნაწილი მანამდე გადადგა, ახალ დანიშნულების ნაწილმა კი შევარდნაძის მხარდაჭერა შეწყვიტა.
ტუნისი, 2011 წელი - როდესაც ძალოვანი უწყებების ხელმძღვანელებმა ბენ ალის რეჟიმის დატოვება დაიწყეს, სულ მალე დიქტატორი გაიქცა და რეჟიმი ჩამოიშალა.
ახლა უკვე ყველაფერი ჩვენზეა, ეს კრიზისი რეალურ გამარჯვებად უნდა ვაქციოთ.
საქართველოს მომავალი არ ეკუთვნის შიშზე აშენებულ ერთი კაცის ავანტიურას, რომელიც საკუთარი კეთილდღეობისა და უსაფრთხოების გამო წირავს ადამიანებს.
ეს ქვეყანა ეკუთვნის თავისუფლების მოყვარე ხალხს და მათი გამარჯვების რწმენას!“, - წერს პაატა მანჯგალაძე.

Manjgaladze said the departure of one of the country ’s most powerful security officials had signaled a “critical fracture” in the government.
Paata Manjgaladze, a leading figure in Georgia’s opposition movement Unity – National Movement, on Wednesday claimed the “ruling regime is facing internal collapse” following the resignation of Interior Minister Vakhtang Gomelauri earlier during the day.
In his press comments, Manjgaladze said the departure of one of the country ’s most powerful security officials had signaled a “critical fracture” in the government “led by Bidzina Ivanishvili” - the founder and honorary chair of the GD.
“When Ivanishvili’s most loyal, informed and influential figures leave the system, there are only two explanations,” Manjgaladze wrote. “Either they are abandoning a sinking ship to protect their own futures, or the regime itself realizes the existing status quo cannot hold and is buying time.”
The opposition leader framed Gomelauri’s resignation as part of a broader pattern seen in other countries where entrenched regimes began to crumble following defections from the security apparatus. He cited the examples of Serbia in 2000, Georgia’s Rose Revolution in 2003, and Tunisia in 2011.
“The crisis is real. The regime is in trouble and beginning to collapse from within,” he warned, urging Georgians to seize the moment as a turning point.