იუსტიციის მინისტრი პაატა სალია ევროპის საბჭოს წამების, არაადამიანური და ღირსების შემლახველი მოპყრობისა და დასჯის პრევენციის ევროპული კომიტეტის (CPT) პრეზიდენტს ალან მიჩელს შეხვდა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, პაატა სალიამ დელეგაციას დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა სისტემაში მიმდინარე და დაგეგმილი რეფორმების, ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა უფლებების დაცვის, საგანმანათლებლო, პროფესიული და ჯანდაცვის პროგრამების შესახებ.
„ყურადღება გამახვილდა მცირე ზომის, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი დაწესებულებების მშენებლობასა და განვითარებაზე, რაც ეფექტიან მართვასა და მსჯავრდებულთა რეაბილიტაციაზე ორიენტირებული გარემოს შექმნას უწყობს ხელს.
მხარეებმა განიხილეს პენიტენციურ სისტემაში სამედიცინო მომსახურების ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით განხორციელებული და მიმდინარე პროექტები. აღინიშნა, რომ ბრალდებულები/მსჯავრდებულები 24/7 უზრუნველყოფილი არიან ყველა საჭირო სამედიცინო მომსახურებით, ხოლო საჭიროების შემთხვევაში აქვთ წვდომა სპეციალიზებული სამოქალაქო კლინიკების მომსახურებაზეც.
ხაზი გაესვა CPT-ს რეკომენდაციების მნიშვნელობას პენიტენციური სისტემის შემდგომი გაუმჯობესების პროცესში.
დელეგაციის ვიზიტი მიზნად ისახავს პენიტენციურ დაწესებულებებში არსებული მდგომარეობის შეფასებასა და მიმდინარე რეფორმების გაცნობას.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე ბექა ძამაშვილი, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე შალვა თადუმაძე, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის გენერალური დირექტორი გიორგი პატარიძე და იუსტიციის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სპეციალური პენიტენციური სამსახურის სხვა წარმომადგენლები“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian Justice Minister Paata Salia and Alan Mitchell, President of the Council of Europe's European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT), on Thursday discussed ongoing reforms in the country's penitentiary system and the protection of inmates' rights.
The Justice Ministry said the meeting focused on prison conditions, healthcare services, rehabilitation programmes and measures aimed at improving the treatment of defendants and convicted prisoners.
Salia briefed the CPT delegation on reforms already implemented and those planned for the future, highlighting efforts to modernise penitentiary facilities and expand access to medical care. The Ministry said inmates are provided with healthcare services on a 24/7 basis and can be referred to specialised civilian clinics when necessary.
The parties also discussed the role of CPT recommendations in the continued development of Georgia's penitentiary system.
The CPT delegation is visiting Georgia to assess conditions in penitentiary institutions and review ongoing reforms.