პაველი – არ ჩანს, რომ მოსკოვი ზავზე სერიოზულად ფიქრობს
რუსები უკრაინაში ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მოლაპარაკებების დაწყებისთანავე თავს ესხმიან სამოქალაქო ობიექტებს, არ ჩანს, რომ  მოსკოვი სერიოზულად ფიქრობს ზავის შესახებ, – ამის შესახებ ჩეხეთის პრეზიდენტმა პეტრ პაველმა განაცხადა.
პაველმა, რომელიც 20 მარტს, ოდესაში იმყოფებოდა ქალაქზე რუსული დრონების მასიური თავდასხმის დროს, განაცხადა, რომ მან მიიღო წინასწარი ინფორმაცია დარტყმების შესახებ და ამ ინფორმაციით, ეს იყო დრონებით ყველაზე მასიური თავდასხმა ოდესაზე. რუსეთმა ახალი ტაქტიკა გამოიყენა.
“თუ ვიმსჯელებთ იმით, რაც ჩვენ ვხედავთ და ვისმენთ, ჯერ არ ჩანს, რომ რუსული მხარე რაიმე სახის ზავის დადებას აპირებს. როგორც ჩანს, საჭირო იქნება იმ ზეწოლის განხორციელება, რაზეც ისაუბრა ამერიკის პრეზიდენტმა და რომელიც საკმარისად ხელშესახები უნდა იყოს იმისთვის, რომ რუსეთმა რეაგირება მოახდინოს”, – განაცხადა პაველმა.
დღეს, 21 მარტს, პაველმა მოინახულა კიევის ბავშვთა საავადმყოფო, რომელსაც შარშან ოკუპანტებმა სარაკეტო დარტყმას მიაყენეს. პრეზიდენტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რუსეთი რეალურად სჩადის სამხედრო დანაშაულებს, როდესაც თავს ესხმის სამედიცინო დაწესებულებებსა და სასწრაფო დახმარების მანქანებს.
“რაც მოვისმინე და რაც საბოლოოდ იქნა დოკუმენტირებული და წარდგენილი ჰააგაში, იყო ასობით ასეთი შემთხვევა… თუ ვინმე თავს დაესხმება დაუცველ და მკურნალობის ქვეშ მყოფ ადამიანებს, ეს ბარბაროსობის აშკარა მტკიცებულებაა, სხვა სიტყვა არ მაქვს“, – განაცხადა ჩეხეთის პრეზიდენტმა.

Pavel, who was in Odesa on March 20 during a massive Russian drone attack on the city, stated that he had received advance intelligence about the strikes, which reportedly marked the largest drone assault on Odesa to date. He noted that Russia employed new tactics in the attack.
“Judging by what we are seeing and hearing, there are no signs that Russia is genuinely considering a ceasefire. It appears that the pressure discussed by the US president will be necessary—and it must be significant enough to force Russia to respond,” Pavel said.
On March 21, the Czech president visited a children’s hospital in Kyiv that was hit by a Russian missile strike last year. He stressed that Russia is committing clear war crimes by targeting medical facilities and emergency vehicles.
“What I have heard and what has been documented and presented in The Hague amounts to hundreds of such cases. If someone attacks defenseless people receiving treatment, it is a clear act of barbarism—there is no other word for it,” Pavel stated.