პესკოვი - პუტინი მაკრონთან სასაუბროდ მზადაა
კრემლის პრესმდივნის დიმიტრი პესკოვის განცხადებით, ვლადიმერ პუტინი საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონთან დიალოგისთვის მზად არის.
"მან (მაკრონმა) განაცხადა, რომ პუტინთან სასაუბროდ მზად იყო. ალბათ, ძალიან მნიშვნელოვანია გავიხსენოთ, რა თქვა პრეზიდენტმა პირდაპირი ეთერის დროს. მან ასევე გამოთქვა მზადყოფნა მაკრონთან დიალოგის დაწყების შესახებ. ამიტომ, თუ არსებობს ორმხრივი პოლიტიკური ნება, მაშინ ეს მხოლოდ დადებითად შეიძლება შეფასდეს“, - განაცხადა პესკოვმა.
ორი დღის წინ ემანუელ მაკრონმა განაცხადა, რომ ევროპას მოუწევს პუტინთან პირდაპირი ურთიერთობის საკუთარი გზის პოვნა და არა შეერთებული შტატების მეშვეობით, რომელიც აქტიურად უწყობს ხელს სამშვიდობო მოლაპარაკებებს.
"ან მიღწეული იქნება ხანგრძლივი მშვიდობა, ან ჩვენ ვიპოვით გზებს, რათა ევროპელებმა განაახლონ დიალოგი რუსეთთან - გამჭვირვალობისა და უკრაინასთან ასოცირების გზით. სასარგებლო იქნება ვლადიმერ პუტინთან კვლავ საუბარი“, - განაცხადა საფრანგეთის პრეზიდენტმა და აღნიშნა, რომ ევროპა მოითხოვს ადგილს უკრაინასთან სამშვიდობო მოლაპარაკებების მაგიდასთან.
აღსანიშნავია, რომ მაკრონის განცხადება გაკეთდა მას შემდეგ, რაც ევროკავშირის ლიდერებმა 19 დეკემბრის გადაწყვიტეს უკრაინისთვის 2026-2027 წლებისთვის 90 მილიარდი ევროს ოდენობის სესხის გამოყოფა, რითაც უარი თქვეს გაყინული რუსული აქტივების კონფისკაციის იდეაზე.

Peskov: Putin ready for talks with Macron
Kremlin spokesperson Dmitry Peskov on Sunday said Russian President Vladimir Putin is ready to engage in dialogue with French President Emmanuel Macron.
“He [Macron] spoke about his readiness to talk to Putin. It is very important, probably, to recall what the President [Putin] said during the direct line. He also expressed his readiness to engage in dialogue with Macron. Therefore, if there is mutual political will, then this can only be assessed positively”, Peskov said.
Two days earlier, Macron said Europe would need to find its own way to engage directly with Putin, rather than relying solely on the United States, which is actively facilitating peace efforts.
“Either a lasting peace will be achieved, or we will find ways for Europeans to resume dialogue with Russia - through transparency and in coordination with Ukraine. It would be useful to speak with Putin again,” Macron said, stressing that Europe demands a seat at the table in peace negotiations over Ukraine.
Macron’s remarks came after EU leaders decided on Friday to provide Ukraine with €90 billion in loans for 2026–2027, abandoning the idea of confiscating frozen Russian assets.