ფედოროვმა და შმიგალმა თანამდებობები დატოვეს
უკრაინის პირველმა ვიცე-პრემიერმა და ციფრული ტრანსფორმაციის მინისტრმა მიხაილო ფედოროვმა და უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა დენის შმიგალმა თანამდებობები დატოვეს.
უკრაინის უმაღლესი რადას სპიკერის რუსლან სტეფანჩუკის ინფორმაციით, ორივე განცხადება უკრაინის პარლამენტს წარედგინა.
მისივე თქმით, ამ განცხადებებს რადა დადგენილი წესით უახლოეს მომავალში განიხილავს.
მოსალოდნელია, რომ უმაღლესი რადა შმიგალის და ფედოროვის გათავისუფლების საკითხს სამშაბათს, 13 იანვარს განიხილავს, მათ დანიშვნას ახალ თანამდებობებზე კი - ოთხშაბათს, 14 იანვარს.
2 იანვარს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ თავდაცვის მინისტრის თანამდებობაზე პირველი ვიცე-პრემიერი და ციფრული ტრანსფორმაციის მინისტრი მიხაილო ფედოროვი წარადგინა, მეორე დღეს, 3 იანვარს კი თავდაცვის მინისტრი დენის შმიგალი პირველი ვიცე-პრემიერის და ენერგეტიკის მინისტრის თანამდებობაზე. პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ ენერგეტიკის სექტორის დასაცავად სისტემური მიდგომაა საჭირო.

Ukraine’s First Deputy Prime Minister and Minister of Digital Transformation, Mykhailo Fedorov, and Ukraine’s Minister of Defence, Denys Shmyhal, have stepped down from their positions.
The Chair of the Verkhovna Rada - Ukraine’s unicameral parliament and highest legislative authority - Ruslan Stefanchuk said both resignation statements have been submitted to the legislature. He noted that the Rada will review the resignations in accordance with established procedures in the near future.
The Verkhovna Rada is scheduled to consider their dismissal on Tuesday, while their appointments to new positions are expected to be reviewed on Wednesday.
Last Friday Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy announced the nomination of Fedorov for the post of Minister of Defence. The following day, Defence Minister Shmyhal was nominated for the positions of First Deputy Prime Minister and Minister of Energy. The President highlighted the need for a systemic approach to protecting the energy sector.