ფიცო - ზელენსკიმ პუტინს უნდა დაურეკოს, თუ მოლაპარაკებებით არის დაინტერესებული
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პირადად უნდა დაურეკოს რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს, თუ ის დაინტერესებულია ომის დასრულების შესახებ მოლაპარაკებებით, - ამის შესახებ სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრმა რობერტ ფიცომ მოსკოვში ვიზიტის შემდეგ განაცხადა.
ფიცომ აღნიშნა, რომ მოსკოვში მან პუტინს ზელენსკისგან შეტყობინება გადასცა.
"მან (ზელენსკიმ) სომხეთში, ჩვენი პირადი შეხვედრის დროს მითხრა, რომ მზადაა ვლადიმერ პუტინთან ნებისმიერ ფორმატში შეხვედრისთვის“, - განაცხადა სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრმა.
ამავდროულად, მან საჯაროდ გამოაცხადა პუტინის პასუხი უკრაინის პრეზიდენტის შეტყობინებაზე.
"თუ უკრაინის პრეზიდენტი შეხვედრით არის დაინტერესებული, უნდა დაურეკოს თავის რუს კოლეგას“, - აღნიშნა ფიცომ.
სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრმა ასევე დადებითად შეაფასა ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის 11 მაისამდე გახანგრძლივება.
"მე ცეცხლის შეწყვეტას აბსოლუტურად აუცილებელს ვუწოდებდი, რათა სივრცე მიეცეს აბსოლუტურად აუცილებელს - დიპლომატიურ ძალისხმევას, დიალოგს, მოლაპარაკებებს, რაც ათასჯერ უფრო სასარგებლოა, ვიდრე ერთმანეთის მკვლელობა", - განაცხადა ფიცომ.

Slovak Prime Minister Robert Fico has said Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy should personally call Russian President Vladimir Putin if he is interested in negotiations to end the war.
Speaking after his visit to Moscow, Fico said he had conveyed a message from Zelenskyy to Putin.
“He [Zelenskyy] told me during our personal meeting in Armenia that he is ready to meet Vladimir Putin in any format,” the Slovak PM stated.
Fico also publicly shared what he described as Putin’s response to the Ukrainian President’s message.
“If the President of Ukraine is interested in a meeting, he should call his Russian colleague,” Fico said.
The Slovak PM also welcomed the extension of the ceasefire until 11 May.
“I would call a ceasefire absolutely necessary in order to create space for what is also absolutely necessary — diplomatic efforts, dialogue and negotiations, which are a thousand times more useful than killing each other,” he said.