პისტორიუსი - გერმანია უკრაინაში დამატებით ხუთი PAC-3 ტიპის რაკეტების გაგზავნას გეგმავს, თუ სხვა ქვეყნები სულ 30 PAC-3-ს გაგზავნიან
გერმანია უკრაინაში დამატებითი PAC-3 ტიპის რაკეტების გაგზავნას გეგმავს, რომლებიც Patriot-ის საჰაერო თავდაცვის სისტემებში გამოიყენება, - ამის შესახებ გერმანიის თავდაცვის მინისტრმა ბორის პისტორიუსმა უკრაინის თავდაცვის საკითხებზე საკონტაქტო ჯგუფის შეხვედრის შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
"გერმანია უკრაინაში დამატებით ხუთი PAC-3 ტიპის ჩამჭრელი რაკეტების გაგზავნას გეგმავს, თუ სხვა ქვეყნები სულ 30 PAC-3-ს გაგზავნიან. ყველამ ვიცით, რომ ეს სიცოცხლის გადარჩენას ნიშნავს... ცის დაცვა ჩვენი მხარდაჭერის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. გერმანიამ 12 Patriot-ის სისტემიდან ხუთი გადასცა. ჩვენ ასევე მივაწოდეთ IRIS-T სისტემები“, - განაცხადა პისტორიუსმა.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა მიხაილ ფედოროვმა შეხვედრის შემდეგ განაცხადა, რომ საკონტაქტო ჯგუფის მონაწილე ქვეყნებმა კიევს ჯამში 38 მილიარდი დოლარის დახმარება აღუთქვეს.
"დღეს ჩვენმა კოლეგამ ბორის პისტორიუსმა ფანტასტიკური ინიციატივა გააჟღერა და მე მჯერა, რომ ეს დაგვეხმარება მალე მივიღოთ დამატებითი PAC-3 რაკეტები, იმ რაკეტებთან ერთად, რასაც PURL პროგრამის მეშვეობით მივიღებთ.
დღეს უკრაინის პარტნიორებმა გამოაცხადეს PURL პროგრამისთვის 500 მილიონი დოლარის გამოყოფის შესახებ. ეს თანხები გამოყენებული იქნება, კერძოდ, შეერთებული შტატებისგან PAC-3 რაკეტების შესაძენად.
ხედავთ, რომ რუსეთი 20-მდე ბალისტიკურ რაკეტას უშვებს... ანუ დაახლოებით ას რაკეტას ერთ შეტევაზე. და არ მგონია, რომ მსოფლიოში არსებობდეს საჰაერო თავდაცვის სისტემა, რომელიც მზად იქნება ამდენი რაკეტის წინააღმდეგ საბრძოლველად. ამიტომ, ჩვენი მიზანია PAC-2 და PAC-3 რაკეტების შოვნა", - განაცხადა ფედოროვმა.
მისივე თქმით, პრობლემებია SAMP/T სისტემების რაკეტებთან დაკავშირებითაც. ევროპამ უნდა გაზარდოს ასეთი იარაღის წარმოება.
"მთელმა მსოფლიომ უნდა ითანამშრომლოს უკრაინასთან და უკრაინამ მთელ მსოფლიოსთან, რათა შეიქმნას მეტი PAC-3 რაკეტა ან მსგავსი რაკეტები მსგავსი თავდასხმებისგან თავის დასაცავად“, - განაცხადა ფედოროვმა.
Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2) და Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) რაკეტები საჰაერო თავდაცვის სისტემების ორი განსხვავებული თაობაა, რომლებიც მნიშვნელოვნად განსხვავდებიან სამიზნეების განადგურების მეთოდით.

Defence Minister: Germany to send five additional PAC-3 missiles to Ukraine if partners contribute total of 30
Germany plans to send five additional PAC-3 interceptor missiles to Ukraine, provided that other countries collectively contribute 30 PAC-3 missiles, German Defence Minister Boris Pistorius said following a meeting of the Ukraine Defence Contact Group.
“Germany plans to send five additional PAC-3 interceptor missiles to Ukraine if other countries send a total of 30 PAC-3s. We all know that this means saving lives… Protecting the skies remains one of our key priorities. Germany has already handed over five out of its 12 Patriot systems. We have also delivered IRIS-T systems,” Pistorius stated.
Following the meeting, Ukraine’s Defence Minister Mykhailo Fedorov said that countries participating in the Contact Group had pledged a total of $38 billion in assistance to Kyiv.
“Today our colleague Pistorius announced a fantastic initiative, and I believe it will help us receive additional PAC-3 missiles soon, alongside those we expect to obtain through the PURL programme,” Fedorov said.
According to him, Ukraine’s partners also announced the allocation of $500 million for the PURL programme, funds that will be used in particular to purchase PAC-3 missiles from the United States.
Fedorov noted that Russia launches up to 20 ballistic missiles at a time — around 100 missiles in a single large-scale attack — and stressed that no air defence system in the world is fully prepared to counter such numbers.
“Our goal is to secure PAC-2 and PAC-3 missiles,” he said, adding that there are also issues regarding missiles for SAMP/T systems and that Europe must increase production of such weapons.
“The whole world must cooperate with Ukraine, and Ukraine with the whole world, to produce more PAC-3 missiles or similar systems to defend against such attacks,” Fedorov stated.
Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2) and Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) represent two different generations of interceptor missiles, differing significantly in their target engagement methods.