Politico - ვოლოდიმირ ზელენსკიმ შეუძლებელი შეძლო, მან აშშ დაარწმუნა, რომ უკრაინას ომის მოგება შეუძლია
28 ივლისს შეერთებულ შტატებში ვიზიტის დროს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ შეუძლებელი შეძლო, რაც სულ რაღაც ერთი წლის წინ წარმოუდგენელი ჩანდა. მან ვაშინგტონი დაარწმუნა, რომ უკრაინას შეუძლია რუსეთთან ომის მოგება, - ამის შესახებ Politico წერს.
თეთრ სახლში ზელენსკის 2025 წლის თებერვლის ვიზიტისგან განსხვავებით, როდესაც ოვალურ კაბინეტში დონალდ ტრამპთან კამათი მოხდა, ამჯერად უკრაინის პრეზიდენტმა აშშ-ის პრეზიდენტთან შეხვედრა პოზიტიური განწყობით დატოვა.
Politico წერს, რომ ვაშინგტონში სიტუაცია უკრაინისთვის უკეთესობისკენ შეიცვალა.
ამასთანავე, ზელენსკის ვიზიტი კიდევ ერთი გამარჯვებით დასრულდა, როდესაც სენატორებმა მხარი დაუჭირეს ლინდსი გრემის კანონპროექტს იმ ქვეყნების წინააღმდეგ სანქციების დაწესების შესახებ, რომლებიც რუსულ ნავთობს ყიდულობენ.
როგორც გამოცემა წერს, კენჭისყრამ აშშ-ის კონგრესი ზელენსკის პრიორიტეტის მიღწევასთან უფრო ახლოს მიიყვანა და კიდევ ერთი სიგნალია იმისა, რომ კიევის საქმეები ბრძოლის ველის მიღმაც უმჯობესდება, თუმცა დოკუმენტმა ჯერ ყველა ეტაპი უნდა გაიაროს, თეთრი სახლის საბოლოო პოზიცია კი კვლავ გაურკვეველი რჩება.
ამერიკელი კანონმდებლების თქმით, ზელენსკის და ამერიკელ სენატორებს შორის განხილვის მთავარი თემები იყო მოსკოვზე სანქციების ზეწოლის გაძლიერება, უკრაინისთვის სამხედრო დახმარება და სამშვიდობო მოლაპარაკებების პერსპექტივები.
უკრაინის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ სანქციებმა შეიძლება ხელი შეუწყოს თავდაცვის ძალების მიერ ფრონტის ხაზზე მიღწეული წარმატებების გამყარებას და პუტინის სამშვიდობო მოლაპარაკებებისკენ იძულებას. ამ არგუმენტებმა ნაყოფი გამოიღო, რადგან ორივე პარტიის სენატორებმა მხარი დაუჭირეს ზელენსკის სტრატეგიას.
შეხვედრის დროს უკრაინის პრეზიდენტმა ასევე ხაზი გაუსვა უკრაინისთვის სამხედრო მხარდაჭერის გაფართოების აუცილებლობას. კერძოდ, საუბარი შეეხო Patriot-ის რაკეტების წარმოების ლიცენზიებს, PAC-3 რაკეტების მიწოდებას და Starlink-ის სატელიტური საკომუნიკაციო ქსელთან შეუფერხებელი წვდომის უზრუნველყოფას რუსეთის ტერიტორიის სიღრმეში დარტყმებისთვის.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy achieved what Politico described as the "unthinkable" during his visit to Washington on 28 July, convincing US leaders that Ukraine is capable of defeating Russia in the war.
Unlike his contentious visit to the White House in February 2025, when he clashed with President Donald Trump in the Oval Office, Zelenskyy left this week's meeting on a markedly more positive note.
According to Politico, the political climate in Washington has shifted in Ukraine's favour.
The visit also delivered another boost when US senators backed legislation introduced by Lindsey Graham to impose sanctions on countries that purchase Russian oil.
The publication said the vote brought Congress a step closer to advancing one of Zelenskyy's key priorities and signalled that Kyiv's position is improving beyond the battlefield. However, the bill must still pass further legislative stages, while the White House's final position remains unclear.
US lawmakers said discussions between Zelenskyy and senators focused on increasing sanctions pressure on Moscow, expanding military assistance to Ukraine and prospects for peace negotiations.
Zelenskyy argued that tougher sanctions could help consolidate Ukraine's gains on the battlefield and pressure Russian President Vladimir Putin into peace talks. According to Politico, the argument won bipartisan support in the Senate.
The Ukrainian president also stressed the need to expand military support for Kyiv, including production licences for Patriot missile systems, deliveries of PAC-3 interceptors and uninterrupted access to the Starlink satellite communications network to support long-range strikes against targets inside Russia.