პროკურატურამ „კანონიერი ქურდობის", „ქურდული სამყაროს“ წევრობის, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის და „კანონიერი ქურდისთვის" მიმართვის ფაქტებზე 43 პირს ბრალდება წარუდგინა.
"შინაგან საქმეთა სამინისტროში ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ „ქურდული სამყაროს“ წევრები, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერაში ბრალდებულ პირებთან ერთად, მოდავე მხარეების მიმართვის საფუძველზე, როგორც საზღვარგარეთ მყოფი ე.წ. „კანონიერი ქურდების“ დავალებით, ისე დამოუკიდებლად, სისტემატურად აწყობდნენ „ქურდულ გარჩევებს“ და მხარეებს შორის არსებულ ფინანსურ დავებს განიხილავდნენ. ასევე მოქალაქეებს სძალავდნენ თანხებს.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ ე.წ. ,,კანონიერმა ქურდმა“ ,,ქურდული სამყაროს“ წევრებს დაავალა, რომ ,,ქურდული სამყაროს“ წევრების და მხარდამჭერების მეშვეობით პენიტენციურ დაწესებულებაში მყოფი ერთ-ერთი ბრალდებულის მიმართ ე.წ. ,,ქურდული გადაწყვეტილება“ აღესრულებინათ, რაც მის მიმართ სადამსჯელო მოქმედებებს ითვალისწინებდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ჩატარებული გამოძიების შედეგად დადგენილია, რომ სპეცოპერაციის დროს სამართალდამცველებისთვის გახსნილი ცეცხლის საპასუხო ღონისძიების შედეგად ლიკვიდირებულმა „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდამჭერმა მირზა ალიევმა „ქურდულ საერთოში“ გადასახდელი თანხის შემცირების მიზნით „ქურდული სამყაროს“ წევრებსა და კრიმინალურ ავტორიტეტებს მიმართა. საკითხის მოსაგვარებლად „ქურდული სამყაროს“ წევრების მონაწილეობით გაიმართა მოლაპარაკებები და გარჩევები. აღნიშნულ პერიოდში მირზა ალიევმა პენიტენციურ დაწესებულებაში მოთავსებულ ერთ-ერთ კრიმინალურ ავტორიტეტს აღმოუჩინა ფინანსური დახმარება. ქურდული გარჩევის გზით საბოლოოდ მიღწეული იქნა შეთანხმება, რის სანაცვლოდაც „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდამჭერმა მირზა ალიევმა „ქურდული სამყაროს“ წევრებს გადასცა საერთო ჯამში 6000 აშშ დოლარი.
ბრალდებულებისგან 34 პირი სამართალდამცველებმა ჩატარებული ღონისძიების შედეგად დააკავეს. ექვს პირს ბრალდება დაუსწრებლად, ხოლო სამ პირს ბრალდება პენიტენციურ დაწესებულებაში წარედგინათ.
ბრალდებულებს ბრალდება ქურდული სამყაროს წევრობის, „კანონიერი ქურდობის“, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის, "კანონიერ ქურდისთვის/ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგოდ შეძენა, შენახვის ფაქტებზე წარედგინათ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 15 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე ბრალდებულების ნაწილს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა, ხოლო ერთ ბრალდებულს, რომელმაც გამოძიებასთან ითანამშრომლა, საპატიმრო გირაო 3000 ლარის ოდენობით შეეფარდა. ბრალდებულების ნაწილისთვის აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების საკითხზე სასამართლო კანონით დადგენილ ვადაში იმსჯელებს", - აცხადებენ პროკურატურაში.

Out of the 43 defendants, 34 were arrested during coordinated operations, six were charged in absentia, and three were charged while already in detention
Authorities on Friday said the members of Georgia’s criminal underworld organized illegal mediations, extorted money, and coordinated prison punishments under the direction of “thieves-in-law.”
The Prosecutor’s Office of Georgia has charged 43 individuals with participating in or supporting the activities of the so-called “thieves-in-law” criminal network. The charges include membership in a criminal organization, supporting criminal activities, and appealing to a “thief-in-law.”
According to the Ministry of Internal Affairs, the investigation revealed that members of the “thieves’ world, together with their supporters, regularly organized so-called “criminal arbitrations” at the request of disputing parties - both independently and under instructions from “thieves-in-law” based abroad. These gatherings were used to settle financial disputes and extort money from citizens.
Investigators also determined that one “thief-in-law” instructed his associates to carry out a “criminal verdict” inside a penitentiary facility against an inmate, which involved punitive actions against that prisoner.
The investigation further found that Mirza Aliev, who was later killed during a special operation after opening fire on law enforcement officers, had previously approached members of the criminal hierarchy to negotiate a reduction in payments owed to the criminal “common fund.”
To resolve the issue, “criminal meetings” were held involving high-ranking members of the network. During this period, Aliev reportedly provided financial support to an imprisoned criminal authority, after which a settlement was reached. In return, Aliev paid approximately USD 6,000 to members of the “thieves’ world.”
Out of the 43 defendants, 34 were arrested during coordinated operations, six were charged in absentia, and three were charged while already in detention.
The charges include membership in a criminal organization, being a “thief-in-law,” supporting criminal activity, contacting a criminal authority, and illegal possession of firearms - offenses punishable by up to 15 years in prison.
At the Prosecutor’s Office’s request, courts have imposed pre-trial detention on several defendants, while one individual who cooperated with investigators was granted bail set at 3,000 GEL. The court will soon decide on pre-trial measures for the remaining suspects.