პროკურორი - ჯუანშერ ბურჭულაძემ უშუალოდ ხელზე, ქრთამის სახით, 750 ათასი ლარი გადასცა ირაკლი ღარიბაშვილს
ყოფილი პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის წინასასამართლო სხდომა 19 ოქტომბერს, 11:00 საათზე გაიმართება.
პროკურორის განცხადებით, აქტიურად ტარდებოდა საგამოძიებო მოქმედებები, როდესაც შეიქმნა მტკიცებულებითი სტანდარტი, რაც საკმარისი იყო ღარიბაშვილისთვის ბრალის წარსადგენად, ბრალდების მხარემ გამოიტანა დადგენილება.
"ბრალდების მხარეს გამოძიების ეტაპზე შეკრებილი აქვს არაერთი მტკიცებულება, მათ შორის მოწმეთა გამოკითხვის ოქმები, რომლებიც პირდაპირ უთითებენ ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ დანაშაულის ჩადენაზე. ასევე წერილობითი დოკუმენტაცია, ნივთიერი მტკიცებულებები და სხვა. შესაბამისად, დღეის მდგომარეობით, ბრალდების მხარეს გაუჩნდა იმის სამართლებრივი საფუძველი, რომ არსებობდა შესაბამისი სტანდარტი ირაკლი ღარიბაშვილისთვის ბრალის წარდგენის და გამოიტანა დადგენილება პირის ბრალდების შესახებ. რაც შეეხება გამოძიების მიმდინარეობას, როცა ჯუანშერ ბურჭულაძის და სხვა ბრალდებულთა მიმართ არსებული სისხლის სამართლის საქმე გადაიგზავნა თბილისის საქალაქო სასამართლოში, აღნიშნული საქმიდან პროკურატურის მიერ გამოყოფილ იქნა სისხლის სამართლის საქმე სხვა პირთა მიერ შესაძლო დანაშაულებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით. ეს მოხდა 2025 წლის ნოემბერში. აღნიშნულ საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობდა, ტარდებოდა აქტიურად საგამოძიებო-საპროცესო მოქმედებები. როცა შეიქმნა ის მტკიცებულებითი სტანდარტი, რაც საკმარისი იყო ირაკლი ღარიბაშვილისთვის ბრალდების წარსადგენად, ბრალდების მხარე გამოიტანა დადგენილება ამის შესახებ.
თავდაცვის სამინისტრომ აწარმოვა ტენდერები უშუალოდ გორის სამხედრო ჰოსპიტლის მიერ სხვადასხვა ტექნიკისა და აპარატურის შეძენასთან დაკავშირებით. აღნიშნული ტენდერების სახელშეკრულებო ღირებულება ჯამში იყო 19 მლნ, რომელთან დაკავშირებითაც შესაბამის მფარველობასა და გარანტიებს გასცემდა მაშინდელი პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი. ამ სახელშეკრულებო ღირებულების 10% მიტანილი იქნა შესაბამისი პირის მიერ ვასილ მხეიძესთან, საიდანაც 750 ათასი ლარი აიღო ქრთამის, ნაღდი ფულის სახით ირაკლი ღარიბაშვილმა. ჯუანშერ ბურჭულაძემ უშუალოდ ხელზე, ქრთამის სახით, 750 ათასი ლარი გადასცა ირაკლი ღარიბაშვილს", - განაცხადა ანი ლეკიაშვილმა.
24 აგვისტოს პროკურატურამ ირაკლი ღარიბაშვილს განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე ახალი ბრალი წარუდგინა.

Garibashvili's preliminary hearing has been scheduled for 19 October at 11:00
Former Georgian prime minister Irakli Garibashvili received GEL 750,000 in cash as a bribe directly from then-defence minister Juansher Burchuladze, prosecutor Ani Lekhiashvili said on Tuesday.
She claimed the payment was part of an alleged scheme surrounding Defence Ministry tenders worth a combined GEL 19 million for the purchase of equipment and medical supplies for the Gori Military Hospital.
Lekhiashvili said the then-prime minister, Garibashvili, allegedly provided political protection and guarantees for the procurement process, while 10% of the total contract value was allegedly brought to Vasili Mkheidze, from whom GEL 750,000 was allegedly taken in cash by Garibashvili.
"Juansher Burchuladze personally handed GEL 750,000 in cash to Irakli Garibashvili as a bribe," the prosecutor said.
She said the prosecution had gathered witness testimony, written documents, physical evidence and other materials which provided sufficient grounds to bring the new charge against Garibashvili.
According to the prosecutor, an investigation into the possible involvement of other individuals was separated from the criminal case involving Burchuladze and other defendants in November 2025. Investigative and procedural measures continued until prosecutors considered the evidence sufficient to charge Garibashvili.
Garibashvili's preliminary hearing has been scheduled for 19 October at 11:00.
The Prosecutor's Office charged Garibashvili on 24 August with accepting a particularly large bribe as part of a group while holding a state political position. The charge carries a potential prison sentence of 11 to 15 years.