რუმინეთმა რუსეთის საელჩოს თანამშრომელი ქვეყნიდან გააძევა
რუმინეთმა რუსეთის საელჩოს თანამშრომელი ქვეყნიდან გააძევა. მან რუმინეთის ტერიტორია 5 დღის განმავლობაში უნდა დატოვოს.
როგორც საგარეო საქმეთა სამინისტროში განმარტავენ, მიზეზი ქვეყნის ტერიტორიაზე ჩამოგდებული სამი რუსული დრონი გახდა, რომლებმაც რუმინეთის საჰაერო სივრცე 24-26 ივლისს სამჯერ დაარღვიეს.
მომხდარის გამო საგარეო საქმეთა სამინისტროში რუსეთის ელჩი დაიბარეს. შეხვედრის დროს რუს დიპლომატს ერთ-ერთი განადგურებული დრონის ფრაგმენტები აჩვენეს.
როგორც საგარეო საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, პროკურატურის გამოძიებამ ოფიციალურად დაადასტურა, რომ ნაპოვნი კომპონენტები რუსული წარმოშობის იყო.
რუმინულმა მხარემ საჰაერო სივრცის დარღვევებთან დაკავშირებით მკაცრი პროტესტი გამოთქვა და განაცხადა, რომ ინციდენტებზე პასუხისმგებლობა მთლიანად რუსეთის ფედერაციას ეკისრება.
ბუქარესტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ასეთი ქმედებები მიუღებელია, რადგან ის არა მხოლოდ რუმინეთის საჰაერო სივრცეს, არამედ ნატოს და ევროკავშირსაც ეხება.
შეხვედრის შემდეგ, რუსეთის ელჩს ოფიციალური ნოტა გადაეცა. დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ბუქარესტში რუსეთის დიპლომატიური მისიის ერთ-ერთი თანამშრომელი პერსონა "ნონ გრატად" გამოცხადდა, რომელმაც ხუთი დღის განმავლობაში რუმინეთი უნდა დატოვოს. ამავდროულად, რუმინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რუსეთში თავისი ელჩი კონსულტაციებისთვის ბუქარესტში დაიბარა.

Romania has declared a member of the Russian embassy staff persona non grata and ordered the diplomat to leave the country within five days.
According to Romania’s Ministry of Foreign Affairs, the decision follows three incidents between 24 and 26 July in which Russian drones violated Romanian airspace.
The Russian ambassador was summoned to the Foreign Ministry, where Romanian officials presented fragments of one of the drones shot down over the country. The Ministry said an investigation by the prosecutor’s office had officially confirmed that the recovered components were of Russian origin.
Romania lodged a strong protest over the airspace violations, stating that responsibility for the incidents lies entirely with Russia. Bucharest stressed that such actions are unacceptable, as they violate not only Romanian airspace but also that of NATO and the European Union.
Following the meeting, the Russian ambassador was handed a diplomatic note informing him that a member of the Russian diplomatic mission in Bucharest had been declared persona non grata. Romania’s Foreign Ministry also recalled its ambassador to Russia to Bucharest for consultations.