რუსეთს საქართველოს სასარგებლოდ 253 მილიონ ევროზე მეტი კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ საქმეზე „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“ (IV) (no. 39611/18) საქართველოს სასარგებლო გადაწყვეტილება გამოიტანა.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის შემდეგ სასაზღვრო ხაზების გამკაცრებით გამოწვეული ადამიანის უფლებების დარღვევის გამო რუსეთმა საქართველოს 253 მილიონ ევროზე მეტი უნდა გადაუხადოს.
მათივე ცნობით, რუსეთის ქმედებების გამო 29 000-ზე მეტი ადამიანი დაზარალდა. სასამართლომ საქართველოს მთავრობას მიანდო ეფექტიანი მექანიზმის შექმნა, რუსეთის მიერ გადახდის შემდეგ მსხვერპლისთვის თანხების გადასანაწილებლად. მისი მეშვეობით დაზარალებულებმა კომპენსაცია 18 თვის განმავლობაში უნდა მიიღონ.
საქმე ეხებოდა რუსეთ-საქართველოს შორის 2008 წლის კონფლიქტის შემდეგ სასაზღვრო ხაზების გამკაცრებით გამოწვეულ ადამიანის უფლებების დარღვევებს. კერძოდ, შეიარაღებულმა კონფლიქტმა გამოიწვია პროცესი, რომელიც 2009 წელს დაიწყო და ცნობილი იყო როგორც „ბორდერიზაცია“, რაც უზღუდავდა ადამიანებს ადმინისტრაციული სასაზღვრო ხაზების თავისუფლად გადაკვეთას საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიასა და რუსეთის მიერ მხარდაჭერილ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებს, აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთს შორის.
ამასთან, 2024 წლის გადაწყვეტილებაში სასამართლომ დაადგინა კონვენციის მრავალი დარღვევა რუსეთის მიერ, მათ შორის ძალის გადაჭარბებული გამოყენება, არასათანადო მოპყრობა, სახლებზე, მიწასა და ოჯახებზე წვდომის უკანონო შეზღუდვები, ქართულ ენაზე განათლების მიღების უფლების ჩამორთმევა და ადმინისტრაციული სასაზღვრო ხაზის გასწვრივ ყოველდღიური გადაადგილების უკანონო შეზღუდვები.
ამასთან, დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ მინისტრთა კომიტეტი აგრძელებს სასამართლოს მიერ რუსეთის წინააღმდეგ გამოტანილი გადაწყვეტილებების აღსრულების ზედამხედველობას იმის მიუხედავად, რომ 2022 წლიდან რუსეთი მისი ხელმომწერი აღარ არის.

ECHR orders Russia to pay over €253 mln to Georgia for human rights violations after 2008 war
In its earlier 9 April 2024 judgment, the Court found that Russia had committed systematic violations of the European Convention on Human Rights
The European Court of Human Rights (ECHR) has ruled that Russia must pay more than €253 million in compensation to Georgia for systematic human rights violations stemming from the tightening of border controls following the 2008 war.
The ruling, delivered on Tuesday, concerns Phase IV of the Georgia v. Russia case. According to the Court’s decision, the compensation was intended for more than 29,000 victims affected by the so-called “borderization” process - the installation of fences, barbed wire, and other barriers along the occupation lines in Abkhazia and South Ossetia/Tskhinvali region.
In its earlier 9 April 2024 judgment, the Court found that Russia had committed systematic violations of the European Convention on Human Rights, including:
• Excessive use of force,
• Inhumane and degrading treatment,
• Unlawful detentions,
• Illegal restrictions on freedom of movement,
• Denial of access to homes, land, and family members, and
• Refusal to provide education in the Georgian language.
The Court reaffirmed that, despite Russia’s withdrawal from the Council of Europe, the Committee of Ministers continued to supervise the execution of judgments related to events that occurred before 16 September 2022, when Russia’s membership formally ended.