რუტე - არ ვფიქრობ, რომ უკრაინის ნატოში გაწევრიანების საკითხი მოკლევადიან პერსპექტივაში გადაწყდება
უკრაინის ნატოში გაწევრიანების საკითხის მოკლევადიან პერიოდში გადაწყვეტა ნაკლებად სავარაუდოა, მოკავშირეებს შორის პოლიტიკური შეთანხმების არარსებობის გამო, - ამის შესახებ ნატოს გენერალურმა მდივანმა მარკ რუტემ განაცხადა.
ნატოს გენერალურმა მდივანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინის გაწევრიანების საკითხი ამჟამად აქტიური პოლიტიკური განხილვის ეტაპზე არ არის.
მისი თქმით, წევრ ქვეყნებს შორის ამ პროცესის სისწრაფესთან დაკავშირებით განსხვავებული შეხედულებები არსებობს.
"მე არ ვფიქრობ, რომ უკრაინის ნატოში გაწევრიანების საკითხი მოკლევადიან პერსპექტივაში გადაწყდება. არ ვფიქრობ, რომ ეს პოლიტიკურად მალე მოხდება - ეს ჩემი სამართლიანი შეფასებაა“, - განაცხადა რუტემ.
როგორც მან აღნიშნა, იმ ქვეყნებს შორის, რომლებიც უკრაინის ალიანსში სწრაფ წინსვლას აფერხებენ, არიან გერმანია, სლოვაკეთი, უნგრეთი და ამერიკის შეერთებული შტატები.

NATO Secretary General Mark Rutte on Thursday said Ukraine’s accession to NATO is unlikely to be decided in the near future due to a lack of political consensus among allies.
Rutte stressed that Ukraine’s membership is not currently at an active stage of political decision-making, noting that member states hold differing views on the pace of the process.
“I do not think that Ukraine’s NATO membership will be resolved in the short term. I do not believe this will happen politically anytime soon — that is my honest assessment,” he said.
According to Rutte, several countries have expressed reservations about accelerating Ukraine’s path to membership, including Germany, Slovakia, Hungary and the United States.