"საერთაშორისო გამჭვირვალობა" - 9 თვეში ჟურნალისტებზე ძალადობის, შევიწროების და დაშინების 180-ზე მეტი შემთხვევა დაფიქსირდა
გრძელდება დამოუკიდებელი, კრიტიკული მედიისა და ჟურნალისტების მიმართ სხვადასხვა ტიპის ძალადობის, დაშინების, მუქარის, შევიწროების, დევნისა და ჟურნალისტურ საქმიანობაში სხვადასხვა ტიპის ხელშეშლის მანკიერი პრაქტიკა, - ამის შესახებ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" განცხადებაშია აღნიშნული.
მათივე ცნობით, 2025 წელი დრამატულად რთული იყო რეგიონული მედიისთვისაც.
"გრძელდება დამოუკიდებელი, კრიტიკული მედიისა და ჟურნალისტების მიმართ სხვადასხვა ტიპის ძალადობის, დაშინების, მუქარის, შევიწროების, დევნისა და ჟურნალისტურ საქმიანობაში სხვადასხვა ტიპის ხელშეშლის მანკიერი პრაქტიკა. 2025 წლის 9 თვის (იანვარი-სექტემბერი) მონაცემებით, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ უკვე 180-ზე მეტი საჯაროდ დაფიქსირებული ასეთი შემთხვევა აღრიცხა, მათგან ნახევარზე მეტი - ბოლო 5 თვეში. ამ პერიოდში, განსაკუთრებით საგანგაშო იყო ონლაინგამოცემების „ბათუმელებისა“ და "ნეტგაზეთის“ დამფუძნებლის მზია ამაღლობელის დაკავება და მისთვის 2-წლიანი პატიმრობის მისჯა.
მედიის წარმომადგენლების მიმართ ძალადობისა და პროფესიულ საქმიანობაში ხელშეშლის საგანგაშო ტენდენციასთან ერთად, სახიფათო პრაქტიკის სახე შეიძინა „ქართული ოცნების“ მხრიდან სასამართლო სისტემისა და სამართალდამცველი ორგანოების პარტიული ინტერესების შესაბამისად ჟურნალისტების წინააღმდეგ გამოყენებამ. ეს ყველაზე თვალსაჩინოდ და ნათლად ვლინდება ჟურნალისტების გახშირებულ უკანონო დაკავებებსა და დაჯარიმებაში, მანდატურების მხრიდან არასათანადო დამოკიდებულებაში და ჟურნალისტების მიმართ ჩადენილი დანაშაულების გამოუძიებლობაში.
2025 წელს, ტენდენციის სახე ჰქონდა მედიის წარმომადგენლებისთვის სასამართლო პროცესების გადაღებისას სხვადასხვა ტიპის დაბრკოლების შექმნასა და ჟურნალისტების სასამართლო დარბაზებიდან გაძევებას, რაც საბოლოოდ პროცესების ვიდეო და ფოტოგადაღებების სრული აკრძალვით დაგვირგვინდა. აღნიშნულმა მნიშვნელოვნად შეაფერხა და გაართულა სასამართლოებში ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელება და ისედაც დახურული სისტემა საზოგადოებისთვის კიდევ უფრო ჩაკეტილი გახადა.
მიმდინარე წელი საგანგაშო იყო დამოუკიდებელი, კრიტიკული მედიის წინააღმდეგ არაერთი შემზღუდავი კანონის მიღების თვალსაზრისითაც, რითაც ისედაც მწირი ფინანსური და ტექნიკური რესურსების მქონე მედიის საქმიანობა კიდევ უფრო გაართულა, რიგ შემთხვევებში კი - შეუძლებელიც გახადა.
2025 წელი დრამატულად რთული იყო რეგიონული მედიისთვისაც. "რეგიონულ მაუწყებელთა ალიანსის“ ინფორმაციით, ფინანსური სირთულეების გამო, მიმდინარე წელს, 21 რეგიონული მაუწყებლიდან ყოველდღიურ ახალ ამბებს ვეღარ აწარმოებს 17. მათ შორის, წლის დასაწყისში, მრავალწლიანი ოპერირების შემდეგ, მაუწყებლობა სრულად შეაჩერეს ტელეკომპანიებმა - „ბორჯომმა და „TV 25-მა“ (აჭარა), ასევე ახალციხის ტელევიზია „მეცხრე არხი ახალციხემ“.
ამასთან, მფლობელებს შორის უთანხმოების შედეგად, 2025 წლის თებერვალში ჯერ მაუწყებლობა დროებით შეაჩერა, მაისში კი სრულად დაიხურა ქვეყნის ერთ-ერთი წამყვანი კრიტიკული ტელევიზია „მთავარი არხი“, - აღნიშნულია განცხადებაში.

The watchdog group Transparency International Georgia (TI Georgia) has warned that violence, intimidation, and other forms of pressure against independent and critical media in Georgia have reached an “alarming level” this year.
In a new statement on Wednesday, the organization said it had recorded over 180 cases of “violence, threats, harassment, persecution, and obstruction of journalistic activity” in the first nine months of this year - with more than half occurring in the past five months alone.
TI Georgia described 2025 as “a dramatically difficult year” for the country’s regional media, citing “widespread closures and financial struggles.”
Among the most concerning developments, the group highlighted the arrest and two-year prison sentence of Batumelebi and Netgazeti founder Mzia Amaglobeli, calling the case emblematic of a growing pattern of state pressure on journalists.
The statement accused the ruling party, Georgian Dream, of increasingly using the judiciary and law enforcement agencies to target critical media “in line with political interests,” noting a rise in arbitrary detentions, fines, and mistreatment of reporters. TI Georgia also pointed to the government’s “failure” to investigate crimes committed against journalists.
Restrictions on filming and reporting from courtrooms have also intensified, the group said, culminating this year in a blanket ban on video and photo coverage of court proceedings - a move that “further closed off an already opaque system.”
TI Georgia further added that several new restrictive laws have further weakened the country’s independent media landscape, making it harder for outlets with limited financial and technical resources to operate.
The report also highlighted the “severe decline” of regional broadcasting, noting that 17 out of 21 local TV stations can no longer produce daily news due to financial hardship. Long-standing regional channels such as Borjomi TV, TV 25 (Adjara), and Mecxre Arkhi Akhaltsikhe have all ceased broadcasting.
Additionally, one of Georgia’s main critical broadcasters, Mtavari Arkhi, suspended operations in February amid ownership disputes and permanently shut down in May after years of political and financial pressure.
TI Georgia concluded that the combination of legal restrictions, financial suffocation, and intimidation tactics represented a serious threat to press freedom and democratic accountability in the country.