საქართველოდან საფრანგეთის რესპუბლიკაში ტრეფიკინგის დანაშაულისთვის ძებნილი პირების ექსტრადიცია განხორციელდა
საქართველოდან საფრანგეთის რესპუბლიკაში ტრანსნაციონალური დანაშაულებრივი ჯგუფის მიერ განხორციელებული ტრეფიკინგის დანაშაულისთვის ძებნილი პირების ექსტრადიცია განხორციელდა.
"აღნიშნული პირები ქართული და ფრანგული მხარის ეფექტური თანამშრომლობის შედეგად, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა საქართველოს ტერიტორიაზე დააკავეს.
ექსტრადირებული პირები საფრანგეთის რესპუბლიკის კომპეტენტური ორგანოების მიერ 2024 წლიდან ინტერპოლის წითელი ცირკულარით იძებნებოდნენ. ფრანგული მხარის მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ “ტანტრა იოგის„ საფარქვეშ მოქმედი ტრანსნაციონალური ორგანიზებული ჯგუფის ფარგლებში, რომლის მიზანს სექსუალური ექსპლუატაციის მიზნით ადამიანთა ტრეფიკინგი წარმოადგენდა, ერთ-ერთი დანაყოფის ხელმძღვანელებმა მონაწილეობა მიიღეს სულ მცირე შვიდი პირის საფრანგეთის რესპუბლიკაში გადაყვანაში და მათ სექსუალურ ექსპლუატაციაში.
საქართველოს გენერალური პროკურატურის შუამდგომლობების საფუძველზე აღნიშნული პირების საფრანგეთის რესპუბლიკაში ექსტრადიცია ყველა ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებით დასაშვებად იქნა ცნობილი.
2025 წლის 16 აპრილს საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა მიიღო საბოლოო გადაწყვეტილება აღნიშნული პირების საფრანგეთის რესპუბლიკაში ექსტრადიციის თაობაზე, რის შემდგომაც ძებნილი პირები სპეციალური პენიტენციური სამსახურის თანამშრომლების მიერ გადაეცა საფრანგეთის რესპუბლიკის კომპეტენტური ორგანოების წარმომადგენლებს.
საქართველოს პროკურატურა მზადყოფნას გამოხატავს მომავალშიც წარმატებით ითანამშრომლოს სხვა ქვეყნების კომპეტენტურ ორგანოებთან ძებნილი პირების მართლმსაჯულების წინაშე წარდგენის მიზნით", - აცხადებენ პროკურატურაში.

Georgian Prosecutor’s Office reaffirmed its commitment to international cooperation in combating organized crime.
Georgian authorities have extradited a group of individuals wanted in France for alleged involvement in a transnational human trafficking operation, officials confirmed on Tuesday.
The extradition follows close cooperation between law enforcement agencies in Georgia and France. The suspects were detained by officers from Georgia’s Ministry of Internal Affairs and handed over to French authorities after a court ruling approved their transfer.
According to the French investigation, the individuals were part of a transnational organized criminal group operating under the name Tantra Yogi. The network is accused of trafficking at least seven individuals to France for the purpose of sexual exploitation.
The suspects had been the subject of an Interpol Red Notice issued in 2024. The Georgian Prosecutor General's Office submitted formal petitions for extradition, which were upheld by all levels of the Georgian judiciary. The country’s Minister of Justice signed off on the final decision on 16 April.
In a statement, the Georgian Prosecutor’s Office reaffirmed its commitment to international cooperation in combating organized crime. “The Georgian Prosecutor's Office expresses its readiness to continue to successfully cooperate with the competent authorities of other countries in the future in order to bring wanted persons to justice.”