სახალხო დამცველმა პაატა მანჯგალაძის საქმეზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარადგინა
23 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა ბრალდებულ პაატა მანჯგალაძის საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლოში სასამართლოს მეგობრის (Amicus Curiae) მოსაზრება წარადგინა, - ინფორმაციას სახალხო დამცველის აპარატი ავრცელებს.
მისივე ცნობით, ბრალდებულის ადვოკატის მიერ წარმოდგენილი სისხლის სამართლის საქმის მასალების შესწავლის შედეგად ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი საკითხები გამოიკვეთა.
"23 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა ბრალდებულ პაატა მანჯგალაძის საქმეზე სასამართლოს მეგობრის (Amicus Curiae) მოსაზრება წარადგინა თბილისის საქალაქო სასამართლოში.
ბრალდებულის ადვოკატის მიერ წარმოდგენილი სისხლის სამართლის საქმის მასალების შესწავლის შედეგად ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი საკითხები გამოიკვეთა.
პაატა მანჯგალაძეს ბრალი წარედგინა ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებისთვის. თუმცა ბუნდოვანია, რა კონკრეტული ქმედება განახორციელა ბრალდებულმა. ის, ისევე, როგორც სხვა რამდენიმე ბრალდებული, დასახელებული იყო აქციის ერთ-ერთ ორგანიზატორად და არა ჯგუფური ძალადობის ორგანიზატორად. საგულისხმოა, რომ საქმეში არ არის მტკიცებულება, რომელიც დაადასტურებდა მისი მხრიდან ძალადობისკენ მოწოდებას ან/და  ძალადობის თაობაზე მითითების/ბრძანების/ინსტრუქციის გაცემის ფაქტს; ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებაში ბრალდებულ სხვა პირებთან ერთად რაიმე გეგმის შემუშავების, როლების განაწილების ამსახველი ან/და დამადასტურებელი დოკუმენტი.
სახალხო დამცველის მიერ წარდგენილ დოკუმენტში მიმოხილულია კონსტიტუციითა და ევროპული კონვენციით გარანტირებული კანონიერების პრინციპის შინაარსი, ასევე, სისხლის სამართლის კანონის შესაბამისად, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების/ხელმძღვანელობის საქმეებთან დაკავშირებით საქართველოს უზენაესი სასამართლოს განმარტებები და იურიდიულ ლიტერატურაში დამკვიდრებული მოსაზრებები; ხაზგასმულია თანაამსრულებლობისას ერთობლივი გეგმის და საერთო მიზნის (შეთანხმების კონკრეტული დროის, მონაწილე პირების დადგენით) არსებობის აუცილებლობაზე, პირდაპირი განზრახვით ქმედების შემადგენლობის ერთობლივ განხორციელებასა (როლების ფუნქციონალური განაწილებით) და ქმედებაში თითოეული წევრის როლისა და ფუნქციის დადგენაზე. აღნიშნული საკითხების გარკვევის გარეშე პასუხისმგებლობის დაკისრების შესაძლებლობას კანონი გამორიცხავს.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ მოსაზრებაში მოყვანილი სამართლებრივი არგუმენტაცია დაეხმარება სასამართლოს გადაწყვეტილების მიღებისას. სასამართლოს მიერ ზემოაღნიშნულ გარემოებებზე ჯეროვანი მსჯელობა და დასაბუთებული პოზიციის წარმოდგენა, უშუალო გავლენას მოახდენს როგორც ინდივიდების უფლებებისა და თავისუფლებების უზრუნველყოფაზე, ასევე, სასამართლოს შემდგომი პრაქტიკის განვითარებაზე", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

The Public Defender expressed hope that the legal arguments presented would assist the court in reaching its decision
Georgia’s Public Defender has submitted an amicus curiae opinion to Tbilisi City Court in the case of Paata Manjgaladze, raising concerns over key human rights issues.
According to the Public Defender’s Office, the submission follows a review of case materials provided by the defence, which identified significant legal questions related to the charges.
Manjgaladze has been accused of organising group violence. However, the Public Defender noted that it remains unclear what specific actions the defendant is alleged to have carried out. The statement added that, similar to several others in the case, he had been identified as one of the organisers of a protest, rather than as an organiser of violent acts.
The office also pointed to an apparent lack of evidence indicating that Manjgaladze called for violence or issued instructions related to it. It further noted the absence of proof of any coordinated plan, role distribution, or agreement with others accused of organising group violence.
In its submission, the Public Defender reviewed the principle of legality as guaranteed by the Georgian constitution and the European Convention on Human Rights, as well as relevant interpretations by the Supreme Court of Georgia and established legal scholarship.
The document emphasised that, under criminal law, establishing liability in such cases requires clear evidence of a joint plan, a shared objective, and defined roles among participants, carried out with direct intent. Without clarifying these elements, the imposition of criminal responsibility would not be legally justified, the statement said.
The Public Defender expressed hope that the legal arguments presented would assist the court in reaching its decision, adding that careful judicial reasoning on these issues would have implications both for the protection of individual rights and for the development of future court practice.