სალომე ზურაბიშვილი - ეს ადამიანები ბოლომდე იდგნენ, ასე იქნება პროტესტის გზა, რომელიც ბოლომდე იდგება
ესენი არიან ადამიანები, რომლებმაც თავიანთი სიცოცხლე გასცეს საქართველოს დამოუკიდებლობისთვის, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა 9 აპრილის მემორიალთან განაცხადა.
მისივე თქმით, დამოუკიდებლობაა სწორედ ის, რაც ყველაზე ძვირფასია.
“ესენი არიან ადამიანები, რომლებმაც თავიანთი სიცოცხლე გასცეს საქართველოს დამოუკიდებლობისთვის. ეს არის ჩვენი ხვედრი, ჩვენ ამას გავაგრძელებთ. ყველასთვის, ეს დამოუკიდებლობა არის ის, რაც ყველაზე ძვირფასია. ამაზე არც უფიქრიათ ერთ წუთი იმ ადამიანებს, რომლებიც აქ იყვნენ. ბოლომდე იდგნენ ყველა გაფრთხილების მიუხედავად. იდგნენ და დარჩნენ. ასე იქნება პროტესტის გზა, რომელიც ბოლომდე იდგება, რადაც არ უნდა დაუჯდეს. იმიტომ, რომ ამათი გაშვება არ იქნება.
"ოცნება" რაც არ უნდა აქ მოვიდეს და ვითომც და პატივი სცენ, თუნდაც დაიჩოქონ, არაფერი ეშველებათ. ესენი არიან ისინი, ვინც საქართველოს ყიდის, საქართველოს დამოუკიდებლობას ყიდიან და არიან მზად იმისთვის, რომ თავიანთი გამდიდრებისთვის, ძალაუფლებისთვის, რომელიც არ გააჩნიათ, ყველაფერი გასცენ და ყველაფერი მისცენ რუსებს“, - განაცხადს სალომე ზურაბიშვილმა.
9 აპრილის ტრაგედიიდან 37 წელი გავიდა. დამოუკიდებლობის მოთხოვნით ქუჩაში გამოსულ ქართველებს რუსული ტანკები დაუპირისპირდა, რასაც 21 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა.

Georgia’s fifth president, Salome Zourabichvili, on Thursday paid tribute to the victims of the April 9 tragedy at the memorial in the capital city of Tbilisi, saying the protesters “stood to the very end” in defence of the country’s independence.
“These are the people who gave their lives for Georgia’s independence. This is our destiny, and we will continue it. Independence is the most precious thing for all of us. Those who were here did not hesitate for a single moment, they stood and remained steadfast,” Zourabichvili said.
She added that the path of protest must remain unwavering, no matter the cost. “This is how the road of protest will continue - until the very end - because letting them go is not an option,” she said, referring to political actors she accused of betraying Georgia’s independence for personal gain.
The remarks come as Georgians mark the 37th anniversary of the April 9 tragedy, when Soviet troops confronted peaceful demonstrators demanding independence, resulting in the deaths of 21 people.