სამართალდამცველებმა "ქურდულ სამყაროსთან" კავშირში მყოფი 21 პირი დააკავეს
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის დავით კიკნაძის განცხადებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს  ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, თბილისში, შიდა ქართლსა და ქვემო ქართლში ჩატარებული საპოლიციო ღონისძიებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, "ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 21 პირი დააკავეს. კიდევ 9 პირს ბრალი წარედგინა – ნაწილს პენიტენციურ დაწესებულებაში, ნაწილს კი დაუსწრებლად, მათ შორის საზღვარგარეთ მყოფ ე.წ. კრიმინალურ ავტორიტეტს.
"სამართალდამცველების მიერ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ სისხლის სამართლის დანაშაულში ბრალდებული პირები, ფინანსური დავების მოსაგვარებლად აწყობდნენ ე.წ. ქურდულ გარჩევებს, რომლებშიც საზღვარგარეთ მყოფი „კრიმინალური ავტორიტეტი“ - ელმურაზ მამედოვი მონაწილეობდა.
ასევე დგინდება, რომ ე.წ. კრიმინალური ავტორიტეტი ელმურაზ მამედოვი უკავშირდებოდა, საქართველოში მასთან კავშირში მყოფ პირებს,  რომლებიც, როგორც პირადი სარგებლის მიღების მიზნით, ისე კრიმინალური ავტორიტეტის სასარგებლოდ, ე.წ. ქურდული წესების შესაბამისად, მოქალაქეებს, გარკვეულ ვადებში, კუთვნილი ბიზნესიდან დიდი ოდენობით თანხის გადახდას აკისრებდნენ.
კონკრეტული ვადების დარღვევის შემთხვევაში კი, ფიზიკური ანგარიშსწორებით ან სიცოცხლის მოსპობით ემუქრებოდნენ.
სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოღებულია ბრალდებულების მობილური ტელეფონები და კომპიუტერული ტექნიკა, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და უცხოეთში მცხოვრებ ე.წ. კრიმინალურ ავტორიტეტს უკავშირდებოდნენ.
პოლიციამ, დაკავებულების საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას, ასევე ნივთმტკიცებად ამოიღო, სავარაუდოდ, ე.წ. ქურდული საერთოსთვის შეგროვებული 62 ათას დოლარზე მეტი თანხა, ბრალდებულების კუთვნილი ავტომანქანები, საბრძოლო მასალა და ცეცხლსასროლი იარაღები.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა, 223-ე ტერცია და 223-ე კვარტა მუხლებით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 15 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურ რეჟიმში განაგრძობს ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლას, მათ შორის ინტენსიურად ტარდება შესაბამის ოპერატიული ღონისძიებები და საგამოძიებო მოქმედებები  ე.წ. ქურდულ სამყაროსთან  კავშირში მყოფი პირების დადგენა-გამოვლენის და მათი სისხლისსამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემის მიზნით", - განაცხადა კიკნაძემ.

Georgian police arrest 21 in crackdown on criminal underworld network
Speaking at a briefing, Central Criminal Police Department Director Davit Kiknadze said the arrests were carried out over the past 24 hours in Tbilisi, Shida Kartli and Kvemo Kartli
Georgian police have arrested 21 people and charged nine others as part of an operation targeting individuals allegedly linked to the country's criminal underworld, authorities said on Wednesday.
Speaking at a briefing, Central Criminal Police Department Director Davit Kiknadze said the arrests were carried out over the past 24 hours in Tbilisi, Shida Kartli and Kvemo Kartli by officers of the Interior Ministry and the Prosecutor General's Office.
According to investigators, the suspects were involved in organising so-called "criminal dispute resolutions" to settle financial disagreements. Police alleged that an overseas-based criminal figure, Elmuraz Mamedov, played a coordinating role in the scheme.
Authorities claimed individuals linked to Mamedov pressured business owners to pay large sums of money under criminal underworld rules and allegedly threatened victims with violence or death if payments were not made within specified deadlines.
Police said searches conducted during the operation led to the seizure of mobile phones, computer equipment, vehicles, firearms, ammunition and more than $62,000 in cash, which investigators believe had been collected for a criminal fund.
The investigation is being conducted under articles of Georgia's Criminal Code related to membership in, support for and activities connected with the so-called criminal underworld. The offences carry a maximum penalty of up to 15 years in prison.