საფრანგეთი მზადაა, უსაფრთხოების გარანტიების ფარგლებში 2026 წელს უკრაინაში ჯარები განალაგოს
საფრანგეთი აცხადებს მზადყოფნას, საჭიროების შემთხვევაში, უკრაინაში სამხედრო კონტინგენტი გაგზავნოს მომავალი უსაფრთხოების გარანტიების ფარგლებში, - ამის შესახებ საფრანგეთის სახმელეთო ჯარების შტაბის უფროსმა, გენერალმა პიერ შილმა განაცხადა.
შილის თქმით, მისი დანაყოფები მზად არიან 2026 წელს უკრაინაში ჯარების შესაძლო განლაგებისთვის, მომავალი უსაფრთხოების გარანტიების ფარგლებში.
"ჩვენ მზად ვიქნებით, საჭიროების შემთხვევაში, უკრაინაში უსაფრთხოების გარანტიების ფარგლებში ძალები განვათავსოთ“, - განაცხადა გენერალმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ 2026 წელი „კოალიციების წელი“ იქნება და დასძინა, რომ საფრანგეთი აქტიურად ემზადება მრავალეროვნული წვრთნებისთვის „Orion 26-ის“.
„Orion 26“-ით, სავარაუდოდ, სამხედრო სამსახურებსა და მოკავშირეებს შორის თავსებადობის შემოწმება მოხდება.
შილი ამტკიცებს, რომ საფრანგეთის სახმელეთო ძალები მზად არიან ერთდროულად უპასუხონ სამ შესაძლო საფრთხეს, მათ შორის უკრაინაში პოტენციური განლაგების მზადყოფნას და ნატოს ვალდებულებების შესრულებას.

France expresses readiness to deploy troops to Ukraine in 2026 under future security guarantees
France is prepared to deploy military forces to Ukraine in 2026 if necessary as part of future security guarantees, French Army Chief of Staff General Pierre Schill said on Friday.
Schill stated that French land forces were preparing for the possibility of stationing troops in Ukraine should security arrangements require it.
“We will be ready, if necessary, to deploy forces to Ukraine within the security guarantees”, the General announced.
He added that 2026 would be a “year of coalitions” and highlighted France’s plans for intensive multinational exercises under the Orion 26 programme. The drills are expected to test interoperability between French forces and allied militaries.
Schill noted France’s land forces were capable of responding simultaneously to three potential threats, including a possible deployment to Ukraine, while also fulfilling NATO commitments.