საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, აფგან სადიგოვის აზერბაიჯანში ექსტრადიცია განხორციელდება
თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან სადიგოვის აზერბაიჯანში ექსტრადიცია განხორციელდება. გადაწყვეტილება მოსამართლე არსენ კალატოზიშვილმა გამოაცხადა.
სადიგოვი, რომელიც პროტესტის ნიშნად 69 დღეა, შიმშილობს, ჯანმრთელობის გაუარესების გამო სასამართლოში ეტლით მიიყვანეს. ის ამჟამად მკურნალობს სასჯელაღსრულების სამსახურის კლინიკაში.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში მიღებული გადაწყვეტილების გასაჩივრებისთვის ადვოკატებს 7-დღიანი ვადა აქვთ. ამ შემთხვევაში საქმეს უზენაესი სასამართლო განიხილავს.
აფგან სადიგოვს თბილისის საქალაქო სასამართლომ უარი უთხრა საერთაშორისო თავშესაფრის მიცემაზეც. ადვოკატები გადაწყვეტილების სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრებისთვის ემზადებიან.

The Tbilisi City Court on Thursday ruled to extradite Azerbaijani journalist Afgan Sadigov to Azerbaijan, despite allegations of political persecution in his home country.
The decision, announced by Judge Arsen Kalatozishvili, disregarded claims of persecution provided by Sadigov’s legal team.
Sadigov, who has been on a hunger strike for 69 days in protest of his treatment, was brought to court in a wheelchair due to his deteriorating health. He is currently receiving care at the Penitentiary Service Clinic.
Lawyers for Sadigov have seven days to appeal the decision to the Supreme Court. Keti Chutlashvili, a lawyer with the Center for Social Justice, noted that even if the Supreme Court upholds the decision, the Georgian Minister of Justice has the authority to halt the extradition.
Sadigov’s request for international asylum was denied by the Tbilisi City Court, a decision his legal team intends to challenge in the Court of Appeal.